دستگاه غبارگیر کولاک فن چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه غبارگیر کولاک فن چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه غبارگیر کولاک فن چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه غبارگیر شیراز، در مکان های صنعتی مانند کارخانه و کارگاه ها و غیره معمولا دستگاه هایی مورد استفاده قرار می گیرند که در طی فرآیندی که انجام می دهند مقدار زیادی گرد و غبار و تراشه و ذره های ریز را در هوای اطراف انتشار می دهند. این مواد برای سلامتی افراد مشغول به کار در آنجا مضر بوده و باید از بین بروند. این کار به کمک غبارگیر انجام می شود.شرکت کولاک فن شیراز تولید کننده انواع مکنده های گرد و غبار در شیراز آماده خدمات رسانی به شما مشتریان می باشد.

استفاده از هوای سالم و فاقد هرگونه گرد و غبار که به سلامتی آسیب نرساند حق هر انسانی است. این امر مخصوصا در محل های صنعتی مانند کارخانه ها و کارگاه‌ها اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند و افرادی که در این محل ها مشغول به کار هستند بیشتر در معرض خطر استنشاق هوای ناسالم و آلوده قرار دارند. به همین علت است که کار فرمایان و صاحب‌های این مکان‌های صنعتی باید به فکر تمهیداتی باشند تا بتوانند سلامت کارکنان خود را تضمین کنند. یکی از دستگاه هایی که به این منظور از آن در مکان های صنعتی بهره گرفته می شود دستگاه غبارگیر از نوع صنعتی است. معمولا از این دستگاه برای جمع کردن گرد و غباری که بر اثر کارهای مختلف در محل به وجود می‌آید بهره می گیرند. برخی از این کارها که منشا تولید غبارات هستند عبارت هستند از: تراش دادن فلزات در کارگاه های تراشکاری یا سایر مکان‌ها، صافکاری فلزات، برش دادن مواد پلاستیکی، انجام جوشکاری، برش دادن چوب، تولید محصولات پودری شیمیایی و غیره… در نتیجه و با توجه به تمام چیزهایی که گفته شد از این دستگاه بیشتر در صنایع زیر استفاده می کنند:

 • صنعت هوا و فضا
 • در محل های تعمیر خودروها
 • کارگاه های ساخت کابینت
 • صنعت تولید مواد شیمیایی و فرآوری آنها
 • صنعت وابسته به الکترونیک
 • در ساخت و تولید شیشه
 • در آزمایشگاه ها
 • در انواع مختلف صنعت های کار با فلز
 • در کارخانه های تولید کاغذ
 • و غیره…
دستگاه-غبارگیر-در-شیراز

آشنایی با دستگاه غبارگیر کولاک فن

گفتیم از دستگاه غبارگیر برای جمع آوری گرد و غبار ناشی از کارهای مختلف در صنایع مختلف استفاده می کنند. برای مثال در کارگاه های تراشکاری یکی از کارهایی که کمک می کند تا مدت زمان تمیز کردن محل به کمترین مقدار خود برسد استفاده از همین دستگاه ها است. چرا که به کمک آن به راحتی می توان ذره ها و تراشه‌های بسیار کوچک آلومینیومی را که ناشی از دستگاه های تراش و یا ماشین های سی ان سی (CNC )هستند را تماما از درون محیط جمع آوری کرده و به این صورت در زمان پاکسازی صرفه جویی کنیم. این دستگاه ها به دو گونه قابل استفاده هستند: نحوه ی نخست استفاده از آنها به شکل یک یونیت قابل حرکت است که به شکل تک کاربر مورد استفاده قرار می گیرد. در گونه ی دوم این دستگاه از ویژگی سرعت زیاد مکندگی آن استفاده می کنند و یک شعبه از آن را در ورودی دستگاه مکش قرار می دهند. به این صورت است که این دستگاه را به صورت مکنده ی سنترال مورد بهره برداری قرار می دهند که می تواند به صورت همزمان گرد و غبار موجود در محیط را در ناحیه های متفاوتی از محل مورد نظر جذب کند. یکی از مزیت هایی که استفاده از دستگاه غبارگیر صنعتی دارد این است که به علت اینکه تمامی گرد و غبار موجود در مکان را به خود جذب می کند و به آنها اجازه نمی دهد تا روی دستگاه های کارگاه یا کارخانه ی موردنظر بنشینند سبب می شود تا طول عمر مفید دستگاه ها بیشتر شده و میزان آسیب هایی که ممکن است بر اثر نشست گرد و غبار روی این دستگاه ها اتفاق بیفتد را کمتر می کند. همچنین این دستگاه قادر است در کارخانه های تولید مواد شیمیایی، دارو و مکان هایی از این دست تمامی ذره هایی که در محیط شناور بوده و آلوده نیز هستند را از درون هوا گردآوری کرده و به خود جذب کند و به این وسیله هوای موجود در این محیط ها را بهبود ببخشد.

دستگاه-غبارگیر-کولاک-فن-در-شیراز

دستگاه غبارگیر صنعتی کولاک فن دارای چه ویژگی هایی است؟

دستگاه غبارگیر صنعتی کولاک فن دارای مشخصه های مختلفی است که در ادامه به معرفی برخی از آنها می پردازیم:

نخستین ویژگی که شاید بتوان آن را یکی از مهم ترین ویژگی های این دستگاه به شمار آورد این اس که عمل مکش در این دستگاه با سرعت بسیار بالایی انجام می‌شود. مزیتی که این ویژگی برای دستگاه به وجود می آورد این است که کمک می کند تا در هر بار مکش مقدار زیادی از هوا به داخل دستگاه کشیده شود و همین امر سبب جمع شدن با سرعت بالای گرد و غبار موجود در محیط می شود. اگر روی ورودی قسمت مکش هوای این دستگاه یک انشعاب نصب کنیم قادر هستیم تا در آن واحد با یک دستگاه از دو نقطه ی مجزا مکش گرد و غبار را انجام دهیم. یکی دیگر از مشخصه هایی که این دستگاه دارا می باشد این است که داراری یک پمپ مکنده با قدرت بسیار زیادی بوده و نیز موتوری که در آن استفاده شده است از نوع توربینی می باشد که همین امر سبب شده تا دستگاه در عین حالی که به تعمیر کردن نیازی نداشته باشد بتواند به صورت دائمی در حال کار بوده و راندمان بالایی را از خود به نمایش بگذارد.

کارایی درست دستگاه غبارگیر صنعتی کولاک فن به چه عامل‌هایی وابسته است؟

این که دستگاه غبارگیر صنعتی کولاک فن که از آن استفاده می‌کنیم عملکرد درستی از خود نشان بدهد و کارایی قابل قبولی داشته باشد به فاکتورهای مختلفی ربط دارد. این فاکتورها به شرح زیر هستند:

 1. بهره مندی از سایکلون: این مورد کمک می کند تا عمل پالایش و فیلتر کردن به نحو مطلوب تری صورت بگیرد و در عین حال هم از مشکل پیدا کردن فیلتر پیشگیری می کند و نمی گذارد به آن آسیبی وارد شود.
 2. بهره گیری از سرعت مکندگی مطلوب: این امر به خوبی کمک می کند تا دستگاه بتواند کلیه ی ذره های معلق موجود در هوا را گردآوری کرده و آنها را به محفظه ی خود منتقل کند.
 3. دارا بودن یک سامانه ی فیلتر کردن مطلوب: دستگاه می بایست دارای سامانه ای باشد که به خوبی بتواند گرد و غبارها را فیلتر کند. کلاس فیلتر از اهمیت بالایی برخوردار بوده و همچنین سطح انجام این کار و نیز سامانه ای که برای تمیز کردن فیلترها از گرد و غبار مورد استفاده قرار می گیرد و نیز اینکه دستگاه به هیچ عنوان اجازه ندهد گرد و غبار هایی که به آن وارد شده اند از آن خارج شود و دوباره به داخل محیط برگردد نیز بسیار مهم هستند.

به شکل کلی این دستگاه های مکش کننده از یک سامانه ی پالایش کردن خیلی قدرتمندی برخوردار هستند که می توانند کلیه ی گرد و غباری که در آن محیط هستند را به درون خود مکش کند. یکی از خوبی های طراحی این دستگاه ها این است که از فیلترهای هپا در سیستم خود بهره می برند. این فیلترها علاوه بر اینکه توانایی فیلتر بسیار زیادی دارند قادر هستند مقدار زیادی از هوا را در درون خود نگه دارند. علاوه بر این، این دستگاه ها می توانند گرد و غبار را از سر منشا تولید آن و پیش از این که به محیط وارد شوند به دام انداخته و به این گونه به تصفیه ی هوای محیط کمک کنند.

قیمت-دستگاه-غبارگیر-در-شیراز

دستگاه غبارگیر صنعتی کولاک فن به چه صورت کار می کند؟

یکی از مهم ترین محل هایی که یک غبارگیر صنعتی می بایست در آنجا مورد استفاده قرار بگیرد قرار گرفتن آن در مجاورت ماشین آلات صنعتی، امکانات و وسیله‌هایی که برای فرآوری مورد استفاده قرار می گیرند و نیز در خط تولیدها است. اگر دستگاهی که از آن استفاده می کنیم از فیلترهای مطلوبی در سامانه ی خود بهره بگیرد قادر است تا کلیه ی گرد و غبار و ذره هایی که از فرآیندهای مختلف در هوا منتشر شده اند را به خوبی به درون خود جذب کند. اما این سوال پیش می آید که این دستگاه چگونه این گرد و غبار و تراشه ها را جمع آوری می کند؟ این عمل به کمک وصل کردن مستقیم دستگاه به ماشین آلات تولید تراشه یا گرد و غبار انجام می شود. البته گاها از خطوطی که می توانند این مواد را جابجا کنند مثل هودهای مکنده یا بازویی های غبارگیری صنعتی نیز استفاده می کنند.

به شکل کلی این دستگاه ها می توانند برای جمع کردن ذره های معلق و گرد و غباری که دستگاه های مختلف صنعتی تولید می کنند به شکل مستقیم به آنها وصل شده و از مبدا تولید گرد و غبار تولید شده را به دام بیاندازند. روش دیگر نیز این است که به وسیله ی یک لوله ی خرطومی که دارای انعطاف بالایی است دستگاه را به قسمتی از ماشین آلات وصل می کنند و به این گونه یک کانال کشی به وجود می آورند که غیر قابل حرکت است. نکته ای که باید در این روش به آن توجه کرد این است که فقط ذره هایی که در ابعاد بسیار کوچکی هستند را می توانیم به وسیله ی این دستگاه و این روش از آن از محیط جمع کنیم یعنی ذره هایی که خیلی ریز بوده و در میزان زیادی در هوای محیط مورد نظر موجود باشند. پس از این گفته نتیجه میگیریم که این دستگاه ها برخلاف سرعت مکندگی زیادی که دارند قدرت مکندگی زیادی ندارند و قدرت مکندگی آنها بسیار کم است. در نتیجه هر وقت که نیاز باشد مکندگی از مسافتی بعیدتر انجام شود باید حتما اندازه ی دهانه ی ورودی مکش را بیشتر کنیم. اما این کار باعث می شود تا سرعت جریان هوا کاهش پیدا کند و در نتیجه منتقل کردن مواد به منبع به درستی انجام نشود. برای همین لازم است که سرعت مکندگی دستگاه تا حد امکان زیاد باشد تا در این پروسه خللی ایجاد نشود.

هوای آلوده ای که در محیط صنعتی در جریان است به کمک بخشی که در هاپر دستگاه وجود دارد یعنی همان کانال ورود ذره ها به آن به درون دستگاه وارد می شود، اما چگونه؟ این کار به کمک فنی که در قسمت بالایی وسیله وجود دارد انجام می شود و هوا به دستگاه وارد می شود. یک قسمت از گرد و غبار معلق در هوا در بخش هاپر دستگاه از هوا تفکیک می شود و وارد منبع دستگاه غبارگیر صنعتی می‌شود. حال در هوایی که درون دستگاه وجود دارد تنها ذره های بسیار بسیار ریز و کوچک موجود هستند که برای جدا کردن آنها فیلتر دستگاه وارد عمل شده و آنها را سطح خود جذب می کند و به این وسیله هوای پاکیزه و تصفیه شده از قسمت خروجی بیرون می آید. پس از این که کار به اتمام رسید و فن آن روی حالت خاموش قرار گرفت نوبت به پاکسازی فیلترها می رسد و این کار به شکلی اتوماتیک انجام می شود و به این شکل دستگاه برای فعالیت های بعدی در حالتی آماده به کار قرار می گیرد.

مزیت‌های بهره گیری از دستگاه غبارگیر صنعتی کولاک فن چیست؟

هر دستگاه و وسیله ای که برای هر کاری مورد استفاده قرار می گیرد میخواهد مصرف های خانگی باشد یا اداری و یا حتی صنعتی در مقیاسی که مورد استفاده قرار می گیرد دارای حسن هایی است که منحصر به خودش هستند. همین حسن ها سبب می شود تا خریدار دستگاه مجاب شود آن را از میان سایر دستگاه های موجود انتخاب کرده و خریداری کند. دستگاه غبارگیر صنعتی کولاک فن هم از این قاعده مستثنی نیست و دارای مزیت هایی می باشد که کاربر را برای خرید و استفاده از آن در مکان خودش متقاعد می کند. در ادامه به بررسی مزیت های این دستگاه می‌پردازیم. این مزیت ها به شرح زیر می باشند:

با استفاده از این دستگاه خریدار می‌تواند در هزینه های خود صرفه جویی کرده و نیز با کاهش هزینه های مربوط به طراحی برای دستگاه، اندازه گیری های مربوط به نصب کانال ها و نیز انجام عملیات کشیدن کانال برای دستگاه خریدی با صرفه‌ی اقتصادی بالا را تجربه کند. علاوه بر این یکی از مهم‌ترین مزیت‌های که دستگاه غبارگیر صنعتی کولاک فن دارد این است که اگر نحوه ی چیدمان تجهیزات و دستگاه های موجود در محل کار تغییر پیدا کرد می توان این دستگاه را با صرف هزینه ی اندک از جایی که قرار دارد به محل جدیدی که مورد نظر ما است تغییر مکان دهیم. همچنین این دستگاه به وسیله های جانبی مثل کمپرسور، تانک باد که برای فراهم آوردن هوای مورد نیاز برای شیر برقی مورد استفاده قرار می گیرد نیازی نداشته و به این صورت هم می تواند در هزینه های کاربر صرفه جویی به عمل آورد.

سپاس که تا انتهای مقاله ما را یاری کردید.برای مشاهده نمونه های ارسالی می توانید به کانال ما در آپارات مراجعه نمایید.برای مشاوره رایگان با کارشناسان فروش از طریق شماره های مندرج در صفحه تماس با ما تماس حاصل فرمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.