فهرست مطالب

دستگاه-مکنده-نجاری-دوقلو-در-اصفهان

ساخت مکنده نجاری در اصفهان

مکنده نجاری(گردوغبار) دستگاهی است که هنگام کار با قطعات چوبی و ابزار آلات تمام براده ها و خاک اره و ذرات ریز چوب اره مکش کرده و به مخزن منتقل می کند.

دستگاه مکنده نجاری یا گردوغبار یکی از حیاتی ترین و کاربردی ترین ابزار در کارگاه های نجاری،mdf و تولیدی های صنایع چوب می باشد. خاک اره و ریزگردهای چوبی حاصل از کار در کارگاه های چوبی پس از مدت کوتاهی محیط را غیرقابل استفاده خواهد کرد. مهمترین چالش در کارگاه های چوبی وجود خاک اره و براده چوب است. قطعا اگر زیاد شود در درزهای ماشین آلات رخنه خواهد کرد.

بنابراین عملکرد دستگاه را مختل می کند. غیر از ابزار و دستگاه ها، صاحبان کارگاه های صنایع چوب ممکن است دچار آلودگی های ناشی از ریزگردها شوند. به طور حتم ذرات ناشی از برش چوب به شدت تاثیرات منفی بر روی سلامتی اشخاص بجا می گذارد.

اشخاصی که در معرض این ذرات چوبی قرار می گیرند دچار مشکلات تنفسی و ریوی می شوند. ذرات چوب قابل اشتعال هستند و چنانچه جرقه ای یا حادثه کوچکی رخ دهد منجر به آتش سوزی می گردد. شرکت کولاک فن نمایندگی فروش دستگاه مکنده نجاری در شهر اصفهان معتبرترین تولید کننده انواع مکنده گردوغبار می باشد. بدون شک اگر شما صاحب تولیدی صنایع چوب، کارگاه های mdf هستید. نیازمند دستگاه مکنده می باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید.

ساخت-مکنده-نجاری-در-اصفهان
فهرست مطالب

دستگاه مکنده نجاری (گردوغبار) چیست؟

دستگاه مکنده نجاری یا مکنده گردوغبار به اختصار انگلیسی Dust collector است. سیستم یکپارچه و یونیت مکنده نجاری که ذرات حاصل از پروسه برشکاری قطعات چوب در صنایع نجاری و چوب را مکش می کند. این دستگاه موظف است که براده های چوبی و ریزگردها را در حین کار به سرعت مکش کرده و جمع آوری کند.  سپس به مخزن منتقل نماید.

دستگاه های مکنده نجاری به انواع ابزار و قطعات نجاری مانند اره میزی، فارسی بر، اره گرد بر نصب می شوند. دستگاه مکنده نجاری اغلب بصورت تک موتور، دو موتور و یک یا دو کیسه جمع آوری، فیلتر و لوله های اتصال هستند. موتور با ایجاد قدرت مکش بسیار بالا، خاک اره و ذرات ریز از خروجی دستگاه برش چوب مکش کرده و از طریق لوله های خرطومی به سمت کیسه های جمع آوری هدایت می کند تا در کیسه ها قرار گیرند.

عملکرد و مکانیزم دستگاه مکنده نجاری شبیه به دستگاه های وکیوم یا جاروبرقی می باشد که تا حدودی متفاوت است. سیستم جاروبرقی بدین صورت است که دارای سیستم فشار بالا و حجم پایین است. اما در مکنده نجاری سیستم دارای فشار پایین و حجم بالا کار می کند. بایستی متذکر شد که منظور از فشار پایین به این معنا نیست که قدرت مکش یا کشش در این دستگاه اولویت اول نیست. بلکه حجم کششی مواد با قدرتی مناسب انجام می شود.

میزان قدرت و مکش مکنده های صنعتی به اندازه یک جاروبرقی محدود، متمرکز و پرقدرت نیست، بلکه میزان جمع آوری و حجم جمع کردن مواد بسیار بیشتر از جاروبرقی خانگی می باشد.

انواع دستگاه مکنده نجاری در اصفهان:

دستگاه های مکنده نجاری وابسته به فاکتورهایی مانند نوع کاربری و میزان قدرت با انواع مختلفی در بازار وجود دارند. اگر شما صاحب کارگاه های چوبی هستید و قصد دارید مکنده نجاری را تهیه نمایید قطعا با مدل های زیادی روبرو خواهید شد و حتی ممکن است دچار مشکل شوید. بنابراین برای آگاهی از این مشکلات باید بدانید انواع مکنده صنعتی به دو فاکتور جداگانه تقسیم می شوند.

 1. مکنده گردوغبار از لحاظ ساختاری
 2. مکنده گردوغبار از لحاظ سیستم مکش

1.دستگاه مکنده نجاری(گردوغبار) به صورت تک فاز(برق شهری) و سه فاز (برق صنعتی) تغذیه می شود و هر کدام ساختار متفاوتی دارند.

انواع مکنده های نجاری طبق موارد ذیل می باشد.

مکنده نجاری کارگاهی: دستگاه مکنده نجاری در بازار در انواع مدل ها موجود است که در بین نجاران و تولیدهای صنایع چوب به وفور دیده می شود.

انواع مکنده های نجاری عبارتند از

مکنده نجاری سطلی: مکنده نجاری سطلی ساده ترین نوع به لحاظ ظاهر می باشد. ساختار این نوع مکنده شبیه به جاروبرقی سطلی بزرگ است. این مکنده دارای یک مخزن سطلی و با لوله های خرطومی و یک موتور می باشد. لوله های خرطومی به انتهای دستگاه برش چوب متصل است و با روشن شدن موتور، گردوغبار و دیگر ذرات به داخل مخزن منتقل می شود.

مخزن مکنده صنعتی مجهز به فیلتر کاغذی می باشد که می تواند ذرات تا 0.5 میکرون در شرایط ایده آل فیلتر کند. مخزن های مکنده نجاری سطلی از جنس پلاستیک یا فلز است و فضای گنجایش آنها بین 40 تا 100 لیتر است. دستگاه مکنده سطلی به لحاظ سایز و نوع کاربرد در کارگاه های کوچک چوبی، ورکشاپ های خانگی، کارگاه های کوچک نجاری مناسب می باشد.

حداکثر میزان مکش ها در این دستگاه ها از 1000 متر مکعب در ساعت فراتر نمی رود و این دستگاه ها تنها دارای یک مخزن ورودی هستند.

مکنده نجاری تک قلو:

این مدل از مکنده صنعتی دارای یک بخش کیسه و فیلتر تکی می باشد. میزان عملکرد و قدرت این مدل مکنده بسیار بالاتر از نوع سطلی می باشد. مجهز به یک موتور، یک شاسی، پایه فلزی، یک خرطومی بلند، یک کیسه با رنگ شفاف نایلونی و یک کیسه فیلتر با رنگ مات که از جنس پارچه می باشد. موتور بر روی شاسی تعبیه شده است و کیسه ها بر روی یکدیگر و روی شاسی قرار گرفته اند.

کیسه های جمع آوری ذرات شفاف هستند و کیسه های فیلتر مات می باشند. به صورت یک کیسه بهم چسبیده بزرگ عمودی و تکی نمایان شده است. از این رو این مدل مکنده صنعتی تک قلو می گویند. در واقع این کیسه ها از درون جدا می باشند. در هنگام عمل مکش ذرات درشت و سنگین به داخل مخزن کیسه پایینی و اصلی می رود و ذرات بزرگتر با کمک فشار و قدرت هوا به داخل کیسه های بالایی و فیلتر می روند.

مکنده نجاری تک قلو با حجم مخزن بالا حدود 70 لیتر ساخته شده اند و موتورهای آنها با توان 500 وات به بالا تولید می شود. میزان حجم هوای مکنده از 1000 مترمکعب در ساعت بیشتر است و میزان ابعاد آنها تا 80 سانتی متر ارتفاع دارد.مکنده نجاری تک قلو مناسب کارگاه های چوب بری و نجاری است و حجم بالای برشکاری را پشتیبانی می کند. این مکنده با انواع مدل قابلیت وصل شدن به تمام دستگاه های نجاری را دارد. در موارد نادری مکنده های صنعتی تک کیسه ای دارای دو ورودی نازل و اتصال به مخزن دستگاه هستند.

مکنده نجاری دوقلو:

مکنده نجاری دوقلو نسخه بزرگتر و قویتر از نوع قبلی تک قلو می باشد. در معنای کلی دوبل شده و کیسه دوتایی دارد. اگر بخواهیم به صورت تخصصی عنوان کنیم دو کیسه به معنای دو کیسه اصلی و دو کیسه فیلتر است.

مخازن بصورت نایلونی و پارچه ای هستند و دارای گنجایش 70 لیتر به بالا می باشند. در کارگاه های صنعتی بزرگ نجاری و چوب برای حجم بالای کار، مکنده نجاری دوقلو قابلیت پشتیبانی را دارد. میزان برق مصرفی سه فاز است و توان آن 2000 وات می باشد.

در مکنده نجاری دوقلو موتور دستگاه در وسط شاسی فلزی قرار گرفته است و ورودی خرطومی گردوغبار به هر دو ستون مخازن متصل است. مکنده نجاری دو قلو یا دو کیسه مجهز به مبدل اتصال با ورودی دو تایی و یا حتی سه تایی می باشد که به طور همزمان قابل اتصال به سه دستگاه برشکاری می باشد. نصب دو کیسه اصلی و دو کیسه فیلتر دارای حجم بیشتری نسبت به تک مخزن خواهد داشت. میزان قدرت مکش بالاتر 1100 متر مکعب در ساعت است.

مکنده گردوغبار مخروطی:

در مطالب قبلی مدل های ساده تر با توان پایین عنوان شد. در کارخانه جات بزرگ و صنعتی عظیم سیستم های مکنده قدرتمند و با توان بیشتری به نام مکنده مخروطی وجود دارد. این سیستم ها شامل یک پایه، شاسی و مخزن مخروطی شکل Cone می باشد.

این دستگاه مکش مناسب تخلیه ذرات گردوغبار، ریزگرد در محیط های صنعتی بزرگ و کارخانه جات است. این مکنده های پرقدرت مختص به کاربری های نجاری و چوب بری نمی باشد. می توان برای هر گونه آلودگی ناشی از مصالح ساختمانی، آجر، سیمان، غبار چوب و سنگ، آلودگی های دودی و بخار استفاده کرد. قطعا در کارخانه های بزرگ آجر سازی، سیمان سازی و چوب بری یکی از این مکنده های صنعتی خواهید دید. روند عملکرد این دستگاه ها پیچیده است و شبیه به مکنده های کارگاهی نمی باشد. دارای مخزن بزرگتر و وسیعی با ارتفاع بیشتر از 2 متر می باشد.

مکنده-نجاری-مخروطی-در-اصفهان

اجزای تشکیل دهنده مکنده نجاری

دستگاه مکنده نجاری دارای بخش های مختلفی می باشد که به شرح ذیل است.

 1. بدنه دستگاه
 2. موتور دستگاه
 3. سیستم فیلتر دستگاه
 4. سیستم پاک کننده فیلترها
 5. مخزن جمع آوری ذات گردوغبار

در ساخت مکنده نجاری موتورهای توربینی بکار می رود. به همین دلیل عمر بیشتری نسبت به سایر دستگاه های برقی دارند. بدنه مکنده های صنعتی از جنس فولاد می باشد و به منظور جلوگیری از زنگ زدگی از استیل ضد زنگ استفاده می کنند.

اجزای-مکنده-نجاری-در-اصفهان
فیلترهای بکار رفته در مکنده نجاری

قطعا عدم استفاده از سیستم فیلتراسیون، عملکرد این دستگاه بی نتیجه است. و مجددا غبار وارد محیط می شود. سیستم های مکنده صنعتی براساس نوع فیلتراسیون به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

 1. جداکننده های اینرسی
 2. فیلترهای پارچه ای
 3. اسکراب های مرطوب
 4. رسوب گیرهای الکترواستاتیک

1.در جدا کننده های اینرسی از روش نیروی القای گریز از مرکز، گرانشی و اینرسی برای جداسازی گردوغبار استفاده می شود.

2.فیلترهای پارچه ای یک روش ایده آل برای جمع آوری گردوغبار است.حدود 99درصد از ذرات ریز فیلتر می شوند.

3.مکانیزم روش اسکراب از مایع آب برای جداسازی استفاده می کند.هر چه تماس آب با گردوغبار بیشتر شود درصد بازدهی بالاتر می رود.

4.رسوب گیری الکترواستاتیک از طریق اعمال الکترودها تخلیه ولتاژ بالا و ایجاد یک جریان مستقیم بین آنها روی زمین انجام می گیرد. با گردش در آمدن هوای آلوده بین الکترودها، ذرات فیلتر می شوند.

کاربرد دستگاه مکنده نجاری:

در ابتدای مقاله اذعان شد که کاربرد اصلی مکنده نجاری در صنایع چوب، نجاری و به طور کلی مشاغلی که با دستگاه های برش و سایش چوب، mdf، چوب روکش دار می باشد. این دستگاه صنعتی مختص به محیط و مکان خاص نمی باشد. در مکان های گوناگونی کاربرد دارد.

 1. قابلیت اتصال به تمام دستگاه های برش اره چوب، عمود بر، اره نواری، اره میزی و …
 2. برشکاری در کارگاه کوچک نجاری و خانگی
 3. قابلیت نصب در تمام کارگاه ها نجاری و صنعتی
 4. تنظیف کارخانه سیمان سازی و تولید مصالح ساختمانی و گچ سازی
 5. قابل استفاده در صنایع سنگ بری و مکش ذرات حاصل از برشکاری سنگ مرمر
 6. پاکسازی و نظافت انبارها، سوله و کارخانه های غبار آلود
 7. قابلیت اتصال به دستگاه های برشکاری در محیط های بیرونی و جلوگیری از پخش گردوغبار در محیط زیست
مکنده-نجاری-در-اصفهان

مزایای دستگاه مکنده نجاری:

با توجه به اطلاعاتی که در خصوص مکنده نجاری ارائه شد می توان عنوان کرد که مزایای مکنده نجاری غیرقابل انکار است. در زیر به محاسن این مکنده صنعتی می پردازیم.

 1. تولید هوای سالم و تازه در فضای داخلی کارگاه
 2. جلوگیری از پخش گردوخاک و غبار در محیط کاری
 3. عدم ورود گردوخاک به قطعات و دستگاه های برش
 4. تولید هوای مطلوب و عملکرد بالای تولید و سهولت کار با دسگاه برش
 5. ایجاد ایمنی و عدم احتراق آتش سوزی
 6. امکان چیدمان منظم قطعات برش
 7. صرفه جویی در زمان به دلیل تمیزکاری محیط
 8. فیلتر کردن و جداسازی ذرات از آلودگی های درشت
 9. دوام و عمر طولانی هواکش و دیگر ابزار کارگاه
 10. سلامتی کارکنان، نیروها و دیگر افراد کارگاه
عملکرد دستگاه مکنده نجاری:

در ابتدای مقاله در مورد مدل های متنوع مکنده نجاری و نوع کاربری و روش کار هر کدام مطالبی ارائه شد. مکنده نجاری سطلی مناسب کارگاه کوچک می باشد. مکنده های نجاری تک قلو مناسب کارگاه های چوب بری و نجاری است. در وسعت بیشتر مکنده نجاری مخروطی که عمل فیلتراسیون را در معنای وسیع تری پشتیبانی می کند. مناسب کارخانجات و دیگر کارخانه های مانند مصالح ساختمانی، چوب بری و سیمان سازی و.. می باشد.

در مکنده تک قلو و دوقلو با اعمال کیسه جمع آوری و فیلتراسیون عملکرد فیلتر به بهترین حالت ممکن انجام می شود. هنگام شروع کار سر خرطومی به دستگاه برش یا ساب متصل می شود و لوله خرطومی متصل به مخزن است. در صورت اتصال مخازن و کیسه ها به مکنده و آماده سازی دستگاه برش کلید پاور روشن می شود.

مکنده نجاری شروع به کشش هوا نموده و از سمت دیگر لوله خرطومی متصل به دستگاه برش است. به محض شروع کار ذرات گردوغبار از طریق لوله خرطومی وارد مخزن می شود. ذرات سنگین و بزرگ در کیسه اصلی قرار می گیرند و تا حدودی از حجم باد کاسته می شود. اما ذرات سبک و معلق که در بالا شناور است وارد کیسه فیلتر شده و در مخزن دوم جایگزین می شود. مخزن اول و اصلی زودتر پر می شود و بایستی زود تعویض گردد و اغلب ارزانتر بوده و از جنس نایلون می باشد.

قیمت دستگاه مکنده نجاری در اصفهان

قیمت دستگاه مکنده نجاری به دلیل قطعات بکار رفته متغیر می باشد. عوامل متعددی بر روی قیمت تمام شده دستگاه مکنده نجاری تاثیرگذار است. مانند ابعاد محیط، نوع کاربری، میزان برق مصرفی و توان موتور به همین دلیل قیمت وابسته به فاکتورهای متعددی است. از آنجا که قطعات و ابزارها نسبت به نوسانات بازار مدام در حال تغییر است. به این منظور بایستی بعد از مشاوره رایگان قیمت نهایی اخذ شود. برای دریافت مشاوره با کارشناسان متخصص از طریق صفحه تماس با ما تماس حاصل فرمایید.

نمایندگی فروش مکنده نجاری در اصفهان

شرکت کولاک فن معتبرترین تولید کننده انواع مکنده صنعتی گردوغبار و مکنده نجاری در اصفهان با بیش از 20 سال تجربه مفتخر است که با بهره مندی از آخرین دانش روز و بکارگیری نیروهای متخصص و زبده و تحت حمایت و تایید چهار مجوز رسمی آماده خدمات رسانی به مشتریان در شهر اصفهان می باشد. هلدینگ کولاک فن واقع در شهر شیراز دارای نمایندگی فروش در شهر اصفهان می باشد. جهت اخذ مشاوره با ما در تماس باشید. سپاس که ما را تا انتهای مقاله یاری کردید. برای مشاهده ویدیوهای محصولات و بارهای ارسالی به کانال ما در اپارات مراجعه نمایید.

سوالات متداول

محصولات شما، چند ماه گارانتی دارن؟

تمام عمر

در صورتی که یه شهر دیگه باشیم، محاسبات پروژه رو چطوری انجام میدین؟

بازدید حضوری کارشناسان شرکت

ما خیلی فضا نداریم، برای نصب تجهیزات به مشکل میخوریم؟

نگران این موضوع نباشید، طراحی ما، با توجه به فضای شما انجام میشه

چند روزه به دستمون میرسه؟

با توجه به حجم پروژه، بین 7 تا 25 روز کاری

به کجاها ارسال دارین؟

ایران + اروپا + کشورهای حاشیه خلیج فارس

نحوه برقراری ارتباط با شرکت چطوریه؟

تماس – واتساپ

(09121865671)

(09177002700)

(09122681192)

فهرست

دستگاه-مکنده-نجاری-دوقلو-در-اصفهان

ساخت مکنده نجاری در اصفهان

مکنده نجاری(گردوغبار) دستگاهی است که هنگام کار با قطعات چوبی و ابزار آلات تمام براده ها و خاک اره و ذرات ریز چوب اره مکش کرده و به مخزن منتقل می کند.

دستگاه مکنده نجاری یا گردوغبار یکی از حیاتی ترین و کاربردی ترین ابزار در کارگاه های نجاری،mdf و تولیدی های صنایع چوب می باشد. خاک اره و ریزگردهای چوبی حاصل از کار در کارگاه های چوبی پس از مدت کوتاهی محیط را غیرقابل استفاده خواهد کرد. مهمترین چالش در کارگاه های چوبی وجود خاک اره و براده چوب است. قطعا اگر زیاد شود در درزهای ماشین آلات رخنه خواهد کرد.

بنابراین عملکرد دستگاه را مختل می کند. غیر از ابزار و دستگاه ها، صاحبان کارگاه های صنایع چوب ممکن است دچار آلودگی های ناشی از ریزگردها شوند. به طور حتم ذرات ناشی از برش چوب به شدت تاثیرات منفی بر روی سلامتی اشخاص بجا می گذارد.

اشخاصی که در معرض این ذرات چوبی قرار می گیرند دچار مشکلات تنفسی و ریوی می شوند. ذرات چوب قابل اشتعال هستند و چنانچه جرقه ای یا حادثه کوچکی رخ دهد منجر به آتش سوزی می گردد. شرکت کولاک فن نمایندگی فروش دستگاه مکنده نجاری در شهر اصفهان معتبرترین تولید کننده انواع مکنده گردوغبار می باشد. بدون شک اگر شما صاحب تولیدی صنایع چوب، کارگاه های mdf هستید. نیازمند دستگاه مکنده می باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید.

ساخت-مکنده-نجاری-در-اصفهان
فهرست مطالب

دستگاه مکنده نجاری (گردوغبار) چیست؟

دستگاه مکنده نجاری یا مکنده گردوغبار به اختصار انگلیسی Dust collector است. سیستم یکپارچه و یونیت مکنده نجاری که ذرات حاصل از پروسه برشکاری قطعات چوب در صنایع نجاری و چوب را مکش می کند. این دستگاه موظف است که براده های چوبی و ریزگردها را در حین کار به سرعت مکش کرده و جمع آوری کند.  سپس به مخزن منتقل نماید.

دستگاه های مکنده نجاری به انواع ابزار و قطعات نجاری مانند اره میزی، فارسی بر، اره گرد بر نصب می شوند. دستگاه مکنده نجاری اغلب بصورت تک موتور، دو موتور و یک یا دو کیسه جمع آوری، فیلتر و لوله های اتصال هستند. موتور با ایجاد قدرت مکش بسیار بالا، خاک اره و ذرات ریز از خروجی دستگاه برش چوب مکش کرده و از طریق لوله های خرطومی به سمت کیسه های جمع آوری هدایت می کند تا در کیسه ها قرار گیرند.

عملکرد و مکانیزم دستگاه مکنده نجاری شبیه به دستگاه های وکیوم یا جاروبرقی می باشد که تا حدودی متفاوت است. سیستم جاروبرقی بدین صورت است که دارای سیستم فشار بالا و حجم پایین است. اما در مکنده نجاری سیستم دارای فشار پایین و حجم بالا کار می کند. بایستی متذکر شد که منظور از فشار پایین به این معنا نیست که قدرت مکش یا کشش در این دستگاه اولویت اول نیست. بلکه حجم کششی مواد با قدرتی مناسب انجام می شود.

میزان قدرت و مکش مکنده های صنعتی به اندازه یک جاروبرقی محدود، متمرکز و پرقدرت نیست، بلکه میزان جمع آوری و حجم جمع کردن مواد بسیار بیشتر از جاروبرقی خانگی می باشد.

انواع دستگاه مکنده نجاری در اصفهان:

دستگاه های مکنده نجاری وابسته به فاکتورهایی مانند نوع کاربری و میزان قدرت با انواع مختلفی در بازار وجود دارند. اگر شما صاحب کارگاه های چوبی هستید و قصد دارید مکنده نجاری را تهیه نمایید قطعا با مدل های زیادی روبرو خواهید شد و حتی ممکن است دچار مشکل شوید. بنابراین برای آگاهی از این مشکلات باید بدانید انواع مکنده صنعتی به دو فاکتور جداگانه تقسیم می شوند.

 1. مکنده گردوغبار از لحاظ ساختاری
 2. مکنده گردوغبار از لحاظ سیستم مکش

1.دستگاه مکنده نجاری(گردوغبار) به صورت تک فاز(برق شهری) و سه فاز (برق صنعتی) تغذیه می شود و هر کدام ساختار متفاوتی دارند.

انواع مکنده های نجاری طبق موارد ذیل می باشد.

مکنده نجاری کارگاهی: دستگاه مکنده نجاری در بازار در انواع مدل ها موجود است که در بین نجاران و تولیدهای صنایع چوب به وفور دیده می شود.

انواع مکنده های نجاری عبارتند از

مکنده نجاری سطلی: مکنده نجاری سطلی ساده ترین نوع به لحاظ ظاهر می باشد. ساختار این نوع مکنده شبیه به جاروبرقی سطلی بزرگ است. این مکنده دارای یک مخزن سطلی و با لوله های خرطومی و یک موتور می باشد. لوله های خرطومی به انتهای دستگاه برش چوب متصل است و با روشن شدن موتور، گردوغبار و دیگر ذرات به داخل مخزن منتقل می شود.

مخزن مکنده صنعتی مجهز به فیلتر کاغذی می باشد که می تواند ذرات تا 0.5 میکرون در شرایط ایده آل فیلتر کند. مخزن های مکنده نجاری سطلی از جنس پلاستیک یا فلز است و فضای گنجایش آنها بین 40 تا 100 لیتر است. دستگاه مکنده سطلی به لحاظ سایز و نوع کاربرد در کارگاه های کوچک چوبی، ورکشاپ های خانگی، کارگاه های کوچک نجاری مناسب می باشد.

حداکثر میزان مکش ها در این دستگاه ها از 1000 متر مکعب در ساعت فراتر نمی رود و این دستگاه ها تنها دارای یک مخزن ورودی هستند.

مکنده نجاری تک قلو:

این مدل از مکنده صنعتی دارای یک بخش کیسه و فیلتر تکی می باشد. میزان عملکرد و قدرت این مدل مکنده بسیار بالاتر از نوع سطلی می باشد. مجهز به یک موتور، یک شاسی، پایه فلزی، یک خرطومی بلند، یک کیسه با رنگ شفاف نایلونی و یک کیسه فیلتر با رنگ مات که از جنس پارچه می باشد. موتور بر روی شاسی تعبیه شده است و کیسه ها بر روی یکدیگر و روی شاسی قرار گرفته اند.

کیسه های جمع آوری ذرات شفاف هستند و کیسه های فیلتر مات می باشند. به صورت یک کیسه بهم چسبیده بزرگ عمودی و تکی نمایان شده است. از این رو این مدل مکنده صنعتی تک قلو می گویند. در واقع این کیسه ها از درون جدا می باشند. در هنگام عمل مکش ذرات درشت و سنگین به داخل مخزن کیسه پایینی و اصلی می رود و ذرات بزرگتر با کمک فشار و قدرت هوا به داخل کیسه های بالایی و فیلتر می روند.

مکنده نجاری تک قلو با حجم مخزن بالا حدود 70 لیتر ساخته شده اند و موتورهای آنها با توان 500 وات به بالا تولید می شود. میزان حجم هوای مکنده از 1000 مترمکعب در ساعت بیشتر است و میزان ابعاد آنها تا 80 سانتی متر ارتفاع دارد.مکنده نجاری تک قلو مناسب کارگاه های چوب بری و نجاری است و حجم بالای برشکاری را پشتیبانی می کند. این مکنده با انواع مدل قابلیت وصل شدن به تمام دستگاه های نجاری را دارد. در موارد نادری مکنده های صنعتی تک کیسه ای دارای دو ورودی نازل و اتصال به مخزن دستگاه هستند.

مکنده نجاری دوقلو:

مکنده نجاری دوقلو نسخه بزرگتر و قویتر از نوع قبلی تک قلو می باشد. در معنای کلی دوبل شده و کیسه دوتایی دارد. اگر بخواهیم به صورت تخصصی عنوان کنیم دو کیسه به معنای دو کیسه اصلی و دو کیسه فیلتر است.

مخازن بصورت نایلونی و پارچه ای هستند و دارای گنجایش 70 لیتر به بالا می باشند. در کارگاه های صنعتی بزرگ نجاری و چوب برای حجم بالای کار، مکنده نجاری دوقلو قابلیت پشتیبانی را دارد. میزان برق مصرفی سه فاز است و توان آن 2000 وات می باشد.

در مکنده نجاری دوقلو موتور دستگاه در وسط شاسی فلزی قرار گرفته است و ورودی خرطومی گردوغبار به هر دو ستون مخازن متصل است. مکنده نجاری دو قلو یا دو کیسه مجهز به مبدل اتصال با ورودی دو تایی و یا حتی سه تایی می باشد که به طور همزمان قابل اتصال به سه دستگاه برشکاری می باشد. نصب دو کیسه اصلی و دو کیسه فیلتر دارای حجم بیشتری نسبت به تک مخزن خواهد داشت. میزان قدرت مکش بالاتر 1100 متر مکعب در ساعت است.

مکنده گردوغبار مخروطی:

در مطالب قبلی مدل های ساده تر با توان پایین عنوان شد. در کارخانه جات بزرگ و صنعتی عظیم سیستم های مکنده قدرتمند و با توان بیشتری به نام مکنده مخروطی وجود دارد. این سیستم ها شامل یک پایه، شاسی و مخزن مخروطی شکل Cone می باشد.

این دستگاه مکش مناسب تخلیه ذرات گردوغبار، ریزگرد در محیط های صنعتی بزرگ و کارخانه جات است. این مکنده های پرقدرت مختص به کاربری های نجاری و چوب بری نمی باشد. می توان برای هر گونه آلودگی ناشی از مصالح ساختمانی، آجر، سیمان، غبار چوب و سنگ، آلودگی های دودی و بخار استفاده کرد. قطعا در کارخانه های بزرگ آجر سازی، سیمان سازی و چوب بری یکی از این مکنده های صنعتی خواهید دید. روند عملکرد این دستگاه ها پیچیده است و شبیه به مکنده های کارگاهی نمی باشد. دارای مخزن بزرگتر و وسیعی با ارتفاع بیشتر از 2 متر می باشد.

مکنده-نجاری-مخروطی-در-اصفهان

اجزای تشکیل دهنده مکنده نجاری

دستگاه مکنده نجاری دارای بخش های مختلفی می باشد که به شرح ذیل است.

 1. بدنه دستگاه
 2. موتور دستگاه
 3. سیستم فیلتر دستگاه
 4. سیستم پاک کننده فیلترها
 5. مخزن جمع آوری ذات گردوغبار

در ساخت مکنده نجاری موتورهای توربینی بکار می رود. به همین دلیل عمر بیشتری نسبت به سایر دستگاه های برقی دارند. بدنه مکنده های صنعتی از جنس فولاد می باشد و به منظور جلوگیری از زنگ زدگی از استیل ضد زنگ استفاده می کنند.

اجزای-مکنده-نجاری-در-اصفهان
فیلترهای بکار رفته در مکنده نجاری

قطعا عدم استفاده از سیستم فیلتراسیون، عملکرد این دستگاه بی نتیجه است. و مجددا غبار وارد محیط می شود. سیستم های مکنده صنعتی براساس نوع فیلتراسیون به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

 1. جداکننده های اینرسی
 2. فیلترهای پارچه ای
 3. اسکراب های مرطوب
 4. رسوب گیرهای الکترواستاتیک

1.در جدا کننده های اینرسی از روش نیروی القای گریز از مرکز، گرانشی و اینرسی برای جداسازی گردوغبار استفاده می شود.

2.فیلترهای پارچه ای یک روش ایده آل برای جمع آوری گردوغبار است.حدود 99درصد از ذرات ریز فیلتر می شوند.

3.مکانیزم روش اسکراب از مایع آب برای جداسازی استفاده می کند.هر چه تماس آب با گردوغبار بیشتر شود درصد بازدهی بالاتر می رود.

4.رسوب گیری الکترواستاتیک از طریق اعمال الکترودها تخلیه ولتاژ بالا و ایجاد یک جریان مستقیم بین آنها روی زمین انجام می گیرد. با گردش در آمدن هوای آلوده بین الکترودها، ذرات فیلتر می شوند.

کاربرد دستگاه مکنده نجاری:

در ابتدای مقاله اذعان شد که کاربرد اصلی مکنده نجاری در صنایع چوب، نجاری و به طور کلی مشاغلی که با دستگاه های برش و سایش چوب، mdf، چوب روکش دار می باشد. این دستگاه صنعتی مختص به محیط و مکان خاص نمی باشد. در مکان های گوناگونی کاربرد دارد.

 1. قابلیت اتصال به تمام دستگاه های برش اره چوب، عمود بر، اره نواری، اره میزی و …
 2. برشکاری در کارگاه کوچک نجاری و خانگی
 3. قابلیت نصب در تمام کارگاه ها نجاری و صنعتی
 4. تنظیف کارخانه سیمان سازی و تولید مصالح ساختمانی و گچ سازی
 5. قابل استفاده در صنایع سنگ بری و مکش ذرات حاصل از برشکاری سنگ مرمر
 6. پاکسازی و نظافت انبارها، سوله و کارخانه های غبار آلود
 7. قابلیت اتصال به دستگاه های برشکاری در محیط های بیرونی و جلوگیری از پخش گردوغبار در محیط زیست
مکنده-نجاری-در-اصفهان

مزایای دستگاه مکنده نجاری:

با توجه به اطلاعاتی که در خصوص مکنده نجاری ارائه شد می توان عنوان کرد که مزایای مکنده نجاری غیرقابل انکار است. در زیر به محاسن این مکنده صنعتی می پردازیم.

 1. تولید هوای سالم و تازه در فضای داخلی کارگاه
 2. جلوگیری از پخش گردوخاک و غبار در محیط کاری
 3. عدم ورود گردوخاک به قطعات و دستگاه های برش
 4. تولید هوای مطلوب و عملکرد بالای تولید و سهولت کار با دسگاه برش
 5. ایجاد ایمنی و عدم احتراق آتش سوزی
 6. امکان چیدمان منظم قطعات برش
 7. صرفه جویی در زمان به دلیل تمیزکاری محیط
 8. فیلتر کردن و جداسازی ذرات از آلودگی های درشت
 9. دوام و عمر طولانی هواکش و دیگر ابزار کارگاه
 10. سلامتی کارکنان، نیروها و دیگر افراد کارگاه
عملکرد دستگاه مکنده نجاری:

در ابتدای مقاله در مورد مدل های متنوع مکنده نجاری و نوع کاربری و روش کار هر کدام مطالبی ارائه شد. مکنده نجاری سطلی مناسب کارگاه کوچک می باشد. مکنده های نجاری تک قلو مناسب کارگاه های چوب بری و نجاری است. در وسعت بیشتر مکنده نجاری مخروطی که عمل فیلتراسیون را در معنای وسیع تری پشتیبانی می کند. مناسب کارخانجات و دیگر کارخانه های مانند مصالح ساختمانی، چوب بری و سیمان سازی و.. می باشد.

در مکنده تک قلو و دوقلو با اعمال کیسه جمع آوری و فیلتراسیون عملکرد فیلتر به بهترین حالت ممکن انجام می شود. هنگام شروع کار سر خرطومی به دستگاه برش یا ساب متصل می شود و لوله خرطومی متصل به مخزن است. در صورت اتصال مخازن و کیسه ها به مکنده و آماده سازی دستگاه برش کلید پاور روشن می شود.

مکنده نجاری شروع به کشش هوا نموده و از سمت دیگر لوله خرطومی متصل به دستگاه برش است. به محض شروع کار ذرات گردوغبار از طریق لوله خرطومی وارد مخزن می شود. ذرات سنگین و بزرگ در کیسه اصلی قرار می گیرند و تا حدودی از حجم باد کاسته می شود. اما ذرات سبک و معلق که در بالا شناور است وارد کیسه فیلتر شده و در مخزن دوم جایگزین می شود. مخزن اول و اصلی زودتر پر می شود و بایستی زود تعویض گردد و اغلب ارزانتر بوده و از جنس نایلون می باشد.

قیمت دستگاه مکنده نجاری در اصفهان

قیمت دستگاه مکنده نجاری به دلیل قطعات بکار رفته متغیر می باشد. عوامل متعددی بر روی قیمت تمام شده دستگاه مکنده نجاری تاثیرگذار است. مانند ابعاد محیط، نوع کاربری، میزان برق مصرفی و توان موتور به همین دلیل قیمت وابسته به فاکتورهای متعددی است. از آنجا که قطعات و ابزارها نسبت به نوسانات بازار مدام در حال تغییر است. به این منظور بایستی بعد از مشاوره رایگان قیمت نهایی اخذ شود. برای دریافت مشاوره با کارشناسان متخصص از طریق صفحه تماس با ما تماس حاصل فرمایید.

نمایندگی فروش مکنده نجاری در اصفهان

شرکت کولاک فن معتبرترین تولید کننده انواع مکنده صنعتی گردوغبار و مکنده نجاری در اصفهان با بیش از 20 سال تجربه مفتخر است که با بهره مندی از آخرین دانش روز و بکارگیری نیروهای متخصص و زبده و تحت حمایت و تایید چهار مجوز رسمی آماده خدمات رسانی به مشتریان در شهر اصفهان می باشد. هلدینگ کولاک فن واقع در شهر شیراز دارای نمایندگی فروش در شهر اصفهان می باشد. جهت اخذ مشاوره با ما در تماس باشید. سپاس که ما را تا انتهای مقاله یاری کردید. برای مشاهده ویدیوهای محصولات و بارهای ارسالی به کانال ما در اپارات مراجعه نمایید.

سوالات متداول

محصولات شما، چند ماه گارانتی دارن؟

تمام عمر

در صورتی که یه شهر دیگه باشیم، محاسبات پروژه رو چطوری انجام میدین؟

بازدید حضوری کارشناسان شرکت

ما خیلی فضا نداریم، برای نصب تجهیزات به مشکل میخوریم؟

نگران این موضوع نباشید، طراحی ما، با توجه به فضای شما انجام میشه

چند روزه به دستمون میرسه؟

با توجه به حجم پروژه، بین 7 تا 25 روز کاری

به کجاها ارسال دارین؟

ایران + اروپا + کشورهای حاشیه خلیج فارس

نحوه برقراری ارتباط با شرکت چطوریه؟

تماس – واتساپ

(09121865671)

(09177002700)

(09122681192)