اگزاست فن کولاک فن و کاربردهای آن

اگزاست فن کولاک فن و کاربردهای آن

اگزاست فن کولاک فن و کاربردهای آن

اگزاست فن کولاک فن یکی از انواع فن‌های موجود می‌باشد که بیشتر در صنعت مورد استفاده می‌گیرد. اما گاها می توان آن را برای مصارف خانگی نیز مورد استفاده قرار داد. در واقع استفاده خانگی از این نوع فن یکی از ساده ترین کاربردهای آن می‌باشد. این مدل از فن را در مدل‌های مختلفی می توان تهیه کرد.

چقدر با اگزاست فن کولاک فن آشنایی دارید؟

اگزاست فن نوعی از فن می‌باشد که عملکردش برخلاف فن‌های دمنده است. این نوع فن باعث خروج هوا از محیط می‌شود. هواکش‌هایی که برای آشپزخانه ها نصب می شوند یکی از ساده ترین فن هایی اگزاست می‌باشند.

نوعی از اگزاست فن موسوم به اگزاست فن های صنعتی وجود دارند که بسیار پر قدرت می باشند و ساختار آن ها متناسب با کاری است که انجام می دهند.

از مهم ترین ویژگی اگزاست فن کولاک فن می‌توان به قدرت هوادهی آن ها اشاره کرد که چیزی در حدود 1000 تا 5750 می‌باشد. علی رغم قدرت هوادهی که دارند این فن ها کم صدا می باشند.

نحوه عملکرد اگزاست فن کولاک فن به چه شکلی می باشد؟

می توان آن ها را در دو حالت یعنی گردش و خروج هوا مورد استفاده قرار داد. زمانی که از آن ها برای گردش هوا استفاده می شود باعث برگرداندن هوای فیلتر شده به محیط می‌شوند.

اگزاست فن در اتاق تمیز برای چه مواردی کاربرد دارد؟

در این اتاق‌ها گردش هوا و ورود و خروج آن باید کنترل شود. بنابراین استفاده از اگزاست فن در این محیط ها بسیار ضروری می‌باشد.

زمانی که از اگزاست فن در این اتاق استفاده می‌شود، هوا را بعد از طی مراحل مختلفی از محیط خارج می کند. 

کاربرد-اگزاست-فن-در-شیراز
کاربرد اگزاست فن

اگزاست فن را در چه مدل هایی می توان تهیه کرد؟

  1. سقفی
  2. آکسیال
  3. یوتیلیتی

تقسیم بندی دیگری که برای اگزاست فن‌ها وجود دارد آن ها را از لحاظ فن به دو دسته فن آکسیال و فن سانتریفیوژ تقسیم می کند. این مدل از فن ها را می توان به دو صورت یک طرفه و فوروارد تهیه کرد.

 

اگزاست بخار نوع دیگری از فن ها می باشند که برخلاف اگزاست فن کولاک فن استفاده خانگی کمی دارند و بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از فن ها کار تخلیه گاز، بخار، گردوغبار و مواد معلقی که در ضمن تولید محصولات ایجاد می شوند را انجام خواهند داد.

زمانی که هوا توسط انواع فن تهویه می شود دو سیستم برای این کار وجود دارد:

  • تخلیه کلی هوا  

که در این حالت هواکش ها را در فواصل معینی نصب می کنند و با استفاده از کانال کشی هایی که برای آن ها انجام گرفته می‌توان تهویه مربوط به هریک از ماشین آلات را انجام داد.

  • تخلیه موضعی هوا   

به اعتقاد بسیاری استفاده از این روش در مراکز صنعتی یکی از بهترین روش ها برای جایگزینی هوای تازه می باشد چراکه باعث خروج هوای آلوده قبل از پخش آن در محیط خواهد شد. 

زمانی که اگزاست فن کولاک فن با این روش کار می کند باعث خروج هوای کمتری می شود در نتیجه اندازه هواکش نیز کوچک تر خواهد بود. استفاده از این روش باعث ایجاد فشار منفی می شود، این کار باعث وارد شدن حجم بیشتری از هوای تازه از طریق در و پنجره ها به محیط خواهد شد.

سیستم تخلیه موضعی هوا را با استفاده از چه وسایلی می‌توان انجام داد؟

  • هود
  • سیستم کانال کشی  
  • فیلتر 
  • هواکش 
  • کانال عمودی یا دودکش 

از اگزاست فن کولاک فن در چه مواردی می توان استفاده کرد؟

از آن ها می‌توان در محیط هایی مثل حمام و دستشویی استفاده کرد.

زمانی که از این نوع فن ها در این مکان ها استفاده می کنید از تجمع بخار و در نتیجه از رشد کپک و قارچ نیز جلوگیری می کنید.

مکان دیگری که می‌توان از اگزاست فن استفاده کرد آشپزخانه می‌باشد.زمانی که از این فن ها در این مکان استفاده می‌کنید درواقع از تجمع بوهای مختلف داخل ساختمان جلوگیری می‌کنید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.