فن سانتریفیوژ در یاسوج

فن سانتریفیوژ در یاسوج

فن سانتریفیوژ در یاسوج

فن سانتریفیوژ یا اگزاست فن هواکش صنعتی می باشد که با القای نیروی گریز از مرکز موجب تخلیه هوای آلوده و جایگزین شدن هوای سالم و تمیز می گردد. فن سانتریفیوژ کولاک فن واقع در شهر یاسوج کاربردی ترین و پرفروش ترین نوع هواکش صنعتی می باشد. این شرکت معتبر تولید کننده انواع هواکش صنعتی سانتریفیوژ، فن اکسیال، اگزاست فن سقفی، جت فن، جت هیتر، ایرواشر، هواساز صنعتی و هواکش مرغداری در یاسوج می باشد.

معرفی اجزای فن سانتریفیوژ در یاسوج

در مطالب پیشین یادآور شدیم هواکش صنعتی یا فن سانتریفیوژ فن تهویه ای می باشد که در دو نوع کلی پروانه اکسیال و پروانه سانتریفیوژ تولید می گردد. هر کدام دارای اجزا و مشخصات فنی مختلفی هستند. در ادامه قصد داریم توضیحات مختصری در این باره ارائه دهیم.

فن_سانتریفیوژ_در_یاسوج

قطعات اصلی فن سانتریفیوژ در یاسوج

 

هواکش صنعتی به طور گسترده به منظور تهویه هوا و اگزاست ریزگردها و هوای نامطبوع در اکثر کارگاه ها، کارخانه های تولید استفاده می شود. جهت آشنایی با قطعات اصلی و جانبی فن سانتریفیوژ مطالبی خدمت شما ارائه می گردد.

ساختار فن سانتریفیوژ طبق موارد ذیل می باشد:

1.حلزونی یا هوزینگ:

مهمترین و اصلی ترین بخش فن سانتریفیوژ است که فن پروانه را درون خود جای داده است. شکل و ساختار بدنه اصلی به دلیل ظاهر حلزونی نام گرفته است. متریال بکار رفته در بخش حلزونی یا هوزینگ از ورق فولاد و گاها در مواردی که قرار است ضد اسید باشد از جنس pvc می باشد. هوزینگ دارای یک ورودی به منظور مکش و یک خروجی یا دریچه هوا می باشد.

دریچه خروجی قابلیت درج شدن در زوایای مختلفی را دارد. این قابلیت خروج هوا را در هر زاویه ای برای ما میسر می سازد. به گونه ای که می توان هوای خروجی را به هر سمتی هدایت نمود.

2.شاسی یا پایه لرزگیر:

هوزینگ یا حلزونی بر روی شاسی که به شکل ناودانی یا تیراهن است واقع شده است و برای ممانعت از ایجاد لرزش و کم کردن ارتعاشات، بین دو شاسی قطعه پلاستیکی و فنری قرار می گیرد.

3.پروانه:

پروانه بخشی از فن سانتریفیوژ می باشد که با چرخش موجب دمش یا مکش جریان هوا می گردد و وابسته به نوع کاربری و نوع هوا که قرار است توسط پروانه جابجا شود در انواع اکسیال، فوروارد، بکوارد، شعاعی ساخته می شود.جنس پروانه از متریال فولاد، استیل، و پلاستیک است.

4.الکتروموتور یا موتور اصلی:

بخش اصلی فن سانتریفیوژ الکتروموتور می باشد. نیرویی که موجب حرکت پروانه و در نتیجه ایجاد جریان هوا می گردد. نیروی محرک پروانه از طریق الکتروموتور تغذیه می شود و در دو نوع کوبل مستقیم و غیر مستقیم یا پولی تسمه می باشد. قابل ذکر است الکترموتورهایی که مجهز به کلاس حفاظتی و عایق حرارتی می باشند به مراتب از کیفیت بهتری برخوردارند و می توان از آنها برای مدت زمان بیشتری بدون هیچ گونه مشکلی استفاده کرد. به طور نمونه الکتروموتورهای داخلی مانند موتوژن و الکتروژن و برندهای اروپایی زیمنس و وگ برزیل موتورهای نسبتا خوبی هستند.

5.صفحه برشی:

در دهانه خروجی فن سانتریفیوژ قطعه ای تعبیه شده است که مانع برگشت هوای خروجی به داخل حلزونی می شود.

قطعات جانبی فن سانتریفیوژ در یاسوج

 1. دمپر: دمپر قطعه ای می باشد که به منظور کنترل میزان جریان و فشار هوا بنابه درخواست مشتری بر روی دهانه مکش یا دهش نصب می گردد.
 2. میل یا یاتاقان: سیستم انتقال نیرو در فن سانتریفیوژ مکنده بصورت کوبل مستقیم می باشد. ولی در نوع پولی تسمه اتصال بصورت غیر مستقیم انجام می گیرد. در اتصال غیر مستقیم پولی تسمه و یاتاقان برای اتصال موتور به پروانه استفاده می شود. به منظور سرویس و نگهداری راحت تر و تعویض موتور و پروانه در ظرفیت های بالاتر از 4kw از سیستم غیر مستقیم یا پولی تسمه استفاده می شود.
 3. شاسی دوبل فن سانتریفیوژ:بخشی از فن سانتریفیوژ که جهت قرارگیری فن حلزونی می باشد تا دستگاه بتواند کاملا محکم و همتراز با کانال ورودی قرار گیرد.
 4. کانال های انتقال هوا: مسیر انتقال هوا از محیط تهویه شونده تا دهانه فن سانتریفیوژ توسط کانال کشی انجام می گیرد. انتقال هوا از محیط به داخل فن می بایست از طریق کانال های گرد اسپیرال انجام گیرد و هرچه زانو و اتصالات و پیچ و خم مسیر کمتر باشد به مراتب هوا بهتر و با افت فشار کمتری منتقل می شود.
فن_اکسیال_در_یاسوج

قطعات جانبی فن آکسیال:

فن آکسیال ساده ترین نوع هواکش صنعتی می باشد. در ذیل به اختصار آنها را توضیح خواهیم داد.

 1. قاب:فریم چهار گوش و مربع شکلی که معمولا از جنس ورق گالوانیزه و یا پلاستیک می باشد.قاب به عنوان بدنه اصلی هواکش، پروانه و موتور به آن متصل است.
 2. موتور: سیستم انتقال نیرو جهت حرکت پروانه به صورت شافت مستقیم در سایزهای کوچک و به صورت پولی تسمه در سایزهای بزرگ می باشد.
 3. پروانه: قسمتی از هواکش صنعتی می باشد که در بخش میانی قاب تعبیه شده است و درون هواکش قرار گرفته است. با ایجاد چرخش موجب جابجایی و گردش هوا می شود. متریال بکار رفته در پروانه فن اکسیال از جنس پلاستیک، آلومینیوم و یا فولاد می باشد. وابسته به نوع کاربری سایز و تعداد پره ها بین 3 تا 12 پره تولید می شود. قطر و سایز پروانه از 10 تا 45 سانتی متر متغیر است.
 4. توری و دمپر: به منظور حفاظت از موتور و پروانه و عدم ورود اجسام احتمالی به دهانه مکش در قسمت جلوی پروانه و بدو قاب و پشت هواکش توری نصب می شود.البته از دمپر بیشتر به منظور کنترل هوادهی و هدایت وزش باد استفاده می گردد.
 5. پایه موتور: بخشی که به قاب متصل است و موتور بر روی آن تعبیه شده است.
هواکش_مرغداری_در_یاسوج

فرآیند راه اندازی فن سانتریفیوژ در یاسوج

مهمترین نکته برای راه اندازی فن سانتریفیوژ در یاسوج که حائز اهمیت است این است که نصب و راه اندازی فن سانتریفیوژ در یاسوج توسط تیم مجرب و متخصص انجام می گیرد. تا از کارکرد صحیح و مطمئن دستگاه خیالتان راحت شود. رعایت یکسری موضوعات در زمان نصب امری ضروری است. بهتر است چک لیستی تهیه نموده و موارد بررسی گردد. این موارد شامل ذیل می باشد.

 1. فن سانتریفیوژ بایستی در شرایط کاملا تراز شده با جایگاه ثابت و مستحکم قرار گیرد.
 2. فن سانتریفیوژ در هنگام کارکرد نباید دچار لرزش شود و صدای اضافی تولید نماید.
 3. هنگام نصب فن سانتریفیوژ سه فاز بایستی از تابلو برق مجهز با قطعات کنترلگر مانند کنترل فاز و کنتاکتور استفاده نمود.
 4. پیش از روشن نمودن فن سانتریفیوژ از چرخش پروانه حلزونی مطمئن شوید با دست آن را بچرخانید تا از روان بودن پروانه مطمئن شوید. سپس کابل برق را متصل کنید و اقدام به روشن کردن دستگاه نمایید.
 5. در بخش خروجی هوا حتما از توری محافظ استفاده کنید تا از وقوع حادثه احتمالی جلوگیری شود.
 6. می توان با نصب اینورتر یا درایو کنترل دستگاه را به طور کامل به دست گرفت تا میزان برق مصرفی و صدای هواکش را کنترل کرد.
 7. به منظور اتصال کانال انتقال جریان هوا به ورودی فن سانتریفیوژ از برزنت و دو عدد بست فلزی برای اتصال به دهانه مکش استفاده می شود و اگر لرزش یا ارتعاشی در دستگاه و یا کانال ایجاد شد صدای اضافه تولید نشود.

چه نوع اگزاست فن مناسب کار شما می باشد؟

انتخاب اگزاست فن وابسته به پارامترهایی می باشد که در ذیل نگاه اجمالی خواهیم داشت. اگزاست فن اکسیال یا لوله محوری ساده ترین نوع فن سانتریفیوژ است که مناسب محیط هایی می باشد که نیاز به تامین فشار زیاد نباشد. بدین منظور از فن آکسیال یا رادیال جهت نصب بر روی دیوار یا پنجره استفاده می شود که جریان هوا را از یک محیط به محیط دیگری انتقال می دهند.

فن آکسیال یا رادیال نیازی به لوله کشی ندارد. اگر هواکش سانتریفیوژ به منظور اگزاست جریان هوا در فشار زیاد بکار رود نیازمند کانال کشی جهت تخلیه هوا می باشد.فن سانتریفیوژ یا هواکش حلزونی براساس القای نیروی گریز از مرکز عملیات تخلیه هوا را انجام می دهد.

فن سانتریفیوژ در محیط هایی مانند آشپزخانه های صنعتی، کارگاه های تولیدی که عملکرد آنها موجب متصاعد شدن ریزگردهایی می شود بکار می رود و در انتهای کانال کشی و فن سانتریفیوژ قرار می گیرد. فن سانتریفیوژ بکوارد یا مکنده برای تخلیه هوای آلوده ناشی از گرد و غبار بسیار مناسب است و جهت کاهش ارتعاشات و کنترل صدا، اگزاست فن حلزونی با دور پایین تنظیم کرد. یک راه اصولی برای کاهش صدا و کنترل ارتعاشات بکارگیری اینورتر و سایلنت باکس می باشد.

شرکت کولاک فن در یاسوج برای این منظور باکس سایلنت های بسیاری را تولید نموده است که می تواند کمک شایانی به شما عزیزان داشته باشد. جهت اخذ مشاوره رایگان با کارشناسان کادر فروش می توانید از طریق وب سایت و یا شماره های درج شده در صفحه تماس با ما ارتباط برقرار نمایید.

هواکش صنعتی بطور کلی به 5 دسته عمده تقسیم می شوند.
 1. فن سانتریفیوژ فشار قوی
 2. اگزاست فن ضد انفجار
 3. هواکش مرغداری یا اگزاست فن گلخانه ای
 4. اگزایت فن آتش نشانی
 5. اگزاست فن بیمارستانی یا هایژنیک
فن_فشار_قوی_در_یاسوج

1.فن سانتریفیوژ فشار قوی با سرعت دور 2500 به بالا طراحی می شود. این فن به منظور انتقال هوای آلوده، ریزگردها و ذرات گردوغبار استفاده می شود. فن سانتریفیوژ فشار قوی به دلیل مجهز بودن با پروانه دارای قدرت مکش بسیار بالا در سرعت و فشار می باشد.

2.اگزاست فن ضد انفجار یا به عبارتی ضد حریق بیشتر در معادن زغال سنگ و یا پالایشگاه استفاده می شود. بدنه و پروانه فن سانتریفیوژ ضد حریق نسبت به فن هایی مشابه مقاوم و محکم تر است و از متریال استیل استنلس ساخته شده اند. بخش عمده و اصلی فن سانتریفیوژ ضد اسید که آن را از سایر فن ها متمایز می کند. نوع طراحی الکتروموتور و مشخصات فنی آن است که در محیط های خطرناک و قابل اشتعال طراحی شده است.

3.هواکش مرغداری یا فن گلخانه ای: هواکش مرغداری به منظور مکش و جابجایی حجم هوای بسیار زیاد محیط مرغداری یا گلخانه استفاده می شود. فن مرغداری در ابعاد 140 و 100 سانتی متر ساخته می شود و با تعبیه دمپر اتومات می تواند حجم هوا را به خوبی کنترل نماید.

به طور مثال میزان جابجایی یک هواکش مرغداری با ابعاد 140*140 سانتی متری حدود 45000متر مکعب در ساعت است. متریال بکار رفته در بدنه و قطعات فن مرغداری از ورق گالوانیزه گرم است چرا که مانع خوردگی و رطوبت می شود. جنس پروانه از استیل استنلس یا پلی آمید می باشد.

4.فن سانتریفیوژ آتش نشانی: از اگزاست فن آتش نشانی یا فن فشار مثبت در اکثر پارکینگ ها استفاده می شود. فن سانتریفیوژ آتش نشانی در دو نوع معمولی و f300 در هنگام حریق شروع به کار کرده تا میزان آلودگی ناشی از اتش سوزی را به حداقل برساند.

نمونه دیگر از اگزاست فن آتش نشانی موجود است که تحت عنوان فن فشار مثبت نام گرفته و این مدل فن در مسیر راهروها قرار گرفته است. در هنگام بروز آتش سوزی عملیات تزریق هوای تازه را انجام می دهد. فن فشار مثبت تعبیه شده در راهرو با فعال شدن سنسورهای اعلام حریق روشن می شود و شروع به کار می نماید و با ایجاد دمش هوا در مسیر راه پله فرصت کافی را برای خروج در اختیار ساکنین قرار می دهد.

5.اگزاست فن بیمارستانی یا توتیلیتی: اگزاست فن یوتیلیتی از لحاظ ساختار با اگزاست فن معمولی تفاوت چندانی ندارد ولی در ساخت اگزاست بیمارستانی به دلیل تولید صدا دارای قدرت مکش زیاد و صدای کم فن می باشد. در محیط هایی به دلیل نیازمندی به محیط ساکت، امن و آرام بایستی کمترین صدای ممکن ایجاد شود. به همین دلیل فن سانتریفیوژ بیمارستانی باید با دور پایین بین بازه 700 تا 1000 دور کار کنند تا صدای فعالیت آنها به حداقل برسد. استفاده از متریال آلومینیوم در ساخت پروانه به منظور کاهش صدا بی تاثیر نیست.

عوامل مهم در طراحی فن سانتریفیوژ در یاسوج کدامند؟

 1. میزان حجم هوادهی بر حسب فوت مکعب در دقیقه
 2. افت فشار استاتیکی با در نظر گرفتن ابعاد در مسیر کانال کشی
 3. نوع هوای خروجی (ذرات ریز، اسیدی، خوردگی، رطوبت….)
 4. میزان دمای هوا و نوع PH هوا
 5. محل قرار گیری نصب و شرایط محیطی
 6. انتخاب الکتروموتور ایده آل مناسب با شرایط محیطی
 7. انتخاب فن سانتریفیوژ مناسب یا نوع کاربری بکوارد یا فوروارد، رادیال یا فشار قوی

کاربرد فن سانتریفیوژ مکنده در یاسوج

 1. استفاده از فن سانتریفیوژ به منظور دستگاه تهویه(هواساز صنعتی)
 2. ایجاد سیستم تهویه پارکینگ ها (اگزاست فن پارکینگی)
 3. تخلیه هوای داخلی انبارهای مواد غذایی و مواد شیمایی
 4. تخلیه ذرات ریز معلق در کارگاه های رنگ خودرو
 5. ایجاد هوای مطبوع و دفع گردوغبار کارخانه سنگ و موزاییک سازی
 6. تخلیه هوای باشگاه های ورزشی و بدنسازی و استخر شنا و سالن های سرپوشیده
 7. تخلیه هوای حمام و سرویس های بهداشتی
 8. کاربرد فن تهویه در صنایع فلزی و ذوب آهن
 9. تهویه اماکن بهداشتی درمانی مانند بیمارستان و درمانگاه ها
 10. تخلیه هوای اماکن عمومی مانند بیمارستان، سالن سینما، سالن انتظار فرودگاه و اتاق سیگار
 11. استفاده از اگزاست فن در موتورخانه ها و اتاق های دیزل ژنراتور
اگزاست_فن_انتقال_مواد_در_یاسوج

سوالات مهم در هنگام انتخاب و محاسبه ظرفیت فن سانتریفیوژ در یاسوج

بیشترین سوالی که ممکن است خریداران به هنگام سفارش و خرید محصول در ذهنشات تداعی شود این است.

دستگاه اگزاست فن حلزونی یا دیواری کدام یک و با چه ظرفیتی مناسب کار ما می باشد. برای پاسخ به چنین سوالاتی لازم است اطلاعاتی را در این مورد مدنظر قرار داد. این اطلاعات قطعا کمک شایانی جهت انتخاب به شما خواهد کرد.

1.هدف از انتخاب اگزاست فن یا فن سانتریفیوژ به منظور ایجاد هوای مطبوع و تهویه هوای ساکن است. اگزاست فن ها در دو نوع کاربری صنعتی و خانگی برای کارکرد نیازمند کانال کشی می باشد. اما فن آکسیال به طور جداگانه و نیازی به کانال کشی ندارد. پس در گام اول انتخاب نوع فن بسیار مهم است که هدف ما اگزاست فن سانتریفیوژ می باشد یا فن مرغداری.

2.محاسبه ظرفیت اگزاست فن یا فن سانتریفیوژ می باشد که چه دستگاهی با توجه به حجم  فضای تهویه شونده باید انتخاب کرد. در واقع با در نظر گرفتن حجم فضا بر حسب متر مکعب و ضرب آن در تعداد دفعات تخلیه هوا می توان ظرفیت اگزاست فن یا فن سانتریفیوژ را به صورت سر انگشتی مشخص نمود. برای محاسبه دقیق تر فاکتورهایی مثل مسیر کانال کشی، قطر کانال، تعداد دریچه ها و زانوها در نظر گرفت تا نهایتا بتوانیم میزان افت فشار اگزاست فن را مشخص نماییم.

3.مهمترین نکته در هنگام طراحی و ساخت فن سانتریفیوژ نوع برق مصرفی دستگاه می باشد. باید در نظر گرفت که فن سانتریفیوژ که قرار است در محل استفاده شما نصب شود نیازمند برق تک فاز است یا سه فاز ضمنا میزان آمپر مصرفی موتور فن سانتریفیوژ باید متناسب با برق موجود انتخاب گردد.

در مرحله اخر باید بررسی شود که فن سانتریفیوژ قرار است در چه محیطی قرار گیرد. مثلا در یک منطقه وسیع برای مکش گردوغبار و ذرات آلاینده قدرت مکش اولویت اول می باشد. در یک محیط درمانی یا بیمارستانی مهمترین اولویت جهت نصب فن سانتریفیوژ خروجی صدای دستگاه مدنظر می باشد. این نیاز از طریق اگزوزفن پولی تسمه و با دور پایین مرتفع می گردد و باعث کاهش آلودگی صوتی می گردد.

سپاس که تا انتهای مقاله ما را یاری کردید.اگر به دنبال برترین تولید و توزیع کننده اگزاست فن یا فن سانتریفیوژ هستید. شرکت کولاک فن در یاسوج انتخابی ایده آل است. جهت مشاوره رایگان و خرید فن سانتریفیوژ در یاسوج با قیمتی کاملا مقرون بصرفه می باشد.

نمایندگی شرکت کولاک فن در شهر یاسوج آماده سفارشات شما در زمینه فن سانتریفیوژ، انواع اگزاست فن رادیال یا پروانه ای، هواساز، ایرواشر می باشد. کارخانه شرکت کولاک فن در شهر شیراز با بیش از 20 سال خدمت ارزشمند به مشتریان عزیزمان شنناخته شده ترین مرکز تولید و توزیع تجهیزات صنعتی در جنوب کشور می باشد. برای ارتباط با کارشناسان در بخش فروش از طریق شماره های درج شده در صفحه تماس با ما هم اکنون اقدام نمایید. در ادامه پیشنهاد می دهم ویدیوهای ما را از طریق کانال اپارات مشاهده نمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.