دستگاه تصفیه هوای صنعتی شیراز چیست؟

دستگاه تصفیه هوای صنعتی شیراز چیست؟

دستگاه تصفیه هوای صنعتی شیراز چیست؟

هوایی که آن را تنفس می‌کنیم یکی از مهم ترین عواملی است که سبب زنده ماندن ما می شود. حال اگر همین هوایی که تنفس می‌کنیم و عامل زنده ماندن ما است به مواد مضر آلوده شود می‌تواند مقدمه ای برای از دست دادن جانمان باشد و در مقیاس های کوچکتر سبب آسیب های جانی شود. در ادامه در مورد دستگاه تصفیه هوا صحبت خواهیم کرد.

دستگاه تصفیه هوای صنعتی شیراز چیست؟

عموما در شهرهای بزرگ افراد در فصل‌های سرد سال یعنی پاییز و زمستان با مشکل آلودگی های بسیار زیاد و نیز پدیده ی وارونگی هوا دست و پنجه نرم می کنند. این امر برای افرادی که در مکان های صنعتی مشغول به کار هستند مانند کارخانه های پتروشیمی و غیره امری هر روزه بوده. شاید بتوان گفت در تمامی روزهای سال در برابر آلودگی هایی که در محیط کارشان وجود دارد قرار دارند. در اینجا است که یک مشکل بزرگ به وجود می آید. این افراد به شدت در معرض ابتلا به بیماری های تنفسی، قلبی و عروقی هستند و ریسک گرفتار شدن آنها به این بیماری ها به علت قرار گرفتن در معرض آلودگی‌های صنعتی بسیار زیاد می‌شود. حتی ممکن است این امر به یکباره اتفاق نیفتد و کم کم و به مرور زمان با بروز نشانه هایی از آن خود را نشان دهد.

برای همین افرادی که در واحدهای صنعتی مانند کارخانه ها یا پالایشگاه ها و غیره مشغول به کار هستند باید به شدت مراقب سلامتی خود باشند چرا که هر روزه با ماده های آلوده و عامل های بیماری روبرو هستند و خطری جدی سلامت آنها را تهدید می کند. طبق آمار هر ساله حدود ششصد و شصت هزار نفر به علت شغلی که به آن مشغول هستند متاسفانه به سرطان دچار می شوند. علاوه بر اینکه خود کارکنان می بایست پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند وظیفه ی اصلی و بزرگتر بر عهده ی کارفرما است که محیط کار را به گونه ای ایمن کند که کارکنان وی از هرگونه خطری خصوصا آسیب های جانی ایمن باشند. برای این منظور کارفرمایان می بایست در محل کار نسبت به استفاده و همچنین نصب دستگاه تصفیه هوای صنعتی شیراز اقدام کنند.

در این مطلب قصد داریم مختصری راجع به دستگاه تصفیه هوای صنعتی شیراز و انواع فیلترهای مورد استفاده در دستگاه های تصفیه ی هوا و نیز عامل هایی که سبب بروز آلودگی در مراکز صنعتی می شوند صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

دستگاه-تصفیه-هوا-در-شیراز

چه عامل هایی سبب آلودگی مراکز صنعتی می شوند؟

برای این که با عامل‌های آلودگی مکان‌های صنعتی آشنا شویم باید لیست بالا بلندی را در نظر آورید چرا که کثرت این مواد سرطان زا در مکان های صنعتی بسیار زیاد است. به همین دلیل است که حتما در مکان های صنعتی باید از دستگاه تصفیه هوای صنعتی شیراز استفاده شود. این امر به خصوص خود را در جاهایی مثل صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و نیز صنعت های کوچکتر و دست پایین تری از جمله ساخت و تولید قطعه های لاستیکی و پلاستیکی، تولید شوینده ها، تولیدات رنگ و رزین و چسب و این دست از محصولات به خوبی نشان می دهد و کسانی که در این محیط ها مشغول به کار هستند با درصد بالایی از آلاینده های صنعتی به صورت روزانه در تماس هستند. برخی از این مواد به شرح زیر هستند:

BTEX ها: این دسته از مواد در گروه هیدروکربن های آروماتیک تک حلقه ای BTEX قرار می‌گیرند و از جمله‌ی آنها می‌توان از بنزن (Benzene)، تولوئن Toluene))، اتیل بنزن ( (Ethylbenzeneو زایلن  (Xylene)نام برد. ماده ی بنزن در میان این مواد یکی از خطرناک ترین ها است و یکی از عامل های ابتلا به سرطان خون شناخته شده است.

PAH ها: این دست از مواد در گروه هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای PAH قرار می گیرند. یکی از معمول ترین شکل های این نوع از هیدروکربن ها دوده ی سیاه یا Soot است که بیشترین مصرف آن در صنایع ساخت لاستیک است. پایه ای ترین مولکولی که این ماده را می سازد بنزو پیرن است که به عنوان یکی از عامل هایی که به قطعیت سبب بروز سرطان‌های ریوی می شود شناخته می‌شود. همچنین خوب است بدانید این ماده به وسیله‌ی فلر کارخانه های فعال در صنعت های نفت و گاز و پتروشیمی در اندازه‌های بالایی آزاد شده و در هوا منتشر می‌شود. این امر خصوصا در منطقه های جنوبی کشورمان بسیار دیده می شود.

دستگاه-تصفیه-هوای-صنعتی-در-شیراز

چه صنعت هایی نیاز به دستگاه تصفیه ی هوا دارند؟

گفتیم وجود عامل های آلاینده در محل کار سبب به خطر افتادن جان کارمندان و افراد مشغول به کار در این مکان ها می شود. برای همین منظور بهتر است در این مورد هم اطلاعاتی به دست آوریم که کدام یک از صنعت ها بیش از بقیه نیازمند استفاده از دستگاه تصفیه هوای صنعتی شیراز هستند. برخی از این صنعت ها در ادامه آورده شده اند:

o صنایع پزشکی، بیمارستانی، ساخت تجهیزات و غیره یکی از صنعت هایی هستند که لازم است حتما از دستگاه هایی که وظیفه ی تصفیه کردن هوا را بر عهده دارند در آنها استفاده شود.

o در محل های بازیافت زباله با توجه به حجم الودگی که زباله ها به همراه دارند و در عین حال تولید نیز می‌کنند ضروری است از دستگاه تصفیه هوای صنعتی شیراز  استفاده شود.

o صنایع پلاستیک هم با توجه به موادی که در آنها به عنوان مواد اولیه مورد استفاده قرار می گیرد می بایست حتما از تصفیه هوا بهره مند باشند.

o صنایع پتروشیمی هم از دیگر مکان هایی است که استفاده از دستگاه های تصفیه هوا در آنها ضروری است.

o در پالایشگاه‌ها هم به طور قطع بایستی از دستگاه تصفیه هوای صنعتی شیراز استفاده گردد. یکی از مکان هایی که استفاده از دستگاه های تصفیه هوا آن هم از نوع صنعتی برای آنها الزامی است آزمایشگاه ها هستند.

 

دستگاه-تصفیه-کولاک-فن-در-شیراز

دستگاه تصفیه هوای صنعتی شیراز چگونه کار می کنند؟

همانطور که از این دستگاه یعنی دستگاه تصفیه هوای صنعتی برمی آید. برای از بین بردن آلودگی ها اما در مقیاس بزرگ و صنعتی استفاده می کنند. این دستگاه ها انواع مختلفی دارند و هر یک با سیستم های منحصر بفردی به بازار ارائه می‌شوند. یکی از عمده ترین تفاوت‌های بین انواع دستگاه های تصفیه ی هوا چگونگی کارکرد سامانه ی فیلتر کردن ذرات معلق و آلاینده های آنها است.روش‌های فیلتر کردن بری هر دستگاه با دستگاه دیگر متفاوت است و به همین علت است که هر دستگاه و چگونگی فیلتر کردن ان دارای حسن ها و ایرادات مخصوص به خود است . در انواع دستگاه تصفیه هوای صنعتی شیراز فیلتر کردن هوای اطراف با توجه به میزان آلودگی مکانی که دستگاه در آن قرار دارد هماهنگی دارد. همچنین این دستگاه ها قادر هستند جهت هوا را نیز معین کنند و نیز به داکت هم متصل می‌شوند. در این دستگاه ها عموما نوعی از فیلترها وجود دارند که قادر هستند آلود کننده های هوا که در فاز گازی یا Gas- Phase قرار دارند را به خود جذب کنند. البته این نوع از فیلترها دارای پیچیدگی های مهندسی بیشتری در مقایسه با انواع فیلترهایی که آلوده کننده های جامد و مایعی که به صورت معلق در هوا هستند (آئروسل ها) دارند و با تکنولوژی روز همگام تر هستند.

سیستم فیلتر کردن الاینده ها در دستگاه های تصفیه‌ی هوا به دو صورت موجود است: نخست فیلتراسیون فعال که اکتیو (active هم نامیده می شود و دیگری فیلتراسیون غیر فعال یا پسیو (passive). در ادامه در مورد این انواع فیلتراسیون صحبت می کنیم.

فیلتراسیون-دستگاه-تصفیه-در-شیراز

انواع سیستم های فیلتراسیون دستگاه تصفیه هوا

گفتیم سیستم های فیلتراسیون در دو نوع اکتیو و پسیو هستند. حال به توضیح مختصری راجع به آنها می پردازیم.

  • فیلتراسیون اکتیو: در فیلتراسیون اکتیو دستگاه علاوه بر این که از یک سیستم پسیو بهره می برد به یونیزه کردن هوای پیرامون محل با از بین بردن ذره های عامل آلودگی نیز می پردازد. هنگامی که این ذرات یونیزه می شوند سنگین شده و همین امر سبب می شود تا آنها به صورت رسوب روی کف محیط مورد نظر قرار بگیرند. این سازوکار به غیر از اینکه آلودگی ها را از محیط حذف می‌کند باعث می شود تا مقداری گاز ازون هم تولید شود که برای سلامتی افراد خصوصا برای دستگاه تنفس آنها مضر است.
  • فیلتراسیون پسیو: در این سیستم فیلتراسیون هوا به وسیله ی فن هایی که داخل دستگاه تصفیه وجود دارند به درون دستگاه مکیده می شوند و پس از اینکه از تمامی فیلترها رد شد و تصفیه شد هوای تمیز و پاکیزه و فاقد آلاینده ها از قسمت دیگر دستگاه تصفیه بیرون می آید و در محیط منتشر می شود. در این سیستم از تصفیه ی هوا به هیچ عنوان ماده ی آسیب رسانی تولید نمی شود و کلیه ی آلودگی ها در میان فیلترهایی که در دستگاه وجود دارند به دام می افتادند.

دستگاه های تصفیه هوا از نظر کاربردی چه تفاوت هایی با هم دارند؟

عموما دستگاه های تصفیه هوا برای کاربردهای مختلفی ساخته می شوند. برخی خانگی هستند و برخی دیگر در دسته ی دستگاه تصفیه هوای صنعتی قرار می‌گیرند. البته انواع خودرویی این دستگاه ها هم موجود است و به تولید می رسد. هر کدام از این نوع از دستگاه های تصفیه ی هوا قدرت فن متفاوت و فیلترهایی با سایزهای مختلف دارند. هرقدر دستگاه قوی تر باشد قطعا میزان هوایی که قادر به تصفیه ی آن است بیشتر می باشد.

ریسک ها و خطراتی که در روش های غیر جذبی تصفیه هوای صنعتی وجود دارند چیست؟

یکی از انواع دستگاه تصفیه هوای صنعتی دستگاه هایی هستند که از روش‌های غیر جذبی استفاده می کنند. این نوع از دستگاه های تصفیه دو ایراد بسیار بزرگ دارند که در ادامه به آنها می پردازیم:

o تصفیه ی هوا با ازون فریبی بزرگ: به تازگی نوعی از دستگاه ها در بازار عرضه شده اند که در تبلیغ آنها گفته می شود که آنها به کمک گاز اوزون می‌توانند با آلودگی های شیمیایی مقابله کنند و این دست از آلودگی ها را از بین ببرند. عموما این نوع از دستگاه ها بر اساس تجربه هایی که از استفاده از آنها ثبت شده است سبب بروز موارد منفی و آسیب رسان در هوای محیط می شوند و فقط گاها می‌توانند تاثیرات مثبت داشته باشند و به خوبی عمل کنند. پایه ی اصلی این دسته از دستگاه تصفیه هوای صنعتی شیراز تولید گاز اوزون است که این کار عموما به وسیله ی یک لامپ ماورا بنفش انجام می‌گیرد و سپس گاز اوزون تولید شده در محیطی که دستگاه در آن مستقر است پخش می‌شود. در تئوری هایی که برای این دستگاه ها بیان شده اند آن‌ها ترکیب های آلوده کننده ی هوا که به VOC معروف هستند را به بخار آب و گاز کربن دی اکسید تبدیل می کنند که برای انسان خطر خاصی در بر ندارند. اما در عمل پیش بینی و تخمین این که این گاز اوزون با سایر ترکیباتی که در فضای مورد نظر موجود هستند چه واکنشی نشان می دهد کمی سخت بوده و حتی ممکن است ترکیباتی به وجود بیایند که از ترکیب اولیه بیشتر آسیب رسان باشند.

 فناوری تست نشده ی فتوکاتالیست: این تکنولوژی تقریبا همانند سامانه های تولید اوزون عمل می کند و یک فناوری کمتر شناخته شده است که به خوبی تست نشده وپیش از موعد وارد بازار شده است. روش کار این دسته از دستگاه تصفیه هوای صنعتی به این شکل است که از یک لامپ فرابنفش یا UV در کنار یک سطح کاتالیستی از نانو اکسید تیتانیوم بهره می‌برد و پس از فعال شدن این سطح کاتالیستی آلوده کننده های محیطی تجزیه می شود. آزمایش هایی که صورت گرفته این امر را نشان می دهند که هوایی که این سامانه ها به تولید می رسانند می‌تواند دارای ترکیب های جدیدی باشند که خطرناک و اسیب رسان هستند و پیش از این که هوای محیط تصفیه شود در آن وجود نداشته اند. نکته ی منفی دیگر برای این دستگاه ها این است که برخلاف آنچه که همه فکر میکنند لامپ های فرا بنفشی که در این دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند دائمی نیستند و لازم است که عوض شوند. علاوه بر این این دستگاه ها مصرف برق بسیار بالایی دارند که خیلی روی آن مانور داده نشده و خریدار از آن بی اطلاع باقی می ماند. برخی تشکیلات علمی با اعتبار مانند انجمن مهندسین تهویه مطبوع آمریکا (ASHRAE) بیان کرده اند که سیستم هایی که با تکنولوژی جدید فیلترهای فتوکاتالیستی به تولید می رسند در حال حاضر در گام های نخست و اولیه ی تحقیق و گسترش هستند و سازنده های آن مجاز نیستند تا زمانی که مشکلات آن کاملا رفع شده باشد ان را وارد بازار کنند.

 

کولاک فن شیراز با کادری مجرب و با تجربه تولید کننده تصفیه هوای بیمارستانی، مطب دندانپزشکی، مکان‌های شلوغ، هایپر مارکت‌ها، مراکز خرید و … می‌باشد.این شرکت معتبر با تکیه بر آخرین دانش روز و مبتنی بر کادر مجرب و حرفه ای فروش و خط تولید آماده خدماتی رسانی به شما مشتریان عزیز در شیراز و اقصی نقاط کشور می باشد. جهت سفارش محصول می توانید با کارشناسان ما از طریق شماره های مندرج در صفحه تماس با ما تماس حاصل فرمایید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.