فهرست مطالب

راهنمای_خرید_اگزاست_فن_در_اهواز

راهنمای خرید اگزاست فن در اهواز

اگزاست فن اهواز، هواکش صنعتی یا نوعی فن صنعتی می باشد. یکی از کاربردی ترین و مهمترین دستگاه ها و تجهیزات جابجایی و تهویه هوای راکد به شمار می آید.  شهر اهواز، کلان شهر بزرگ تاریخی است که در مختصات جنوب غرب ایران و مرکز استان خوزستان است. به عنوان هشتمین شهر پرجمعیت ایران به شمار می آید. اهواز بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر در منطقه جنوب غرب کشور است. کلان شهر اهواز سی و چهارمین شهر پرجمعیت خاورمیانه می باشد. شهر اهواز پنجمین شهر بزرگ ایران و دارای کارخانه های صنعتی مانند شرکت ملی نفت جنوب، شرکت ملی حفاری ایران و کارخانه فولاد خوزستان می باشد که بزرگترین تولید کننده فولاد خام در کشور است. اگزاست فن اهواز مورد مصارف صنعتی و خانگی قرار گرفته است. قابل ذکر است که یکی از ضروریترین ابزار یا دستگاه جهت تهویه هوای راکد در فضای بسته و باز برخورداری از اگزاست فن مکنده و دمنده می باشد.

طراحی اگزاست فن ها وابسته به فاکتورهای متعددی می باشد که عبارتند از فضای مورد نظر، ابعاد دلخواه نوع اگزوزفن که هر کدام دارای ساختار متفاوتی هستند. چنانچه بخواهیم به نتیجه دلخواه دست یابیم بایستی طبق این فاکتورها عمل کرد.

علیرغم اینکه فن های صنعتی دارای شکل ظاهری متفاوتی هستند ولی در اصل همگی جهت تهویه و به گردش در آوردن جریان هوا در محیط بسته به کار می روند. اگزاست فن نوعی فن صنعتی می باشد که بجای دمش هوا جهت اگزاست و تخلیه هوا بکار می رود. اگر بخواهیم نوع ساده ای از هواکش صنعتی را مثال بزنیم هود آشپزخانه می باشد.

هوای نامطبوع، حرارت و بخار ناشی از طبخ غذا را از طریق هود مکش می شود و از طریق کانال های ارتباطی به بیرون انتقال می یابد و بدین ترتیب موجب تهویه هوای آشپزخانه می شود. در این مقاله قصد داریم اطلاعات لازم و کافی را جهت خرید اگزاست فن در اختیار شما قرار دهیم.

فن_سانتریفیوژ_در_اهواز

اگزاست فن بکوارد چیست؟

همانطور که در مقالات پیشین ارائه شد. اگزاست فن بکوارد یا فن مکنده تجهیزی می باشد که قادر است حجم هوای مشخصی را تصفیه نماید. اگزاست فن بکوارد به مکنده صنعتی می گویند که به منظور تخلیه هوای ناسالم و آلوده و مرطوب می باشد. بدین ترتیب می تواند هوای تازه و مطبوع را از طریق روش طبیعی و مکانیکی فراهم نماید. در ادامه انواع اگزاست فن به تفصیل توضیح خواهیم داد.

اگزاست فن چیست؟

در اینجا لازم است بدانید که کلمه اگزاست فن برگرفته از کلمه اختصار یافته Exit air circular که به Exhust fan تبدیل شده است. تفسیر کامل کلمات به معنای خروج چرخشی هوا می باشد که در اینجا منظور هوای آلوده است. واژه دومی به معنای خروج و اگزاست هوا می باشد. ساختار و ابعاد هواکش های صنعتی در طول بازه زمانی و با پیشرفت های علم و فناوری این گونه تغییر کرده است تا به شکل امروزی ایجاد شده. به ادامه انواع فن صنعتی و کاربردهای آن می پردازیم.

اگزاست_فن_بکوارد_در_اهواز

هدف از کاربرد اگزاست فن چیست؟

همانطور که می دانیم هر محیط بسته ای نیازمند تهویه و گردش هوا می باشد و با ورود هوای تازه، هوای آلوده تخلیه می شود. فرآیند تهویه توسط دستگاه ها و تجهیزات به گونه ای انجام می شود که جریان هوای تازه، با ایجاد فشار مثبت و دمش هوا در فضای بسته وارد شده و سپس هوای نامطبوع به سبب فشار مثبت از طریق روزنه ها و در و پنجره خارج می گردد. این گردش هوا و تهویه هوا اصولی نیست و کاربردی ندارد. متاسفانه این پروسه پاسخگوی نیاز عموم نمی باشد چرا که در بازه زمانی طولانی انجام می گیرد. مدت زمان زیادی صرف شود تا هوای آلوده بدین طریق خارج گردد. بنابراین پیشنهاد ما اگزاست فن مکنده کولاک فن برای اگزاست هوای آلوده و نامطبوع می باشد که بسیار مناسب است و در زمان اندک و حداقل انرژی هوای آلوده را تصفیه می کند.

انواع اگزاست فن در اهواز

اگزاست فن یا هواکش صنعتی به منظور مکش و خروج جریان هوا از محیط به کار گفته می شود. مسیر انتقال هوا که شامل کانال های انتقال، دریچه و زانوهای اتصال می باشد. به مرور موجب افت فشار هوا می گردد. به منظور جلوگیری از این معضل اگزاست فن مکنده باید قدرت مکش بالایی داشته باشد. بنابراین جریان هوا به آسانی از طریق کانال ها هدایت شده و به بیرون انتقال می یابد. برای ساخت اگزاست فن ها از الکتروموتور قوی استفاده می کنند.

در حالت نرمال اگزاست فن ها به جهت مکش هوا و خروج هوا از محیط استفاده می شود. اما گاهی اوقات به منظور تصفیه و ایجاد هوای مطبوع از اگزاست فن بکوارد  صنعتی برای گردش هوا و سیرکوله کردن استفاده می شود.  نحوه عملکرد بدین گونه است که اگزاست فن با مکش جریان هوا و عبور از فیلترهای قرار گرفته مجددا از طریق کانال های تعبیه شده به محیط برگردانده می شود.

به عنوان مثال در اتاق تمیز برای گردش ثابت هوای داخلی از اگزاست فن سقفی استفاده می شود. محلی با حداکثر تمیزی و استریل و بهداشت نیازمند جریان دائمی هوا از ورود تا خروج به همراه فیلتراسیون می باشد. اگزاست فن قارچی یا سقفی در اتاق های تمیز جهت تصفیه هوا به کمک هواسازهای صنعتی را به عهده دارند.

این موضوع قابل ذکر است یکی از کاربردهای اگزاست فن سقفی هدایت هوای آلوده می باشد. اما وظایف این دستگاه پرکاربرد فقط به این مورد محدود نمی شود. بلکه بخاطر قدرت بالا و نوع طراحی ساختار پروانه به عنوان انتقال دهنده موارد دیگری هم کاربرد دارد.

به طور مثال در صنایع مختلفی مانند انتقال گرانول، آرد، انتقال الیاف از اگزاست فن های سانتریفیوژ استفاده می شود. نوعی از اگزاست فن های سانتریفیوژ وجود دارد که وظیفه انتقال مواد و ذرات را به عهده دارد و فن فشار قوی یا انتقال مواد نامیده می شود.

اگزاست_فن_انتقال_مواد_در_اهواز

انواع دسته بندی اگزاست فن و فن سانتریفیوژ مکنده

هواکش های صنعتی مکنده و دمنده به لحاظ نوع پروانه و شکل قرار گیری به دو بخش عمده تقسیم می شوند.

1.اگزاست فن سقفی یا قارچی:

همانطور که از نامش پیداست اگزاست فن سقفی یا قارچی به دلیل نوع شکل ظاهری و نحوه نصب نام گرفته است. اگزاست فن های سقفی یا پشت بامی به منظور تخلیه هوای آلوده محیط طراحی شده است. به دلیل فضای محدودی که اشغال می کند و قیمت مقرون بصرفه ای دارد در فرآیند مکش هوا در پروژه های بسیاری مورد توجه قرار گرفته است.

اگزاست فن سقفی متشکل از قطعات عمده و اصلی می باشد که عبارتند از شاسی، کلاهک، محافظ موتور، پروانه، الکتروموتور. اگزاست فن قارچی اغلب بر روی پشت بام سالن های کوچک و سقف سوله ها نصب می گردد.

فن های سقفی یا رادیال در محیط هایی بکار می رود که افت فشار کمتری دارند. اغلب بدون اتصال به کانال و بطور مستقیم روی سقف نصب می شوند. ممکن است در بازار اگزاست فن سقفی با عناوینی مانند اگزاست فن قارچی، اگزاست فن پشت بامی، هواکش سقفی، هواکش شعاعی برخورد کنید که تمام این نامها تنها یک عمل را انجام می دهند.

به مراتب ممکن است از لحاظ ساختار باهم متفاوت باشند.مثلا پولی تسمه یا کوبل مستقیم که دارای کلاهک گرد و یا مربعی شکل هستند. اگزاست فن های قارچی دارای قطر 20 تا 90 سانتی متر می باشند و سرعت آنها حدود 900 تا 1400 دور طراحی شده است.

اگزاست_فن_سقفی_در_اهواز

2.اگزاست فن دیواری یا هواکش مرغداری:

اگزاست فن های دیواری یا هواکش مرغداری همانطور که از نامش پیداست بر روی دیوار نصب می شود. اگزاست فن دیواری با عناوین، لوله محوری، فن محوری، هواکش مرغداری سناخته شده است.این مدل هواکش صنعتی روی دیوار یا پنجره به آسانی نصب می شود و هوای محیط را مکش کرده و تخلیه می نماید.

در چهار طرف هواکش سوراخ هایی تعبیه شده تا به آسانی بر روی دیوار یا پنجره نصب شود. هواکش مرغداری یا اگزاست فن های دیواری اغلب از جنس پلاستیک یا فلز ساخته می شوند. معمولا در سایزهای کوچک تر و مصارف خانگی از جنس پلاستیک می باشند مانند انواع هواکش های دمنده که در بازار به چشم می خورد.

اما اگزاست فن های دیواری در مصارف صنعتی بایستی بزرگتر و دارای قدرت و عملکرد بالاتری باشند تا بتوانند در شرایط مختلف به کار گرفته شوند و زود مستهلک نشوند. بنابراین جهت ساخت اگزاست فن های دیواری صنعتی از متریال آلومینیوم، استیل یا گالوانیزه استفاده می شود.

اگزاست فن های دیواری یا هواکش مرغداری متشکل از قاب اصلی، پایه موتور، توری و فن پروانه می باشد. موتورهای تعبیه شده در هواکش مرغداری یا اگزاست فن دیواری بصورت تک فاز یا سه فاز است که در سرعت های 900 ، 1400 و 3000 دور به کار می روند.

لازم به ذکر است که اگزاست فن های دیواری یا همان هواکش مرغداری دارای پروانه آکسیال یا محوری هستند. اگزاست فن دیواری میزان هوای بیشتری را نسبت به اگزاست فن در یک بازه جابجا می کند. ولی با فشار کمتری همراه است، صدای تولید شده در این فن های آکسیال به مراتب بیشتر از فن های سانتریفیوژ است.

هواکش_مرغداری_در_اهواز

یکی از پرکاربردی ترین تجهیزات تصفیه هوا اگزاست فن یوتیلیتی می باشد. اگزاست فن های یوتیلیتی مجهز به یک پروانه از نوع اگزاست فن بکوارد می باشد و براحتی هوای محیط را مکش کرده و از طریق ایجاد فشار منفی جایگزین هوای تازه می گردد. اگزاست فن یوتیلتی با ایجاد نیروی گریز از مرکز مورد مصارف صنعتی و نیمه صنعتی قرار می گیرد.

به عنوان مثال از اگزاست فن یوتیلیتی در کاربری های تجاری، مسکونی مانند تخلیه هوای نامطبوع سرویس بهداشتی، حمام استفاده می شود. در مواردی از اگزاست فن یوتیلیتی کابین دار به عنوان مکنده هوا با ظاهری زیبا و صدای ملایم بهره می برند.

در اگزاست فن یوتیلیتی روند انتقال قدرت به صورت کوبل مستقیم و پولی تسمه (غیر مستقیم) می باشد. جهت تولید اگزاست فن یوتیلتی از ورق فولاد سیاه، ورق گالوانیزه، ورق استیل استنلس می توان استفاده کرد. با توجه به نوع هوای آلوده و میزان دمای هوا از متریال متفاوت برای ساخت پروانه و حلزونی استفاده می شود.

میزان دبی اگزاست فن یوتیلیتی از 500 مترمکعب در ساعت تا 90000 متر مکعب در ساعت است. به دلیل ایجاد صدای ملایم هواکش سانتریفیوژ در بیمارستان و مراکز درمانی که تحت عنوان اگزاست فن بیمارستانی استفاده می شود.

اگزاست_فن_فشار_قوی_در_اهواز

انواع اگزاست فن از لحاظ نوع پروانه

این دسته بندی تنوعی از فن های صنعتی را یادآور می شود که به اختصار توضیح خواهیم داد.

1.فن پروانه اکسیال:

 این مدل پروانه با اعمال فشار کم می تواند حجم بیشتری از هوا را انتقال دهد. نوع صنعتی آن از متریال فولاد و آلومینیوم است و در مصارف خانگی از جنس پلاستیک مقاوم ساخته شده است. نسبت به اگزوزفن ها صدای بیشتری تولید می کند.

2.فن دیواری:

این مدل فن ساده ترین و پرکاربردی ترین نوع فن است که به دلیل کاربرد ساده ای که دارد از متریال سبک مانند پلاستیک ساخته می شود. در برخی موراد ترکیب پلاستیک و فلز است. موتور این مدل فن ها بصورت کوبل مستقیم است و می تواند حجم زیادی از هوا را با فشار استاتیک کم جابجا نماید.

3.فن کانالی:

فن کانالی همان هواکش اکسیال است. تفاوت فن اکسیال با دیواری در این است که الکتروموتور و فن پروانه در داخل محفظه استوانه ای واقع شده است و اغلب از فلز مقاومی تشکیل شده اند. پروانه فن دارای 3 تا 9 پره با طراحی مسطح یا آیرودینامیکی می باشد.

قرار گیری این مدل پروانه باعث عملکرد بهتر هواکش در سرعت و مکش می شود. نحوه اتصال بصورت کوبل مستقیم و یا پولی تسمه است. فن کانالی در فواصل کانال های انتقال هوا به کار می رود و هنگامی که یک هواکش پاسخگوی نیاز نیست به عنوان فن کمکی مسمر ثمر واقع می شود.

4.جت فن یا لوله محوری:

 جت فن از لحاظ شکل ظاهری شبیه به فن کانالی می باشد ولی با این تفاوت که قبل از فن، پره های راهنما تعبیه شده است و تعداد تیغه های پروانه افزایش می یابد. عملکرد پره های راهنما به منظور ایجاد جریان مستقیم هوا و کمک به بهبود بازدهی هواکش و در نتیجه افزایش فشار استاتیک می باشد. جت فن ها را می توان به جای فن سانتریفیوژ بکار برد و بخصوص در فضایی که محدودیت وجود دارد بکار می رود. این مدل فن ها، پروانه به هنگام کارکرد صدای زیادی تولید می کنند.

جت_فن_در_اهواز

فن سانتریفیوژ یا گریز از مرکز

پروانه این مدل فن ها با شکل های متفاوتی طراحی و ساخته می شوند. در مبحث تهویه مطبوع این دستگاه کاربرد فراوانی در صنعت دارد. به علت تنوع در ظاهر و شکل ساختار، پرمصرف ترین نوع هواکش به حساب می آید. از اگزاست فن سانتریفیوژ می توان به عنوان هواکش ساختمان های تجاری، صنعتی و اداری استفاده نمود.

این قبیل فن ها بازدهی بالایی دارند و به علت تامین افت فشار استاتیک در کانال کشی ها نسبت به فن اکسیال ارجح می باشند. هواکش سانتریفیوژ از لحاظ کاربرد به دو دسته بکوارد یا مکنده و فوروارد یا دمنده تقسیم می شود.

متریالی که در ساخت فن پروانه ها بکار می رود. معمولا از جنس ورق های فلزی آلومینیوم یا گاها پی وی سی می باشد. فن پروانه از لحاظ ساختاری به چند دسته تقسیم می شوند که در اینجا به اختصار به دو مدل می پردازیم.

اگزاست فن با پروانه بکوارد:

شکل و ساختار این مدل پروانه بصورت پره هایی با منحنی رو به عقب می باشد. اگزوزفن سانتریفیوژ بکوارد می تواند گازهای معلق در هوا را جابجا نماید.

اگزاست فن با پروانه فوروارد:

در این مدل هواکش تیغه های فن پروانه بیشتر می باشد و خم به جلو هستند. در بازار تحت عنوان پروانه های کولری شناخته شده اند.

از اگزاست فن فوروارد برای جابجایی هوای سالم و مطبوع استفاده می گردد. این هواکش مناسب هوای آلوده نمی باشد و در صورت آلودگی پروانه فن به سرعت از حالت بالانس خارج می شوند. فن های فوروارد به صورت سینگل و دبل تولید می شوند.

اگزاست فن فوروارد در سیستم های سیرکولاسیون و دیگر تجهیزات که نیازمند سرعت کم است به منظور جلوگیری از لرزش مناسب می باشد.

قیمت اگزاست فن در اهواز

طبق اطلاعات فوق بایستی عنوان کرد که قیمت اگزاست فن وابسته به پارامترهای متفاوتی می باشد. قیمت اگزاست فن با توجه به عوامل مختلفی تعیین می شود. در ذیل به انها اشاره خواهیم کرد.

جنس بدنه و پروانه: یکی از موارد مهم در جهت تعیین قیمت اگزاست فن متریال بکار رفته در ساخت بدنه و پروانه دستگاه می باشد. قطعا استفاده ار ورق استیل استنلس می تواند قیمت فن را چندین برابر کند. البته میزان ضخامت ورق در تعیین قیمت تمام شده بی تاثیر نیست.

برند الکتروموتور: بخش الکتریکی و برقی دستگاه شامل موتور می باشد که میزان توان دستگاه را مشخص می کند. قیمت اگزاست فن قارچی تحت تاثیر این فاکتور می باشد که حدود 40 درصد قیمت وابسته به نوع و توان موتور برقی است.

قطعات جانبی اگزاست فن: قطعات جانبی مانند شاسی، لرزه گیر، کلید خاموش و روشن و حفاظ باران گیر مواردی هستند که قطعا بر روی قیمت دستگاه تاثیرگذار است.

ساختار و شکل ظاهری: این موضوع کاملا آشکار است که دستگاه هایی که مورد مصرف خانگی و نیمه صنعتی هستند نسبت به قطعات صنعتی قیمت کمتری دارند. دستگاه های صنعتی با توجه به نوع صنعتی و نوع کاربری هم دارای مشخصات منحصربفردی می باشند که بر روی قیمت نهایی تاثیرگذار هستند.

در نهایت پیشنهاد می شود جهت خرید اگزاست فن در اهواز به وب سایت کولاک فن مراجعه نموده و با مشاورین مجرب در کادر فروش تماس حاصل نمایید تا بعد از مشاوره رایگان اطلاعات لازم را در خصوص خرید کسب نمایید. برای خرید می توانید از طریق وب سایت کولاک فن اقدام نمایید و یا با کارشناسان مطرح کنید که کالای مورد نظر را در بهترین زمان ممکن و نازلترین قیمت در اختیار شما قرار دهند. کولاک فن معتبرترین کارخانه تولید کننده انواع هواکش صنعتی و نیمه صنعتی در جنوب کشور می باشد. کارخانه کولاک فن واقع در شهر شیراز و دارای نمایندگی فروش در اکثر نقاط کشور مانند بوشهر، عسلویه، بندرعباس و اهواز می باشد.برای مشاهده پروژه های ارسالی به کانال ما در اپارات مراجعه نمایید.

سوالات متداول

محصولات شما، چند ماه گارانتی دارن؟

تمام عمر

در صورتی که یه شهر دیگه باشیم، محاسبات پروژه رو چطوری انجام میدین؟

بازدید حضوری کارشناسان شرکت

ما خیلی فضا نداریم، برای نصب تجهیزات به مشکل میخوریم؟

نگران این موضوع نباشید، طراحی ما، با توجه به فضای شما انجام میشه

چند روزه به دستمون میرسه؟

با توجه به حجم پروژه، بین 7 تا 25 روز کاری

به کجاها ارسال دارین؟

ایران + اروپا + کشورهای حاشیه خلیج فارس

نحوه برقراری ارتباط با شرکت چطوریه؟

تماس – واتساپ

(09121865671)

(09177002700)

(09122681192)

فهرست

راهنمای_خرید_اگزاست_فن_در_اهواز

راهنمای خرید اگزاست فن در اهواز

اگزاست فن اهواز، هواکش صنعتی یا نوعی فن صنعتی می باشد. یکی از کاربردی ترین و مهمترین دستگاه ها و تجهیزات جابجایی و تهویه هوای راکد به شمار می آید.  شهر اهواز، کلان شهر بزرگ تاریخی است که در مختصات جنوب غرب ایران و مرکز استان خوزستان است. به عنوان هشتمین شهر پرجمعیت ایران به شمار می آید. اهواز بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر در منطقه جنوب غرب کشور است. کلان شهر اهواز سی و چهارمین شهر پرجمعیت خاورمیانه می باشد. شهر اهواز پنجمین شهر بزرگ ایران و دارای کارخانه های صنعتی مانند شرکت ملی نفت جنوب، شرکت ملی حفاری ایران و کارخانه فولاد خوزستان می باشد که بزرگترین تولید کننده فولاد خام در کشور است. اگزاست فن اهواز مورد مصارف صنعتی و خانگی قرار گرفته است. قابل ذکر است که یکی از ضروریترین ابزار یا دستگاه جهت تهویه هوای راکد در فضای بسته و باز برخورداری از اگزاست فن مکنده و دمنده می باشد.

طراحی اگزاست فن ها وابسته به فاکتورهای متعددی می باشد که عبارتند از فضای مورد نظر، ابعاد دلخواه نوع اگزوزفن که هر کدام دارای ساختار متفاوتی هستند. چنانچه بخواهیم به نتیجه دلخواه دست یابیم بایستی طبق این فاکتورها عمل کرد.

علیرغم اینکه فن های صنعتی دارای شکل ظاهری متفاوتی هستند ولی در اصل همگی جهت تهویه و به گردش در آوردن جریان هوا در محیط بسته به کار می روند. اگزاست فن نوعی فن صنعتی می باشد که بجای دمش هوا جهت اگزاست و تخلیه هوا بکار می رود. اگر بخواهیم نوع ساده ای از هواکش صنعتی را مثال بزنیم هود آشپزخانه می باشد.

هوای نامطبوع، حرارت و بخار ناشی از طبخ غذا را از طریق هود مکش می شود و از طریق کانال های ارتباطی به بیرون انتقال می یابد و بدین ترتیب موجب تهویه هوای آشپزخانه می شود. در این مقاله قصد داریم اطلاعات لازم و کافی را جهت خرید اگزاست فن در اختیار شما قرار دهیم.

فن_سانتریفیوژ_در_اهواز

اگزاست فن بکوارد چیست؟

همانطور که در مقالات پیشین ارائه شد. اگزاست فن بکوارد یا فن مکنده تجهیزی می باشد که قادر است حجم هوای مشخصی را تصفیه نماید. اگزاست فن بکوارد به مکنده صنعتی می گویند که به منظور تخلیه هوای ناسالم و آلوده و مرطوب می باشد. بدین ترتیب می تواند هوای تازه و مطبوع را از طریق روش طبیعی و مکانیکی فراهم نماید. در ادامه انواع اگزاست فن به تفصیل توضیح خواهیم داد.

اگزاست فن چیست؟

در اینجا لازم است بدانید که کلمه اگزاست فن برگرفته از کلمه اختصار یافته Exit air circular که به Exhust fan تبدیل شده است. تفسیر کامل کلمات به معنای خروج چرخشی هوا می باشد که در اینجا منظور هوای آلوده است. واژه دومی به معنای خروج و اگزاست هوا می باشد. ساختار و ابعاد هواکش های صنعتی در طول بازه زمانی و با پیشرفت های علم و فناوری این گونه تغییر کرده است تا به شکل امروزی ایجاد شده. به ادامه انواع فن صنعتی و کاربردهای آن می پردازیم.

اگزاست_فن_بکوارد_در_اهواز

هدف از کاربرد اگزاست فن چیست؟

همانطور که می دانیم هر محیط بسته ای نیازمند تهویه و گردش هوا می باشد و با ورود هوای تازه، هوای آلوده تخلیه می شود. فرآیند تهویه توسط دستگاه ها و تجهیزات به گونه ای انجام می شود که جریان هوای تازه، با ایجاد فشار مثبت و دمش هوا در فضای بسته وارد شده و سپس هوای نامطبوع به سبب فشار مثبت از طریق روزنه ها و در و پنجره خارج می گردد. این گردش هوا و تهویه هوا اصولی نیست و کاربردی ندارد. متاسفانه این پروسه پاسخگوی نیاز عموم نمی باشد چرا که در بازه زمانی طولانی انجام می گیرد. مدت زمان زیادی صرف شود تا هوای آلوده بدین طریق خارج گردد. بنابراین پیشنهاد ما اگزاست فن مکنده کولاک فن برای اگزاست هوای آلوده و نامطبوع می باشد که بسیار مناسب است و در زمان اندک و حداقل انرژی هوای آلوده را تصفیه می کند.

انواع اگزاست فن در اهواز

اگزاست فن یا هواکش صنعتی به منظور مکش و خروج جریان هوا از محیط به کار گفته می شود. مسیر انتقال هوا که شامل کانال های انتقال، دریچه و زانوهای اتصال می باشد. به مرور موجب افت فشار هوا می گردد. به منظور جلوگیری از این معضل اگزاست فن مکنده باید قدرت مکش بالایی داشته باشد. بنابراین جریان هوا به آسانی از طریق کانال ها هدایت شده و به بیرون انتقال می یابد. برای ساخت اگزاست فن ها از الکتروموتور قوی استفاده می کنند.

در حالت نرمال اگزاست فن ها به جهت مکش هوا و خروج هوا از محیط استفاده می شود. اما گاهی اوقات به منظور تصفیه و ایجاد هوای مطبوع از اگزاست فن بکوارد  صنعتی برای گردش هوا و سیرکوله کردن استفاده می شود.  نحوه عملکرد بدین گونه است که اگزاست فن با مکش جریان هوا و عبور از فیلترهای قرار گرفته مجددا از طریق کانال های تعبیه شده به محیط برگردانده می شود.

به عنوان مثال در اتاق تمیز برای گردش ثابت هوای داخلی از اگزاست فن سقفی استفاده می شود. محلی با حداکثر تمیزی و استریل و بهداشت نیازمند جریان دائمی هوا از ورود تا خروج به همراه فیلتراسیون می باشد. اگزاست فن قارچی یا سقفی در اتاق های تمیز جهت تصفیه هوا به کمک هواسازهای صنعتی را به عهده دارند.

این موضوع قابل ذکر است یکی از کاربردهای اگزاست فن سقفی هدایت هوای آلوده می باشد. اما وظایف این دستگاه پرکاربرد فقط به این مورد محدود نمی شود. بلکه بخاطر قدرت بالا و نوع طراحی ساختار پروانه به عنوان انتقال دهنده موارد دیگری هم کاربرد دارد.

به طور مثال در صنایع مختلفی مانند انتقال گرانول، آرد، انتقال الیاف از اگزاست فن های سانتریفیوژ استفاده می شود. نوعی از اگزاست فن های سانتریفیوژ وجود دارد که وظیفه انتقال مواد و ذرات را به عهده دارد و فن فشار قوی یا انتقال مواد نامیده می شود.

اگزاست_فن_انتقال_مواد_در_اهواز

انواع دسته بندی اگزاست فن و فن سانتریفیوژ مکنده

هواکش های صنعتی مکنده و دمنده به لحاظ نوع پروانه و شکل قرار گیری به دو بخش عمده تقسیم می شوند.

1.اگزاست فن سقفی یا قارچی:

همانطور که از نامش پیداست اگزاست فن سقفی یا قارچی به دلیل نوع شکل ظاهری و نحوه نصب نام گرفته است. اگزاست فن های سقفی یا پشت بامی به منظور تخلیه هوای آلوده محیط طراحی شده است. به دلیل فضای محدودی که اشغال می کند و قیمت مقرون بصرفه ای دارد در فرآیند مکش هوا در پروژه های بسیاری مورد توجه قرار گرفته است.

اگزاست فن سقفی متشکل از قطعات عمده و اصلی می باشد که عبارتند از شاسی، کلاهک، محافظ موتور، پروانه، الکتروموتور. اگزاست فن قارچی اغلب بر روی پشت بام سالن های کوچک و سقف سوله ها نصب می گردد.

فن های سقفی یا رادیال در محیط هایی بکار می رود که افت فشار کمتری دارند. اغلب بدون اتصال به کانال و بطور مستقیم روی سقف نصب می شوند. ممکن است در بازار اگزاست فن سقفی با عناوینی مانند اگزاست فن قارچی، اگزاست فن پشت بامی، هواکش سقفی، هواکش شعاعی برخورد کنید که تمام این نامها تنها یک عمل را انجام می دهند.

به مراتب ممکن است از لحاظ ساختار باهم متفاوت باشند.مثلا پولی تسمه یا کوبل مستقیم که دارای کلاهک گرد و یا مربعی شکل هستند. اگزاست فن های قارچی دارای قطر 20 تا 90 سانتی متر می باشند و سرعت آنها حدود 900 تا 1400 دور طراحی شده است.

اگزاست_فن_سقفی_در_اهواز

2.اگزاست فن دیواری یا هواکش مرغداری:

اگزاست فن های دیواری یا هواکش مرغداری همانطور که از نامش پیداست بر روی دیوار نصب می شود. اگزاست فن دیواری با عناوین، لوله محوری، فن محوری، هواکش مرغداری سناخته شده است.این مدل هواکش صنعتی روی دیوار یا پنجره به آسانی نصب می شود و هوای محیط را مکش کرده و تخلیه می نماید.

در چهار طرف هواکش سوراخ هایی تعبیه شده تا به آسانی بر روی دیوار یا پنجره نصب شود. هواکش مرغداری یا اگزاست فن های دیواری اغلب از جنس پلاستیک یا فلز ساخته می شوند. معمولا در سایزهای کوچک تر و مصارف خانگی از جنس پلاستیک می باشند مانند انواع هواکش های دمنده که در بازار به چشم می خورد.

اما اگزاست فن های دیواری در مصارف صنعتی بایستی بزرگتر و دارای قدرت و عملکرد بالاتری باشند تا بتوانند در شرایط مختلف به کار گرفته شوند و زود مستهلک نشوند. بنابراین جهت ساخت اگزاست فن های دیواری صنعتی از متریال آلومینیوم، استیل یا گالوانیزه استفاده می شود.

اگزاست فن های دیواری یا هواکش مرغداری متشکل از قاب اصلی، پایه موتور، توری و فن پروانه می باشد. موتورهای تعبیه شده در هواکش مرغداری یا اگزاست فن دیواری بصورت تک فاز یا سه فاز است که در سرعت های 900 ، 1400 و 3000 دور به کار می روند.

لازم به ذکر است که اگزاست فن های دیواری یا همان هواکش مرغداری دارای پروانه آکسیال یا محوری هستند. اگزاست فن دیواری میزان هوای بیشتری را نسبت به اگزاست فن در یک بازه جابجا می کند. ولی با فشار کمتری همراه است، صدای تولید شده در این فن های آکسیال به مراتب بیشتر از فن های سانتریفیوژ است.

هواکش_مرغداری_در_اهواز

یکی از پرکاربردی ترین تجهیزات تصفیه هوا اگزاست فن یوتیلیتی می باشد. اگزاست فن های یوتیلیتی مجهز به یک پروانه از نوع اگزاست فن بکوارد می باشد و براحتی هوای محیط را مکش کرده و از طریق ایجاد فشار منفی جایگزین هوای تازه می گردد. اگزاست فن یوتیلتی با ایجاد نیروی گریز از مرکز مورد مصارف صنعتی و نیمه صنعتی قرار می گیرد.

به عنوان مثال از اگزاست فن یوتیلیتی در کاربری های تجاری، مسکونی مانند تخلیه هوای نامطبوع سرویس بهداشتی، حمام استفاده می شود. در مواردی از اگزاست فن یوتیلیتی کابین دار به عنوان مکنده هوا با ظاهری زیبا و صدای ملایم بهره می برند.

در اگزاست فن یوتیلیتی روند انتقال قدرت به صورت کوبل مستقیم و پولی تسمه (غیر مستقیم) می باشد. جهت تولید اگزاست فن یوتیلتی از ورق فولاد سیاه، ورق گالوانیزه، ورق استیل استنلس می توان استفاده کرد. با توجه به نوع هوای آلوده و میزان دمای هوا از متریال متفاوت برای ساخت پروانه و حلزونی استفاده می شود.

میزان دبی اگزاست فن یوتیلیتی از 500 مترمکعب در ساعت تا 90000 متر مکعب در ساعت است. به دلیل ایجاد صدای ملایم هواکش سانتریفیوژ در بیمارستان و مراکز درمانی که تحت عنوان اگزاست فن بیمارستانی استفاده می شود.

اگزاست_فن_فشار_قوی_در_اهواز

انواع اگزاست فن از لحاظ نوع پروانه

این دسته بندی تنوعی از فن های صنعتی را یادآور می شود که به اختصار توضیح خواهیم داد.

1.فن پروانه اکسیال:

 این مدل پروانه با اعمال فشار کم می تواند حجم بیشتری از هوا را انتقال دهد. نوع صنعتی آن از متریال فولاد و آلومینیوم است و در مصارف خانگی از جنس پلاستیک مقاوم ساخته شده است. نسبت به اگزوزفن ها صدای بیشتری تولید می کند.

2.فن دیواری:

این مدل فن ساده ترین و پرکاربردی ترین نوع فن است که به دلیل کاربرد ساده ای که دارد از متریال سبک مانند پلاستیک ساخته می شود. در برخی موراد ترکیب پلاستیک و فلز است. موتور این مدل فن ها بصورت کوبل مستقیم است و می تواند حجم زیادی از هوا را با فشار استاتیک کم جابجا نماید.

3.فن کانالی:

فن کانالی همان هواکش اکسیال است. تفاوت فن اکسیال با دیواری در این است که الکتروموتور و فن پروانه در داخل محفظه استوانه ای واقع شده است و اغلب از فلز مقاومی تشکیل شده اند. پروانه فن دارای 3 تا 9 پره با طراحی مسطح یا آیرودینامیکی می باشد.

قرار گیری این مدل پروانه باعث عملکرد بهتر هواکش در سرعت و مکش می شود. نحوه اتصال بصورت کوبل مستقیم و یا پولی تسمه است. فن کانالی در فواصل کانال های انتقال هوا به کار می رود و هنگامی که یک هواکش پاسخگوی نیاز نیست به عنوان فن کمکی مسمر ثمر واقع می شود.

4.جت فن یا لوله محوری:

 جت فن از لحاظ شکل ظاهری شبیه به فن کانالی می باشد ولی با این تفاوت که قبل از فن، پره های راهنما تعبیه شده است و تعداد تیغه های پروانه افزایش می یابد. عملکرد پره های راهنما به منظور ایجاد جریان مستقیم هوا و کمک به بهبود بازدهی هواکش و در نتیجه افزایش فشار استاتیک می باشد. جت فن ها را می توان به جای فن سانتریفیوژ بکار برد و بخصوص در فضایی که محدودیت وجود دارد بکار می رود. این مدل فن ها، پروانه به هنگام کارکرد صدای زیادی تولید می کنند.

جت_فن_در_اهواز

فن سانتریفیوژ یا گریز از مرکز

پروانه این مدل فن ها با شکل های متفاوتی طراحی و ساخته می شوند. در مبحث تهویه مطبوع این دستگاه کاربرد فراوانی در صنعت دارد. به علت تنوع در ظاهر و شکل ساختار، پرمصرف ترین نوع هواکش به حساب می آید. از اگزاست فن سانتریفیوژ می توان به عنوان هواکش ساختمان های تجاری، صنعتی و اداری استفاده نمود.

این قبیل فن ها بازدهی بالایی دارند و به علت تامین افت فشار استاتیک در کانال کشی ها نسبت به فن اکسیال ارجح می باشند. هواکش سانتریفیوژ از لحاظ کاربرد به دو دسته بکوارد یا مکنده و فوروارد یا دمنده تقسیم می شود.

متریالی که در ساخت فن پروانه ها بکار می رود. معمولا از جنس ورق های فلزی آلومینیوم یا گاها پی وی سی می باشد. فن پروانه از لحاظ ساختاری به چند دسته تقسیم می شوند که در اینجا به اختصار به دو مدل می پردازیم.

اگزاست فن با پروانه بکوارد:

شکل و ساختار این مدل پروانه بصورت پره هایی با منحنی رو به عقب می باشد. اگزوزفن سانتریفیوژ بکوارد می تواند گازهای معلق در هوا را جابجا نماید.

اگزاست فن با پروانه فوروارد:

در این مدل هواکش تیغه های فن پروانه بیشتر می باشد و خم به جلو هستند. در بازار تحت عنوان پروانه های کولری شناخته شده اند.

از اگزاست فن فوروارد برای جابجایی هوای سالم و مطبوع استفاده می گردد. این هواکش مناسب هوای آلوده نمی باشد و در صورت آلودگی پروانه فن به سرعت از حالت بالانس خارج می شوند. فن های فوروارد به صورت سینگل و دبل تولید می شوند.

اگزاست فن فوروارد در سیستم های سیرکولاسیون و دیگر تجهیزات که نیازمند سرعت کم است به منظور جلوگیری از لرزش مناسب می باشد.

قیمت اگزاست فن در اهواز

طبق اطلاعات فوق بایستی عنوان کرد که قیمت اگزاست فن وابسته به پارامترهای متفاوتی می باشد. قیمت اگزاست فن با توجه به عوامل مختلفی تعیین می شود. در ذیل به انها اشاره خواهیم کرد.

جنس بدنه و پروانه: یکی از موارد مهم در جهت تعیین قیمت اگزاست فن متریال بکار رفته در ساخت بدنه و پروانه دستگاه می باشد. قطعا استفاده ار ورق استیل استنلس می تواند قیمت فن را چندین برابر کند. البته میزان ضخامت ورق در تعیین قیمت تمام شده بی تاثیر نیست.

برند الکتروموتور: بخش الکتریکی و برقی دستگاه شامل موتور می باشد که میزان توان دستگاه را مشخص می کند. قیمت اگزاست فن قارچی تحت تاثیر این فاکتور می باشد که حدود 40 درصد قیمت وابسته به نوع و توان موتور برقی است.

قطعات جانبی اگزاست فن: قطعات جانبی مانند شاسی، لرزه گیر، کلید خاموش و روشن و حفاظ باران گیر مواردی هستند که قطعا بر روی قیمت دستگاه تاثیرگذار است.

ساختار و شکل ظاهری: این موضوع کاملا آشکار است که دستگاه هایی که مورد مصرف خانگی و نیمه صنعتی هستند نسبت به قطعات صنعتی قیمت کمتری دارند. دستگاه های صنعتی با توجه به نوع صنعتی و نوع کاربری هم دارای مشخصات منحصربفردی می باشند که بر روی قیمت نهایی تاثیرگذار هستند.

در نهایت پیشنهاد می شود جهت خرید اگزاست فن در اهواز به وب سایت کولاک فن مراجعه نموده و با مشاورین مجرب در کادر فروش تماس حاصل نمایید تا بعد از مشاوره رایگان اطلاعات لازم را در خصوص خرید کسب نمایید. برای خرید می توانید از طریق وب سایت کولاک فن اقدام نمایید و یا با کارشناسان مطرح کنید که کالای مورد نظر را در بهترین زمان ممکن و نازلترین قیمت در اختیار شما قرار دهند. کولاک فن معتبرترین کارخانه تولید کننده انواع هواکش صنعتی و نیمه صنعتی در جنوب کشور می باشد. کارخانه کولاک فن واقع در شهر شیراز و دارای نمایندگی فروش در اکثر نقاط کشور مانند بوشهر، عسلویه، بندرعباس و اهواز می باشد.برای مشاهده پروژه های ارسالی به کانال ما در اپارات مراجعه نمایید.

سوالات متداول

محصولات شما، چند ماه گارانتی دارن؟

تمام عمر

در صورتی که یه شهر دیگه باشیم، محاسبات پروژه رو چطوری انجام میدین؟

بازدید حضوری کارشناسان شرکت

ما خیلی فضا نداریم، برای نصب تجهیزات به مشکل میخوریم؟

نگران این موضوع نباشید، طراحی ما، با توجه به فضای شما انجام میشه

چند روزه به دستمون میرسه؟

با توجه به حجم پروژه، بین 7 تا 25 روز کاری

به کجاها ارسال دارین؟

ایران + اروپا + کشورهای حاشیه خلیج فارس

نحوه برقراری ارتباط با شرکت چطوریه؟

تماس – واتساپ

(09121865671)

(09177002700)

(09122681192)