فن سانتریفیوژ در اراک

فن سانتریفیوژ در اراک

فن سانتریفیوژ در اراک

فن سانتریفیوژ در اراک نوعی فن مکانیکی می باشد که بر اساس اصل سانتریفیوژ عمل کرده بدین صورت که هوا را به صورت متمرکز از مرکز فن به سمت خارج پرتاب می کند.

فن سانتریفیوژ کولاک فن به دلیل پخش و ثبات یکسان هوا مهمترین دلیل انتخاب فن سانتریفیوژ در اراک است. کولاک فن تولید کننده انواع فن مکانیکی و هواکش صنعتی در قالب فن سانتریفیوژ مکنده و دمنده در اراک با تکیه بر چندین سال سابقه مفید و پربازده آماده خدمات رسانی به شما بینندگان عزیز می باشد.

شهر اراک از کلان شهرهای کشور ایران و بزرگترین شهر مرکزی می باشد.شهر اراک مرکز استان مرکزی و به دلیل وجود صنایع متعدد مادر اراک و پایتخت صنعتی ایران نام گرفته است.

شهر اراک از اطراف به شهرستان های تفرش، همدان، ملایر، محلات، خمین محدود می شود. شهر اراک به دلیل برخورداری از عوامل آب و هوایی مانند ارتفاعات و تالاب میقان دارای نوسانات اقلیمی است. به طور کلی دارای تابستان های ملایم و گرم و زمستان های سرد و معتدل است. وجود کارخانه جات صنعتی و صنایع مختلف در شهر اراک و استان مرکزی باعث جذب فعالیت های صنعتی و خدمات متفاوتی در اراک شده است. به همین دلیل پایتخت صنعتی نام گرفته است.

فن سانتریفیوژ در اراک مجهز به پره هایی است که در اطراف یک محور چرخانده می شود. این پره ها بصورت خمیده و بازویی طراحی شده اند تا به هنگام چرخش جریان هوا را به سمت خارج هدایت کنند. با چرخش در آمدن پره ها، جریان هوا وارد فن می شود و سپس توسط اثر سانتریفیوژ به سمت خروجی فن هدایت می گردد.

این پروسه باعث تولید فشار و ایجاد جریان هوا می گردد و می تواند تاثیر مفید و مثبتی بر روی چرخش هوا در مقایسه با دیگر فن ها بگذارد.

در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی راجع به انواع فن صنعتی و نکاتی در مورد انتخاب صحیح فن سانتریفیوژ در اراک در اختیار شما قرار دهیم.

انواع فن های تهویه

به منظور ایجاد تهویه مناسب در یک مکان، اولین گام شناخت نوع فن تهویه می باشد و اینکه عملکرد کدام نوع فن مناسب محیط می باشد.در اینجا ما به دسته بندی انواع فن تهویه می پردازیم.

به طور کلی فن تهویه به دو دسته عمده تقسیم می شود.

 1. فن های محوری
 2. فن سانتریفیوژ

فن های محوری شبیه به پروانه هستند که هوا را مستقیما به بیرون انتقال می دهند مسیر ورودی و خروجی در یک راستا می باشد.

فن های سانتریفیوژ شبیه قفس سنجاب می باشد که هوا را به صورت متمرکز به طرف مرکز فن کشیده  می شود و سپس با تغییر زاویه 90 درجه نسبت به ورودی فن تخلیه می گردد.

فن های محوری یا آکسیال یا لوله محوری: بیشتر در جهت خنک کنندگی و رقیق سازی هوا استفاده می شود. فن اکسیال بر روی دیوار یا سقف نصب می گردد. این مدل فن برای سیستم تخلیه هوا مناسب نیستند زیرا قدرت مکش کافی برای جریان هوا از طریق این سیستم فراهم نمی شود.

فن های لوله محوری در اصل فن های پروانه ای می باشد که در مسیر کانال قرار گرفته اند.

انواع فن سانتریفیوژ (گریز از مرکز )در اراک:

فن سانتریفیوژ براساس نوع تیغه های فن پروانه به سه دسته تقسیم می شود.

 1. تیغه های انحنا به جلو(فوروارد)
 2. تیغه های انحنا به عقب(بکوارد)
 3. تیغه های شعاعی مستقیم

فن های سانتریفیوژ در برابر مقاومت بالا عمل می کنند و معمولا در سیستم های تخلیه هوا به شدت کاربردی هستند. فن های سانتریفیوژ با تیغه های شعاعی بهترین گزینه در جهت تخلیه دود و گردوعبار می باشند چرا که کمتر در اثر گردو غبار دچار مسدود شدن و سایش می شوند.

نکات فنی انتخاب فن سانتریفیوژ در اراک

به منظور انتخاب فن سانتریفیوژ در جهت تهویه مطبوع و گردش هوا بایستی به چه مواردی توجه کرد.

ظرفیت هوا: ابتدا میزان هوای مورد نیاز در سیستم خود را بررسی نمایید. سپس برآوردکنید که نیاز شما در جهت خنک کاری و تهویه مطبوع میزان ظرفیت هوای مورد نیاز چقدر می باشد. در نهایت بر اساس آن فن سانتریفیوژ خود را انتخاب نمایید.

ما در این باره به شما پیشنهاد می دهیم با کارشناسان کولاک فن در بخش فروش تماس حاصل فرمایید تا شما را راهنمایی کنند.

فشار هوا: در ادامه بررسی کنید که آیا سیستم تهویه مطبوع شما توانایی فشار هوای بالا و پایین دارد؟

فن سانتریفیوژ انتخابی باید قادر باشد فشار هوای مورد نیاز را تولید کرده تا هوا به درستی در سیستم جابجا شود. انتخاب فن سانتریفیوژ چنانچه به درستی انجام بگیرد سیستم تهویه هوا بازدهی بالایی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

فن مناسب محیط: بایستی در انتخاب نوع فن سانتریفیوژ دقت کرد و با قابلیت عملکرد فن مناسب انتخاب نمود. بطور مثال در یک محیط خشک با گردو غبار نیاز به فیلترهای قوی و مناسب دارید.کارشناسان فروش کولاک فن آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

میزان سروصدا: بایستی توجه کرد که میزان آلودگی صوتی فن سانتریفیوژ انتخابی شما در چه سطح است و مطابق با نیازهای محیطی باشد. می توان به منظور کاهش سروصدا از سایلنت باکس و یا سیستم خنک کننده به منظور کاهش صدا استفاده کرد.

میزان کیفیت کالا: انتخاب فن سانتریفیوژ با کیفیت  و مقاوم قطعا به معنای داشتن یک سیستم قابل اعتماد و پایدار است. اگر دنبال چنین کالایی با جنس مقاوم و عمر طولانی هستید. پیشنهاد ما به شما هلدینگ کولاک فن است که کالایی با بهترین کیفیت و کمترین زمان ممکن در اختیار شما قرار می دهد.

میزان انرژی الکتریکی: به میزان انرژی مصرفی فن سانتریفیوژ دقت نمایید. سعی کنید که فن صنعتی را با بیشترین بازدهی و کمترین مصرف انرژی انتخاب کنید. تا این گونه در طول زمان هزینه های مصرفی و عملیاتی کاهش یابد و طول عمر دستگاه افزایش یابد.

پارامترهای موثر در عملکرد فن های صنعتی

عملکرد فن سانتریفیوژ در اراک متاثر از پارامترهایی زیر می باشد.

 1. یاتاقان : یاتاقان در فن سانتریفیوژ به عنوان منبع مشکلات است. عمر یاتاقان با تسمه های پولی در صورت سفت یا بیش از حد شل بودن، لرزش فن، قرار گیری ناهموار پره های فن، افزایش بالای دمای محیط، روغن کاری نامناسب کاهش می یابد.
 2. تسمه ها: کشیده شدن نامناسب تسمه در عملکرد فن تاثیرگذار است. صدای شبیه به جیغ تسمه به هنگام راه اندازی فن نشانه های کشش نامناسب تسمه است. کشش تسمه بایستی به اندازه کافی سفت باشد در صورت شل بودن صدمات جبران ناپذیری به دستگاه وارد می کند.
 3. پره های فن: مکش گردوغبار و آلاینده های محیطی بر روی پره های فن یا محفظه موجب عدم تعادل، لرزش و کم شدن ظرفیت دستگاه می گردد.
 4. اتصالات و پایه های جداسازی: اتصال دهنده ها و پایه های فت سانتریفیوژ به منظور عدم انتقال لرزش فن به ساختمان و بقیه سیستم تهویه است. اتصال دهنده های انعطاف پذیر مجرای سیستم تهویه به فن در صورت لرزش فن آن را حذف می نماید. چنانچه این اتصالات دچار ضربه و خدشه ای شود عملکرد فن را تحت تاثیر قرار می دهد.
 5. دریچه ها و دمپرها: برخی از فن های سانتریفیوژ دارای دریچه های ورودی و خروجی هستند که به منظور تنظیم جریان هوا بکار می روند. این دمپرها به صورت دستی یا الکترونیکی و یا از طریق هوای فشرده کنترل می شود. چنانچه اتصالات به دریچه محکم و ایمن نباشد می تواند بر روی عملکرد فن تاثیر بگذارد.
 6. موتورها: میزان ولتاژ الکتروموتور باید در %10 ولتاژ توصیه شده حفظ گردد تا از عملکرد مناسب فن اطمینان حاصل شود. اگر موتورهای فن جهت ماندگاری بیشتر نیازمند روغن کاری دائم می باشند. بنابراین نیازی به تعمیر و نگهداری زیاد نیست.

فن سانتریفیوژ در چه مکان هایی کاربرد دارد؟

 

 1. سیستم تهویه مطبوع هتل و رستوران
 2. سیستم خنک کننده و تهویه هوا
 3. صنایع و کارخانجات صنعتی
 4. تهویه و خنک کننده سردخانه ها
 5. سیستم تهویه در بانک ها و بیمارستان ها
 6. سیستم تهویه فروشگاه ها و هایپرمارکت ها
 7. ساختمان های اداری و تجاری

محاسبه توان به منظور انتخاب فن سانتریفیوژ

توان فن سانتریفیوژ از طریق معادله زیر بررسی می شود.

p×Q=pΔ÷n

توان=جریان هوا*فشار/عملکرد

جریان هوا یا Q: جریان هوا مقدار حجم مشخصی از هوا است که فن سانتریفیوژ در واحد زمان تحریک می کند.این مقدار با واحد متر مکعب در ثانیه یا متر مکعب در دقیقه اندازه گیری می شود. برای محاسبه جریان هوا می توانید از اندازه گیری های مستقیم و یا اطلاعات فنی فن سانتریفیوژ استفاده نمایید.

فشار: میزان فشار هوای تولید شده را نشان می دهد. این مقدار عموما با واحد پاسکال اندازه گیری می شود.

برای محاسبه فشار می توانید با روش های مستقیم مانند اندازه گیری با فشار سنج یا منحنی عملکرد فن سانتریفیوژ استفاده نمایید.

عملکرد فن: میزان عملکرد یا بهره وری فن سانتریفیوژ نسبت به جریان هوا به توان مصرفی می باشد. این مقدار عددی بین 0 و 1 است که به صورت % بیان می شود.

هلدینگ کولاک فن بزرگترین تولید کننده انواع هواکش صنعتی و فن سانتریفیوژ در اراک با چندین سال سابقه درخشان با بهرهمندی از آخرین دانش روز و با بکارگیری نیروهای متخصص و کارآزموده و کارشناسان مجرب در بخش فروش پذیرای سفارشات شما عزیزان می باشد. شرکت کولاک فن در اراک تولید کننده انواع هواکش صنعتی مکنده و دمنده، فن سانتریفیوژ بکوارد و فوروارد، انواع فن انتقال مواد، فن سانتریفیوژ فشار قوی، فن آکسیال، پلاگ فن، جت فن، زنت و دیگر تجهیزات سیستم تهویه مطبوع می باشد. کارخانه تولید واقع در شهر شیراز است؛ نمایندگی فروش شرکت کولاک فن در اراک و اقصی نقاط کشور آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشد. برای اخذ قیمت و مشاوره رایگان با کارشناسان از طریق وب سایت رسمی ما به نشانی www.koolakfan.com  مراجعه نمایید و یا اینکه از طریق شماره های درج شده در صفحه تماس با ما ارتباط برقرار نمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.