آشنایی با انواع بخش‌ها و مدل‌های هواساز شیراز

انواع-هواساز-صنعتی-در-شیراز

آشنایی با انواع بخش‌ها و مدل‌های هواساز شیراز

هواساز کولاک فن شیراز یکی از دستگاه‌های می‌باشد که از آن برای تامین کردن هوای مطبوع استفاده می‌کنند و با این وسیله دما و رطوبت مکان به بهترین درجه می‌رسد. هواساز صنعتی از جمله اصلی ترین دستگاه‌هایی به شمار می‌رود که در زمینه تهویه مطبوع به بهترین نحو ممکن عمل می کند و در مسیر کانال هوا در یک مسیر قرار می‌گیرد. هلدینگ کولاک فن در شیراز با بیش از 20 سال سابقه مفید و پربازده با بهره‌مندی از آخرین تکنولوژی روز آماده خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز می باشد. در این بخش از مقاله خود برآنیم تا با بررسی کامل و همه جانبه هواساز همه آنچه را که قرار است درباره انواع هواساز پرکاربرد بدانید در اختیارتان قرار دهیم. با همراه شوید.

هواساز شیراز

هواساز شیراز دستگاهی می‌باشد که از آن برای تامین کردن هوای مطبوع استفاده می‌کنند و با این وسیله دما و رطوبت مکان به بهترین درجه می‌رسد. هواساز شیراز از جمله اصلی ترین دستگاه هایی به شمار می رود که در زمینه تهویه مطبوع به بهترین نحو ممکن عمل می کند و در مسیر کانال هوا قرار می گیرد. هواساز شیراز در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد و برای اینکه هوای مورد نیاز را در بهترین درجه قرار دهید به کار برده می شود. به طور کلی اگر بخواهیم این دستگاه را معرفی کنیم باید بدانید که در بسیاری از مکان های عمومی مانند آمفی تئاترها، تالارهای عروسی و بسیاری از مکان های دیگر باید برای سرمایش و گرمایش آن محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. هواساز شیراز از قطعات مختلفی تشکیل شده است و هر یک از بخش های آن ویژگی های متنوعی دارد و شما باید با این ویژگی ها آشنایی داشته باشید، به همین دلیل در ادامه آنها را معرفی می کنیم تا اطلاعات شما در این مورد افزایش پیدا کند. 

بخش های اصلی هواساز شیراز

همانطوری که می دانید و به خوبی در این زمینه اطلاعات دارید، هر یک از تجهیزاتی که در ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. دارای بخش های متنوع می باشد و این بخش ها عبارتند از :

خرید-هواساز-صنعتی-در-شیراز
هواساز کولاک فن

1. محفظه مکش اولیه

این محفظه یکی از مهمترین بخش‌های هواساز شیراز به شمار می رود. در این قسمت هوای مورد نیاز برای محیط به وسیله مکش این بخش تولید می شود و آن را به دیگر قسمت‌ها می فرستد. برای اینکه از خروج هوا به بیرون از دستگاه جلوگیری شود در این بخش یک عدد فریم قرار گرفته است و همچنین باید بدانید بدنه هم در این قسمت وجود دارد.

2. فیلتراسیون

از دیگر بخش هایی که در هواساز وجود دارد فیلتراسیون آن می باشد که آن را بر اساس نوع هوای ورودی تنظیم می‌نمایند. همچنین یکی دیگر از عواملی که در طراحی این بخش تاثیر بسیاری دارد میزان آلاینده های موجود در محیط می باشد، در واقع هرچه که میزان و اندازه ورودی آلاینده به درون محیط بیشتر باشد. فیلترهای آن هم باید بر اساس آنها طراحی گردد.

3. کویل سرمایشی

یکی از بخش های بسیار مهم هواساز که در فصل های گرم از آن استفاده بسیار زیادی می کنند کویل سرمایشی می باشد. در واقع شما باید بدانید این بخش را در فصل های سرمایشی به چیلر متصل می کنند. در طی متصل شدن این دو بخش آب درون چیلر وارد کویل سرد می شود و آنها را تصفیه می سازد و به صورت هوای خنک به درون محیط می فرستد. یکی از مهمترین بخش هایی که در این قسمت نصب می کنند رطوبت گیر می باشد، چرا که این بخش به خوبی می تواند رطوبت به وجود آمده در دستگاه را که در فصل تابستان بیشتر است را دریافت کند و مانع عبور آن  به محیط شود.

4. کویل گرمایشی

از دیگر بخش‌های هواساز شیراز کویل گرمایشی می‌باشد که در فصل های سرد آن را به بویلر متصل می کنند. بویلر دیگ بخار می باشد که عملکرد آن بیشتر گرمایشی است. زمانی که هواساز با بویلر در تماس باشد گرمای آن را از درون دیگ می گیرد و از طریق لوله کشی هایی که انجام شده است آن را به درون ساختمان می‌فرستد.  یکی از نکاتی که شما در این مورد باید با آن آشنایی داشته باشید و اطلاعات تان بیشتر شود این است که اگر دما افزایش داشته باشد رطوبت را هم از دست می دهد. برای اینکه این مسئله را جبران کند باید از انواع رطوبت زن استفاده گردد. به همین دلیل است که در کویل های گرمایشی هم از رطوبت زن استفاده می کنند.

5. رطوبت زن یا رطوبت گیر

رطوبت زن و رطوبت گیر دو دستگاه مجزا می‌باشند که در هواساز قرار می گیرند و عملکرد آنها به وظیفه ای که روی آن‌ها محول شده است بستگی دارد. در واقع این دو دستگاه بسته به اینکه به کویل گرمایشی و یا کویل سرمایشی متصل شده باشند به میزان مورد نظر رطوبت را تنظیم می کنند.

6. موتور و فن

از دیگر بخش های مهم هواساز شیراز که وظیفه سنگینی بر عهده دارد موتور دستگاه می باشد. کار ورودی سیستم به این بخش بستگی دارد و آن را دریافت می کند. این قسمت از سر کانال هایی که در دستگاه وجود دارد عملیات مکش هوا را انجام می دهد. فشار استاتیکی که به هوا وارد می شود را افزایش می دهد و آن را به نقاط دیگری که می خواهد هدایت می کند. در واقع شما باید به خوبی بدانید که این نقاط مشخص شده می باشند و در ابتدای نصب هواساز شیراز آنها به طور کامل مشخص می شوند.

نصب-هواساز-صنعتی-در-شیراز
انواع هواساز

طراحی هواساز و اندازه گیری هوای درون آن در شرایط مختلف

برای اینکه هوادهی را هواساز کنترل کنند از دو عامل اصلی استفاده می نمایند که یکی از آنها دمپر می باشد و دیگری سیستم کنترل دور است. هر یک از این قسمت‌ها وظایف متعددی را برعهده دارند و به همین دلیل باید برای طراحی آن‌ها به میزان هوایی که مورد نیاز می باشد توجه بسیاری نمود. طراحی کردن هواساز به طور معمول به 4 بخش تقسیم بندی می شود که هر یک از بخش های آن وظیفه متعددی را بر عهده دارد و آنها عبارت می باشند از :

 1. تعیین کردن میزان هوادهی مورد نیاز در سیستم :

برای اینکه میزان هوای مورد نیاز را در هواساز شیراز مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد، باید فاکتوری را در عنوان تعداد دفعاتی که هوا در ساعت تعویض می شود در سیستم تنظیم گردد. بعد از این که این عدد مشخص شد آن را باید در حجم فضا ضرب نمود و از حاصل به دست آمده آن حجمی هوایی که برای هواسازی در سیستم مورد نیاز است را تشخیص داد. اینکه شما می‌خواهید هواساز هود را در چه محیطی مورد استفاده قرار دهید بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل شما باید به این مورد مهم اهمیت بسیاری دهید و همچنین برای اینکه میزان هوای مورد نیاز را به طور صحیح در سیستم وارد کنید، بهتر است با کسانی که در این زمینه تخصص بیشتری دارند مشورت کنید تا بهترین حجم هوا را برای شما در هواساز وارد کنند.

 1. تعیین کردن نوع کویل سرمایشی :

 در این مرحله از طراحی کردن هواساز شیراز  باید به نوع کویل سرمایشی که می خواهید از آن استفاده کنید دقت بسیاری شود. در واقع بار سرمایشی که در کویل های سرمایشی وجود دارد باید مورد محاسبه و اندازه گیری قرار بگیرد. مشخصات فنی دیگر آن مانند ابعاد فین، جنس لوله و … هم در این مورد اهمیت بسیاری دارد. بعد از اینکه به این مسائل توجه شود باید به میزان دمای آب ورودی و خروجی که وارد دستگاه می شود هم اهمیت دهید.

 1. تعیین کردن نوع کویل گرمایشی :

در این مرحله از طراحی هواساز نوع کویل گرمایشی را باید در نظر بگیرید و نوع آن را تعیین کنید. دقیقا همان فاکتورهایی را که برای کویل سرمایشی بیان کردیم باید در این نوع کویل ها هم در نظر داشته باشید و این کویل را طراحی کنید.

 1. نوع فیلتراسیون :

 همانطوری که بیان نمودیم هر محیطی آلاینده هایی با حجم و اندازه متفاوت دارد، به همین دلیل فیلتراسیون هواساز در هر محیطی باید تفاوت های اساسی با دیگر انواع آن داشته باشد. ضخامت لایه ها و نوع آنها بسیار مهم می باشد و شما باید به این مورد دقت بسیار زیادی داشته باشید. هوای ورودی و اندازه آلاینده هایی که در هوا موجود است را شما باید ابتدا به خوبی مورد بررسی قرار دهید. سپس در هواساز این بخش را طراحی کنید که هماهنگی لازم بین آنها وجود داشته باشد. 

تقسیم بندی انواع هواساز بر اساس کارکرد

هواساز از نظر نوع کارکردی که دارد به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. به همین دلیل شما باید با آنها آشنایی داشته باشید تا یکی از بهترین آنها را انتخاب کنید و مورد استفاد قرار دهید. برخی از مهمترین آنها عبارت می باشد از :

 1. خانگی :

یکی از بهترین انواع هواساز نوع خانگی آن می باشد که امروزه از آنجایی که رشد شهرنشینی بسیار زیاد شده است و آپارتمان ها هم در تعداد زیادی ساخته می شود، نیاز بشر به این سیستم بسیار افزایش پیدا می کند. این نوع از هواساز به صورت مرکزی می باشند و سیستم سرمایش و گرمایش را تا حد بسیار زیادی تامین می کنند. این نوع بیشتر بیرون از خانه نصب می شود، به طور معمول آن را در بالکن نصب می‌کنند و لوله کشی آن را در درون ساختمان انجام می‌دهند. از جمله مهمترین مزیتی که استفاده از این نوع دارد این است که گرما را تا حد بسیار یکنواختی در منزل ایجاد می کند. همچنین هیچ دودکشی در این سیستم وجود ندارد به همین دلیل خطراتی مانند آتش سوزی هم وجود نخواهد داشت. بر این اساس اگر شما می خواهید بهترین انتخاب را داشته باشید که در مصرف گاز هم صرفه جویی کند، هواساز خانگی بهترین انتخاب شما به شمار می رود.

 1. صنعتی :

یکی دیگر از بهترین سیستم‌های تهویه مطبوع که شما می‌توانید در محیط صنعتی داشته باشید استفاده از هواساز صنعتی است. از آنجایی که این نوع سیستم علاوه بر کنترل کردن دمای محیط ویژگی های دیگری هم نیز دارد و مهمترین آن، کنترل کردن رطوبت محیط و آلاینده های موجود در محیط می‌باشد، تا حد بسیار گسترده ای از آن در بسیاری از محیط های صنعتی استفاده می شود. بدون شک استفاده از این نوع هواساز می تواند به شما کمک کند که دستگاه های دیگر محیط صنعتی تان عمر و ماندگاری بیشتری داشته باشد، چرا که از آنها مراقبت می کند. این سیستم به طور معمول برای محیط‌های صنعتی، بخش‌های اداری، پرورش قارچ و محیط های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزینه های مصرف انرژی با این نوع از هواساز بسیار کاهش پیدا می کند و همچنین هوای مطبوع به صورت کاملا یکنواخت در تمامی سطوح پخش می شود.

 1. هایژنیک :

این نوع از هواساز نوع فیلتراسیون بسیار دقیقی دارد و هوابند بودن آن هم بسیار بی نظیر می باشد. استفاده از این سیستم بیشتر برای محیط‌هایی که حساسیت در آنها بسیار بالا است پیشنهاد می شود. از آنجایی که این سیستم ضد نفوذ می‌باشد بیشتر محیط‌های آزمایشگاهی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد و شما می توانید این سیستم از هواساز را در این محیط ها مشاهده کنید. بیشتر افرادی که می خواهند از این سیستم استفاده کنند، باید نوع مکان خود را در ابتدا مشخص نمایند تا سیستم تنها برای آن مکان طراحی شود، چرا که نوع فیلتراسیون این هواساز بسیار متنوع می باشد. در هر محیطی باید یکی از آنها را مورد استفاده قرار دهند و از آن استفاده نمایند. 

هواساز-هایژنیک-در-شیراز
هواساز صنعتی کولاک فن

تقسیم بندی هواساز از نظر شکل ظاهری

هواساز از نظر شکل ظاهری هم به انواع مختلفی تقسیم می شود  و هریک از آنها هم ویژگی های متنوعی دارند که این ویژگی ها عبارت می باشد از :

 1. افقی و یا عمودی آن که به هر صورت که شکل ظاهری آنها طراحی شود نصب می شوند.
 2. مکشی و یا دهشی از دیگر انواع ظاهری آن به شمار می‌رود که ویژگی های متنوعی هم نیز به همراه دارد.
 3. اختلاط کننده و یا تازه که سیستم هوادهی آنها با یکدیگر متفاوت می باش. هر یک از آنها ویژگی های متنوعی دارند.
 4. چند بخشی و یا تک بخشی که سیستم های هر یک از آنها متفاوت می باشد و به چند دسته تقسیم می شود.
 5. استاندارد، کارخانه ای، سفارشی و کارگاهی از انواع دیگر آن به شمار می رود که هر یک از آنها هم به گونه ای خاص طراحی می شوند و دارای ویژگی های متنوعی هستند.
 6. داخلی و بیرونی آن هم بر این اساس که هر یک از آنها ویژگی های مختلفی دارند و یکی از آنها در بیرون از ساختمان نصب می شود و دیگری در درون ساختمان نصب می گردد، تقسیم بندی می شود.  

سپاس که تا پایان مقاله ما را یاری کردید.برای مشاهده نمونه های بارهای ارسالی به کانال ما در اپارات مراجعه نمایید.شرکت کولاک فن در شیراز با چندین سال سابقه درخشان آماده خدمات رسانی در شیراز و دیگرنقاط کشور می باشد.

محصولات شما، چند ماه گارانتی دارن؟

تمام عمر

در صورتی که یه شهر دیگه باشیم، محاسبات پروژه رو چطوری انجام میدین؟

بازدید حضوری کارشناسان شرکت

ما خیلی فضا نداریم، برای نصب تجهیزات به مشکل میخوریم؟

نگران این موضوع نباشید، طراحی ما، با توجه به فضای شما انجام میشه

چند روزه به دستمون میرسه؟

با توجه به حجم پروژه، بین 7 تا 25 روز کاری

به کجاها ارسال دارین؟

ایران + اروپا + کشورهای حاشیه خلیج فارس

نحوه برقراری ارتباط با شرکت چطوریه؟

تماس – واتساپ

(09121865671)

(09177002700)

(09122681192)

آشنایی با انواع بخش‌ها و مدل‌های هواساز شیراز

انواع-هواساز-صنعتی-در-شیراز

آشنایی با انواع بخش‌ها و مدل‌های هواساز شیراز

هواساز کولاک فن شیراز یکی از دستگاه‌های می‌باشد که از آن برای تامین کردن هوای مطبوع استفاده می‌کنند و با این وسیله دما و رطوبت مکان به بهترین درجه می‌رسد. هواساز صنعتی از جمله اصلی ترین دستگاه‌هایی به شمار می‌رود که در زمینه تهویه مطبوع به بهترین نحو ممکن عمل می کند و در مسیر کانال هوا در یک مسیر قرار می‌گیرد. هلدینگ کولاک فن در شیراز با بیش از 20 سال سابقه مفید و پربازده با بهره‌مندی از آخرین تکنولوژی روز آماده خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز می باشد. در این بخش از مقاله خود برآنیم تا با بررسی کامل و همه جانبه هواساز همه آنچه را که قرار است درباره انواع هواساز پرکاربرد بدانید در اختیارتان قرار دهیم. با همراه شوید.

هواساز شیراز

هواساز شیراز دستگاهی می‌باشد که از آن برای تامین کردن هوای مطبوع استفاده می‌کنند و با این وسیله دما و رطوبت مکان به بهترین درجه می‌رسد. هواساز شیراز از جمله اصلی ترین دستگاه هایی به شمار می رود که در زمینه تهویه مطبوع به بهترین نحو ممکن عمل می کند و در مسیر کانال هوا قرار می گیرد. هواساز شیراز در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد و برای اینکه هوای مورد نیاز را در بهترین درجه قرار دهید به کار برده می شود. به طور کلی اگر بخواهیم این دستگاه را معرفی کنیم باید بدانید که در بسیاری از مکان های عمومی مانند آمفی تئاترها، تالارهای عروسی و بسیاری از مکان های دیگر باید برای سرمایش و گرمایش آن محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. هواساز شیراز از قطعات مختلفی تشکیل شده است و هر یک از بخش های آن ویژگی های متنوعی دارد و شما باید با این ویژگی ها آشنایی داشته باشید، به همین دلیل در ادامه آنها را معرفی می کنیم تا اطلاعات شما در این مورد افزایش پیدا کند. 

بخش های اصلی هواساز شیراز

همانطوری که می دانید و به خوبی در این زمینه اطلاعات دارید، هر یک از تجهیزاتی که در ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. دارای بخش های متنوع می باشد و این بخش ها عبارتند از :

خرید-هواساز-صنعتی-در-شیراز
هواساز کولاک فن

1. محفظه مکش اولیه

این محفظه یکی از مهمترین بخش‌های هواساز شیراز به شمار می رود. در این قسمت هوای مورد نیاز برای محیط به وسیله مکش این بخش تولید می شود و آن را به دیگر قسمت‌ها می فرستد. برای اینکه از خروج هوا به بیرون از دستگاه جلوگیری شود در این بخش یک عدد فریم قرار گرفته است و همچنین باید بدانید بدنه هم در این قسمت وجود دارد.

2. فیلتراسیون

از دیگر بخش هایی که در هواساز وجود دارد فیلتراسیون آن می باشد که آن را بر اساس نوع هوای ورودی تنظیم می‌نمایند. همچنین یکی دیگر از عواملی که در طراحی این بخش تاثیر بسیاری دارد میزان آلاینده های موجود در محیط می باشد، در واقع هرچه که میزان و اندازه ورودی آلاینده به درون محیط بیشتر باشد. فیلترهای آن هم باید بر اساس آنها طراحی گردد.

3. کویل سرمایشی

یکی از بخش های بسیار مهم هواساز که در فصل های گرم از آن استفاده بسیار زیادی می کنند کویل سرمایشی می باشد. در واقع شما باید بدانید این بخش را در فصل های سرمایشی به چیلر متصل می کنند. در طی متصل شدن این دو بخش آب درون چیلر وارد کویل سرد می شود و آنها را تصفیه می سازد و به صورت هوای خنک به درون محیط می فرستد. یکی از مهمترین بخش هایی که در این قسمت نصب می کنند رطوبت گیر می باشد، چرا که این بخش به خوبی می تواند رطوبت به وجود آمده در دستگاه را که در فصل تابستان بیشتر است را دریافت کند و مانع عبور آن  به محیط شود.

4. کویل گرمایشی

از دیگر بخش‌های هواساز شیراز کویل گرمایشی می‌باشد که در فصل های سرد آن را به بویلر متصل می کنند. بویلر دیگ بخار می باشد که عملکرد آن بیشتر گرمایشی است. زمانی که هواساز با بویلر در تماس باشد گرمای آن را از درون دیگ می گیرد و از طریق لوله کشی هایی که انجام شده است آن را به درون ساختمان می‌فرستد.  یکی از نکاتی که شما در این مورد باید با آن آشنایی داشته باشید و اطلاعات تان بیشتر شود این است که اگر دما افزایش داشته باشد رطوبت را هم از دست می دهد. برای اینکه این مسئله را جبران کند باید از انواع رطوبت زن استفاده گردد. به همین دلیل است که در کویل های گرمایشی هم از رطوبت زن استفاده می کنند.

5. رطوبت زن یا رطوبت گیر

رطوبت زن و رطوبت گیر دو دستگاه مجزا می‌باشند که در هواساز قرار می گیرند و عملکرد آنها به وظیفه ای که روی آن‌ها محول شده است بستگی دارد. در واقع این دو دستگاه بسته به اینکه به کویل گرمایشی و یا کویل سرمایشی متصل شده باشند به میزان مورد نظر رطوبت را تنظیم می کنند.

6. موتور و فن

از دیگر بخش های مهم هواساز شیراز که وظیفه سنگینی بر عهده دارد موتور دستگاه می باشد. کار ورودی سیستم به این بخش بستگی دارد و آن را دریافت می کند. این قسمت از سر کانال هایی که در دستگاه وجود دارد عملیات مکش هوا را انجام می دهد. فشار استاتیکی که به هوا وارد می شود را افزایش می دهد و آن را به نقاط دیگری که می خواهد هدایت می کند. در واقع شما باید به خوبی بدانید که این نقاط مشخص شده می باشند و در ابتدای نصب هواساز شیراز آنها به طور کامل مشخص می شوند.

نصب-هواساز-صنعتی-در-شیراز
انواع هواساز

طراحی هواساز و اندازه گیری هوای درون آن در شرایط مختلف

برای اینکه هوادهی را هواساز کنترل کنند از دو عامل اصلی استفاده می نمایند که یکی از آنها دمپر می باشد و دیگری سیستم کنترل دور است. هر یک از این قسمت‌ها وظایف متعددی را برعهده دارند و به همین دلیل باید برای طراحی آن‌ها به میزان هوایی که مورد نیاز می باشد توجه بسیاری نمود. طراحی کردن هواساز به طور معمول به 4 بخش تقسیم بندی می شود که هر یک از بخش های آن وظیفه متعددی را بر عهده دارد و آنها عبارت می باشند از :

 1. تعیین کردن میزان هوادهی مورد نیاز در سیستم :

برای اینکه میزان هوای مورد نیاز را در هواساز شیراز مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد، باید فاکتوری را در عنوان تعداد دفعاتی که هوا در ساعت تعویض می شود در سیستم تنظیم گردد. بعد از این که این عدد مشخص شد آن را باید در حجم فضا ضرب نمود و از حاصل به دست آمده آن حجمی هوایی که برای هواسازی در سیستم مورد نیاز است را تشخیص داد. اینکه شما می‌خواهید هواساز هود را در چه محیطی مورد استفاده قرار دهید بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل شما باید به این مورد مهم اهمیت بسیاری دهید و همچنین برای اینکه میزان هوای مورد نیاز را به طور صحیح در سیستم وارد کنید، بهتر است با کسانی که در این زمینه تخصص بیشتری دارند مشورت کنید تا بهترین حجم هوا را برای شما در هواساز وارد کنند.

 1. تعیین کردن نوع کویل سرمایشی :

 در این مرحله از طراحی کردن هواساز شیراز  باید به نوع کویل سرمایشی که می خواهید از آن استفاده کنید دقت بسیاری شود. در واقع بار سرمایشی که در کویل های سرمایشی وجود دارد باید مورد محاسبه و اندازه گیری قرار بگیرد. مشخصات فنی دیگر آن مانند ابعاد فین، جنس لوله و … هم در این مورد اهمیت بسیاری دارد. بعد از اینکه به این مسائل توجه شود باید به میزان دمای آب ورودی و خروجی که وارد دستگاه می شود هم اهمیت دهید.

 1. تعیین کردن نوع کویل گرمایشی :

در این مرحله از طراحی هواساز نوع کویل گرمایشی را باید در نظر بگیرید و نوع آن را تعیین کنید. دقیقا همان فاکتورهایی را که برای کویل سرمایشی بیان کردیم باید در این نوع کویل ها هم در نظر داشته باشید و این کویل را طراحی کنید.

 1. نوع فیلتراسیون :

 همانطوری که بیان نمودیم هر محیطی آلاینده هایی با حجم و اندازه متفاوت دارد، به همین دلیل فیلتراسیون هواساز در هر محیطی باید تفاوت های اساسی با دیگر انواع آن داشته باشد. ضخامت لایه ها و نوع آنها بسیار مهم می باشد و شما باید به این مورد دقت بسیار زیادی داشته باشید. هوای ورودی و اندازه آلاینده هایی که در هوا موجود است را شما باید ابتدا به خوبی مورد بررسی قرار دهید. سپس در هواساز این بخش را طراحی کنید که هماهنگی لازم بین آنها وجود داشته باشد. 

تقسیم بندی انواع هواساز بر اساس کارکرد

هواساز از نظر نوع کارکردی که دارد به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. به همین دلیل شما باید با آنها آشنایی داشته باشید تا یکی از بهترین آنها را انتخاب کنید و مورد استفاد قرار دهید. برخی از مهمترین آنها عبارت می باشد از :

 1. خانگی :

یکی از بهترین انواع هواساز نوع خانگی آن می باشد که امروزه از آنجایی که رشد شهرنشینی بسیار زیاد شده است و آپارتمان ها هم در تعداد زیادی ساخته می شود، نیاز بشر به این سیستم بسیار افزایش پیدا می کند. این نوع از هواساز به صورت مرکزی می باشند و سیستم سرمایش و گرمایش را تا حد بسیار زیادی تامین می کنند. این نوع بیشتر بیرون از خانه نصب می شود، به طور معمول آن را در بالکن نصب می‌کنند و لوله کشی آن را در درون ساختمان انجام می‌دهند. از جمله مهمترین مزیتی که استفاده از این نوع دارد این است که گرما را تا حد بسیار یکنواختی در منزل ایجاد می کند. همچنین هیچ دودکشی در این سیستم وجود ندارد به همین دلیل خطراتی مانند آتش سوزی هم وجود نخواهد داشت. بر این اساس اگر شما می خواهید بهترین انتخاب را داشته باشید که در مصرف گاز هم صرفه جویی کند، هواساز خانگی بهترین انتخاب شما به شمار می رود.

 1. صنعتی :

یکی دیگر از بهترین سیستم‌های تهویه مطبوع که شما می‌توانید در محیط صنعتی داشته باشید استفاده از هواساز صنعتی است. از آنجایی که این نوع سیستم علاوه بر کنترل کردن دمای محیط ویژگی های دیگری هم نیز دارد و مهمترین آن، کنترل کردن رطوبت محیط و آلاینده های موجود در محیط می‌باشد، تا حد بسیار گسترده ای از آن در بسیاری از محیط های صنعتی استفاده می شود. بدون شک استفاده از این نوع هواساز می تواند به شما کمک کند که دستگاه های دیگر محیط صنعتی تان عمر و ماندگاری بیشتری داشته باشد، چرا که از آنها مراقبت می کند. این سیستم به طور معمول برای محیط‌های صنعتی، بخش‌های اداری، پرورش قارچ و محیط های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزینه های مصرف انرژی با این نوع از هواساز بسیار کاهش پیدا می کند و همچنین هوای مطبوع به صورت کاملا یکنواخت در تمامی سطوح پخش می شود.

 1. هایژنیک :

این نوع از هواساز نوع فیلتراسیون بسیار دقیقی دارد و هوابند بودن آن هم بسیار بی نظیر می باشد. استفاده از این سیستم بیشتر برای محیط‌هایی که حساسیت در آنها بسیار بالا است پیشنهاد می شود. از آنجایی که این سیستم ضد نفوذ می‌باشد بیشتر محیط‌های آزمایشگاهی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد و شما می توانید این سیستم از هواساز را در این محیط ها مشاهده کنید. بیشتر افرادی که می خواهند از این سیستم استفاده کنند، باید نوع مکان خود را در ابتدا مشخص نمایند تا سیستم تنها برای آن مکان طراحی شود، چرا که نوع فیلتراسیون این هواساز بسیار متنوع می باشد. در هر محیطی باید یکی از آنها را مورد استفاده قرار دهند و از آن استفاده نمایند. 

هواساز-هایژنیک-در-شیراز
هواساز صنعتی کولاک فن

تقسیم بندی هواساز از نظر شکل ظاهری

هواساز از نظر شکل ظاهری هم به انواع مختلفی تقسیم می شود  و هریک از آنها هم ویژگی های متنوعی دارند که این ویژگی ها عبارت می باشد از :

 1. افقی و یا عمودی آن که به هر صورت که شکل ظاهری آنها طراحی شود نصب می شوند.
 2. مکشی و یا دهشی از دیگر انواع ظاهری آن به شمار می‌رود که ویژگی های متنوعی هم نیز به همراه دارد.
 3. اختلاط کننده و یا تازه که سیستم هوادهی آنها با یکدیگر متفاوت می باش. هر یک از آنها ویژگی های متنوعی دارند.
 4. چند بخشی و یا تک بخشی که سیستم های هر یک از آنها متفاوت می باشد و به چند دسته تقسیم می شود.
 5. استاندارد، کارخانه ای، سفارشی و کارگاهی از انواع دیگر آن به شمار می رود که هر یک از آنها هم به گونه ای خاص طراحی می شوند و دارای ویژگی های متنوعی هستند.
 6. داخلی و بیرونی آن هم بر این اساس که هر یک از آنها ویژگی های مختلفی دارند و یکی از آنها در بیرون از ساختمان نصب می شود و دیگری در درون ساختمان نصب می گردد، تقسیم بندی می شود.  

سپاس که تا پایان مقاله ما را یاری کردید.برای مشاهده نمونه های بارهای ارسالی به کانال ما در اپارات مراجعه نمایید.شرکت کولاک فن در شیراز با چندین سال سابقه درخشان آماده خدمات رسانی در شیراز و دیگرنقاط کشور می باشد.

محصولات شما، چند ماه گارانتی دارن؟

تمام عمر

در صورتی که یه شهر دیگه باشیم، محاسبات پروژه رو چطوری انجام میدین؟

بازدید حضوری کارشناسان شرکت

ما خیلی فضا نداریم، برای نصب تجهیزات به مشکل میخوریم؟

نگران این موضوع نباشید، طراحی ما، با توجه به فضای شما انجام میشه

چند روزه به دستمون میرسه؟

با توجه به حجم پروژه، بین 7 تا 25 روز کاری

به کجاها ارسال دارین؟

ایران + اروپا + کشورهای حاشیه خلیج فارس

نحوه برقراری ارتباط با شرکت چطوریه؟

تماس – واتساپ

(09121865671)

(09177002700)

(09122681192)

آشنایی با انواع بخش‌ها و مدل‌های هواساز شیراز

انواع-هواساز-صنعتی-در-شیراز

آشنایی با انواع بخش‌ها و مدل‌های هواساز شیراز

هواساز کولاک فن شیراز یکی از دستگاه‌های می‌باشد که از آن برای تامین کردن هوای مطبوع استفاده می‌کنند و با این وسیله دما و رطوبت مکان به بهترین درجه می‌رسد. هواساز صنعتی از جمله اصلی ترین دستگاه‌هایی به شمار می‌رود که در زمینه تهویه مطبوع به بهترین نحو ممکن عمل می کند و در مسیر کانال هوا در یک مسیر قرار می‌گیرد. هلدینگ کولاک فن در شیراز با بیش از 20 سال سابقه مفید و پربازده با بهره‌مندی از آخرین تکنولوژی روز آماده خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز می باشد. در این بخش از مقاله خود برآنیم تا با بررسی کامل و همه جانبه هواساز همه آنچه را که قرار است درباره انواع هواساز پرکاربرد بدانید در اختیارتان قرار دهیم. با همراه شوید.

هواساز شیراز

هواساز شیراز دستگاهی می‌باشد که از آن برای تامین کردن هوای مطبوع استفاده می‌کنند و با این وسیله دما و رطوبت مکان به بهترین درجه می‌رسد. هواساز شیراز از جمله اصلی ترین دستگاه هایی به شمار می رود که در زمینه تهویه مطبوع به بهترین نحو ممکن عمل می کند و در مسیر کانال هوا قرار می گیرد. هواساز شیراز در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد و برای اینکه هوای مورد نیاز را در بهترین درجه قرار دهید به کار برده می شود. به طور کلی اگر بخواهیم این دستگاه را معرفی کنیم باید بدانید که در بسیاری از مکان های عمومی مانند آمفی تئاترها، تالارهای عروسی و بسیاری از مکان های دیگر باید برای سرمایش و گرمایش آن محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. هواساز شیراز از قطعات مختلفی تشکیل شده است و هر یک از بخش های آن ویژگی های متنوعی دارد و شما باید با این ویژگی ها آشنایی داشته باشید، به همین دلیل در ادامه آنها را معرفی می کنیم تا اطلاعات شما در این مورد افزایش پیدا کند. 

بخش های اصلی هواساز شیراز

همانطوری که می دانید و به خوبی در این زمینه اطلاعات دارید، هر یک از تجهیزاتی که در ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. دارای بخش های متنوع می باشد و این بخش ها عبارتند از :

خرید-هواساز-صنعتی-در-شیراز
هواساز کولاک فن

1. محفظه مکش اولیه

این محفظه یکی از مهمترین بخش‌های هواساز شیراز به شمار می رود. در این قسمت هوای مورد نیاز برای محیط به وسیله مکش این بخش تولید می شود و آن را به دیگر قسمت‌ها می فرستد. برای اینکه از خروج هوا به بیرون از دستگاه جلوگیری شود در این بخش یک عدد فریم قرار گرفته است و همچنین باید بدانید بدنه هم در این قسمت وجود دارد.

2. فیلتراسیون

از دیگر بخش هایی که در هواساز وجود دارد فیلتراسیون آن می باشد که آن را بر اساس نوع هوای ورودی تنظیم می‌نمایند. همچنین یکی دیگر از عواملی که در طراحی این بخش تاثیر بسیاری دارد میزان آلاینده های موجود در محیط می باشد، در واقع هرچه که میزان و اندازه ورودی آلاینده به درون محیط بیشتر باشد. فیلترهای آن هم باید بر اساس آنها طراحی گردد.

3. کویل سرمایشی

یکی از بخش های بسیار مهم هواساز که در فصل های گرم از آن استفاده بسیار زیادی می کنند کویل سرمایشی می باشد. در واقع شما باید بدانید این بخش را در فصل های سرمایشی به چیلر متصل می کنند. در طی متصل شدن این دو بخش آب درون چیلر وارد کویل سرد می شود و آنها را تصفیه می سازد و به صورت هوای خنک به درون محیط می فرستد. یکی از مهمترین بخش هایی که در این قسمت نصب می کنند رطوبت گیر می باشد، چرا که این بخش به خوبی می تواند رطوبت به وجود آمده در دستگاه را که در فصل تابستان بیشتر است را دریافت کند و مانع عبور آن  به محیط شود.

4. کویل گرمایشی

از دیگر بخش‌های هواساز شیراز کویل گرمایشی می‌باشد که در فصل های سرد آن را به بویلر متصل می کنند. بویلر دیگ بخار می باشد که عملکرد آن بیشتر گرمایشی است. زمانی که هواساز با بویلر در تماس باشد گرمای آن را از درون دیگ می گیرد و از طریق لوله کشی هایی که انجام شده است آن را به درون ساختمان می‌فرستد.  یکی از نکاتی که شما در این مورد باید با آن آشنایی داشته باشید و اطلاعات تان بیشتر شود این است که اگر دما افزایش داشته باشد رطوبت را هم از دست می دهد. برای اینکه این مسئله را جبران کند باید از انواع رطوبت زن استفاده گردد. به همین دلیل است که در کویل های گرمایشی هم از رطوبت زن استفاده می کنند.

5. رطوبت زن یا رطوبت گیر

رطوبت زن و رطوبت گیر دو دستگاه مجزا می‌باشند که در هواساز قرار می گیرند و عملکرد آنها به وظیفه ای که روی آن‌ها محول شده است بستگی دارد. در واقع این دو دستگاه بسته به اینکه به کویل گرمایشی و یا کویل سرمایشی متصل شده باشند به میزان مورد نظر رطوبت را تنظیم می کنند.

6. موتور و فن

از دیگر بخش های مهم هواساز شیراز که وظیفه سنگینی بر عهده دارد موتور دستگاه می باشد. کار ورودی سیستم به این بخش بستگی دارد و آن را دریافت می کند. این قسمت از سر کانال هایی که در دستگاه وجود دارد عملیات مکش هوا را انجام می دهد. فشار استاتیکی که به هوا وارد می شود را افزایش می دهد و آن را به نقاط دیگری که می خواهد هدایت می کند. در واقع شما باید به خوبی بدانید که این نقاط مشخص شده می باشند و در ابتدای نصب هواساز شیراز آنها به طور کامل مشخص می شوند.

نصب-هواساز-صنعتی-در-شیراز
انواع هواساز

طراحی هواساز و اندازه گیری هوای درون آن در شرایط مختلف

برای اینکه هوادهی را هواساز کنترل کنند از دو عامل اصلی استفاده می نمایند که یکی از آنها دمپر می باشد و دیگری سیستم کنترل دور است. هر یک از این قسمت‌ها وظایف متعددی را برعهده دارند و به همین دلیل باید برای طراحی آن‌ها به میزان هوایی که مورد نیاز می باشد توجه بسیاری نمود. طراحی کردن هواساز به طور معمول به 4 بخش تقسیم بندی می شود که هر یک از بخش های آن وظیفه متعددی را بر عهده دارد و آنها عبارت می باشند از :

 1. تعیین کردن میزان هوادهی مورد نیاز در سیستم :

برای اینکه میزان هوای مورد نیاز را در هواساز شیراز مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد، باید فاکتوری را در عنوان تعداد دفعاتی که هوا در ساعت تعویض می شود در سیستم تنظیم گردد. بعد از این که این عدد مشخص شد آن را باید در حجم فضا ضرب نمود و از حاصل به دست آمده آن حجمی هوایی که برای هواسازی در سیستم مورد نیاز است را تشخیص داد. اینکه شما می‌خواهید هواساز هود را در چه محیطی مورد استفاده قرار دهید بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل شما باید به این مورد مهم اهمیت بسیاری دهید و همچنین برای اینکه میزان هوای مورد نیاز را به طور صحیح در سیستم وارد کنید، بهتر است با کسانی که در این زمینه تخصص بیشتری دارند مشورت کنید تا بهترین حجم هوا را برای شما در هواساز وارد کنند.

 1. تعیین کردن نوع کویل سرمایشی :

 در این مرحله از طراحی کردن هواساز شیراز  باید به نوع کویل سرمایشی که می خواهید از آن استفاده کنید دقت بسیاری شود. در واقع بار سرمایشی که در کویل های سرمایشی وجود دارد باید مورد محاسبه و اندازه گیری قرار بگیرد. مشخصات فنی دیگر آن مانند ابعاد فین، جنس لوله و … هم در این مورد اهمیت بسیاری دارد. بعد از اینکه به این مسائل توجه شود باید به میزان دمای آب ورودی و خروجی که وارد دستگاه می شود هم اهمیت دهید.

 1. تعیین کردن نوع کویل گرمایشی :

در این مرحله از طراحی هواساز نوع کویل گرمایشی را باید در نظر بگیرید و نوع آن را تعیین کنید. دقیقا همان فاکتورهایی را که برای کویل سرمایشی بیان کردیم باید در این نوع کویل ها هم در نظر داشته باشید و این کویل را طراحی کنید.

 1. نوع فیلتراسیون :

 همانطوری که بیان نمودیم هر محیطی آلاینده هایی با حجم و اندازه متفاوت دارد، به همین دلیل فیلتراسیون هواساز در هر محیطی باید تفاوت های اساسی با دیگر انواع آن داشته باشد. ضخامت لایه ها و نوع آنها بسیار مهم می باشد و شما باید به این مورد دقت بسیار زیادی داشته باشید. هوای ورودی و اندازه آلاینده هایی که در هوا موجود است را شما باید ابتدا به خوبی مورد بررسی قرار دهید. سپس در هواساز این بخش را طراحی کنید که هماهنگی لازم بین آنها وجود داشته باشد. 

تقسیم بندی انواع هواساز بر اساس کارکرد

هواساز از نظر نوع کارکردی که دارد به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. به همین دلیل شما باید با آنها آشنایی داشته باشید تا یکی از بهترین آنها را انتخاب کنید و مورد استفاد قرار دهید. برخی از مهمترین آنها عبارت می باشد از :

 1. خانگی :

یکی از بهترین انواع هواساز نوع خانگی آن می باشد که امروزه از آنجایی که رشد شهرنشینی بسیار زیاد شده است و آپارتمان ها هم در تعداد زیادی ساخته می شود، نیاز بشر به این سیستم بسیار افزایش پیدا می کند. این نوع از هواساز به صورت مرکزی می باشند و سیستم سرمایش و گرمایش را تا حد بسیار زیادی تامین می کنند. این نوع بیشتر بیرون از خانه نصب می شود، به طور معمول آن را در بالکن نصب می‌کنند و لوله کشی آن را در درون ساختمان انجام می‌دهند. از جمله مهمترین مزیتی که استفاده از این نوع دارد این است که گرما را تا حد بسیار یکنواختی در منزل ایجاد می کند. همچنین هیچ دودکشی در این سیستم وجود ندارد به همین دلیل خطراتی مانند آتش سوزی هم وجود نخواهد داشت. بر این اساس اگر شما می خواهید بهترین انتخاب را داشته باشید که در مصرف گاز هم صرفه جویی کند، هواساز خانگی بهترین انتخاب شما به شمار می رود.

 1. صنعتی :

یکی دیگر از بهترین سیستم‌های تهویه مطبوع که شما می‌توانید در محیط صنعتی داشته باشید استفاده از هواساز صنعتی است. از آنجایی که این نوع سیستم علاوه بر کنترل کردن دمای محیط ویژگی های دیگری هم نیز دارد و مهمترین آن، کنترل کردن رطوبت محیط و آلاینده های موجود در محیط می‌باشد، تا حد بسیار گسترده ای از آن در بسیاری از محیط های صنعتی استفاده می شود. بدون شک استفاده از این نوع هواساز می تواند به شما کمک کند که دستگاه های دیگر محیط صنعتی تان عمر و ماندگاری بیشتری داشته باشد، چرا که از آنها مراقبت می کند. این سیستم به طور معمول برای محیط‌های صنعتی، بخش‌های اداری، پرورش قارچ و محیط های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزینه های مصرف انرژی با این نوع از هواساز بسیار کاهش پیدا می کند و همچنین هوای مطبوع به صورت کاملا یکنواخت در تمامی سطوح پخش می شود.

 1. هایژنیک :

این نوع از هواساز نوع فیلتراسیون بسیار دقیقی دارد و هوابند بودن آن هم بسیار بی نظیر می باشد. استفاده از این سیستم بیشتر برای محیط‌هایی که حساسیت در آنها بسیار بالا است پیشنهاد می شود. از آنجایی که این سیستم ضد نفوذ می‌باشد بیشتر محیط‌های آزمایشگاهی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد و شما می توانید این سیستم از هواساز را در این محیط ها مشاهده کنید. بیشتر افرادی که می خواهند از این سیستم استفاده کنند، باید نوع مکان خود را در ابتدا مشخص نمایند تا سیستم تنها برای آن مکان طراحی شود، چرا که نوع فیلتراسیون این هواساز بسیار متنوع می باشد. در هر محیطی باید یکی از آنها را مورد استفاده قرار دهند و از آن استفاده نمایند. 

هواساز-هایژنیک-در-شیراز
هواساز صنعتی کولاک فن

تقسیم بندی هواساز از نظر شکل ظاهری

هواساز از نظر شکل ظاهری هم به انواع مختلفی تقسیم می شود  و هریک از آنها هم ویژگی های متنوعی دارند که این ویژگی ها عبارت می باشد از :

 1. افقی و یا عمودی آن که به هر صورت که شکل ظاهری آنها طراحی شود نصب می شوند.
 2. مکشی و یا دهشی از دیگر انواع ظاهری آن به شمار می‌رود که ویژگی های متنوعی هم نیز به همراه دارد.
 3. اختلاط کننده و یا تازه که سیستم هوادهی آنها با یکدیگر متفاوت می باش. هر یک از آنها ویژگی های متنوعی دارند.
 4. چند بخشی و یا تک بخشی که سیستم های هر یک از آنها متفاوت می باشد و به چند دسته تقسیم می شود.
 5. استاندارد، کارخانه ای، سفارشی و کارگاهی از انواع دیگر آن به شمار می رود که هر یک از آنها هم به گونه ای خاص طراحی می شوند و دارای ویژگی های متنوعی هستند.
 6. داخلی و بیرونی آن هم بر این اساس که هر یک از آنها ویژگی های مختلفی دارند و یکی از آنها در بیرون از ساختمان نصب می شود و دیگری در درون ساختمان نصب می گردد، تقسیم بندی می شود.  

سپاس که تا پایان مقاله ما را یاری کردید.برای مشاهده نمونه های بارهای ارسالی به کانال ما در اپارات مراجعه نمایید.شرکت کولاک فن در شیراز با چندین سال سابقه درخشان آماده خدمات رسانی در شیراز و دیگرنقاط کشور می باشد.