کاربرد فن صنعتی و روش انتخاب، خرید و نصب آن؟

کاربرد فن صنعتی و روش انتخاب، خرید و نصب آن؟

کاربرد فن صنعتی و روش انتخاب، خرید و نصب آن؟

همه‌ی فضاهایی که در ساختمان قرار دارند باید به نحوی تهویه شوند. این تهویه و تعویض هوا می‌تواند طبیعی یا مکانیکی باشد. وجود درزها، درها و پنجره‌ها و دیگر ورودی‌های هوا می‌تواند امکان تعویض هوای طبیعی را فراهم کند.هلدینگ کولاک فن در شیراز با چندین سال سابقه درخشان تولید کننده انواع هواکش صنعتی مکنده و دمنده در شیراز با بهره مندی از بهترین مواد اولیه آماده خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز در شیراز و دیگر نقاط کشور می باشد.با ما همراه شوید.

اما گاهی تعویض هوای طبیعی کافی نیست و یا درزهای ساختمان به حدی بسته هستند (به خصوص در ساختمان‌های نوساز) و درها و پنجره‌ها آنقدر کم باز و بسته می‌شوند که تعویض هوای طبیعی به ندرت اتفاق می‌افتد. در اینجا تعویض هوای مکانیکی لازم می‌شود. برای تعویض هوای مکانیکی، فن‌ها را به کار می‌گیریم.

 

فن-سانتریفیوژ-در-شیراز

از نظر کاربرد فن‌ها سه دسته اند. همه‌ی ما با ساده ترین نوع فن آشنایی داریم. پنکه‌ی سقفی و پنکه‌ی رومیزی فن‌هایی هستند که برای به گردش در آوردن هوای اتاق به کار گرفته می‌شوند. اما فن‌هایی هم هستند که هوا را از بیرون به داخل یک فضا می‌کشند، که به آن‌ها فن دمنده یا هواده می‌گویند. این فن‌ها بیشتر در صنعت استفاده می‌شوند و کاربردهای خاص خود را دارند. فن‌هایی نیز هستند که برای مکیدن هوا از داخل یک فضا و بیرون فرستادن آن استفاده می‌شوند و به همین دلیل به فن هواکش یا فن تخلیه معروفند. ساده ترین کاربرد برای این نوع فن ها، فن هواکش سرویس بهداشتی است.

 

 

از نظر جهت جریان هوا که تخصصی تر است، فن‌های رایج به دو دسته‌ی محوری (یا اکسیال) و  گریز از مرکز ( یا سانتریفیوژ) تقسیم می‌شوند. در فن‌های محوری جهت حرکت هوا چه هنگام ورود به فن و چه هنگام خروج از فن همواره موازی با محور فن است. فن محوری بیشتر زمانی استفاده می‌شود که افت فشار پایین و دبی هوای بالا مورد نیاز است. پنکه و فن کامپیوتر از انواع فن‌های محوری هستند. بر خلاف فن محوری، در فن‌های گریز از هوا موازی با محور، وارد فن شده و عمود بر محور فن از آن خارج می‌شود. این فن‌ها در جایی که جریان هوا کثیف بوده و دارای ناخالصی است و یا رطوبت و دمای هوا بالاست کارایی خوبی دارند. اما مهمترین ویژگی فن‌های سانتریفیوژ توانایی آنها در غلبه بر افت فشار بالایی است که برای مثال در سیستم‌های کانال کشی شده وجود دارد. فن بیشتر کولرهای آبی خانگی نیز از نوع سانتریفیوژ است. البته کولرهایی با فن محوری نیز در بازار موجودند. درباره‌ی نحوه‌ی محاسبه‌ی دبی و افت فشار در ادامه صحبت خواهیم کرد.

هواکش-کولاک-فن-در-شیراز

فن‌ها را می‌توان برای کارکرد دائم و پیوسته و یا کارکرد مقطعی نصب کرد. فن دستشویی‌های خانگی که دارای کلید مشترک با چراغ دستشویی بوده و همزمان با روشن شدن چراغ به کار می افتند مثال آشنایی است.

 

از آن جا که فن‌های هواکش بیشترین استفاده و کاربرد را در زندگی روزمره‌ی ما دارند، این بخش را به این نوع فن اختصاص داده ایم. فن‌های هواکش عمدتا برای خنک کاری اتاق‌ها استفاده نمی‌شوند بلکه هدف اصلی از به کار گیری آن‌ها تعویض هواست. اما همین تعویض هوا می‌تواند باعث خنک کاری هم بشود. مخصوصا در جایی که دمای هوای بیرون کم تر از دمای هوای داخل باشد.

خود تعویض هوا ممکن است برای مقاصد مختلفی انجام شود. مثلا در دستشویی و حمام، تعویض هوا برای تخلیه ی هوای بودار و جلوگیری از تراکم رطوبت انجام می شود. تأمین اکسیژن برای تنفس، جلوگیری از افزایش گاز کربنیک، تخلیه‌ی ھوای آلوده، دود سیگار و گازھای زیان آور دیگر، و جلوگیری از راکد ماندن ھوا از دیگر مقاصدی است که با به کار گیری هواکش می‌توان به آن رسید.

همان طور که پیش تر گفتیم فن هواکش، هوا را از داخل ساختمان بیرون می‌راند. اگر تنها وسیله‌ی تعویض مکانیکی هوا ی یک فضا، فن هواکش باشد، فشار اتاق به اصطلاح منفی خواهد شد. به این صورت که فن، هوا را از داخل فضا به بیرون هل می‌دهد و با کاهش فشار هوای داخل اتاق یا سالن، هوای تازه از طریق درزها و یا ورودی‌های تعبیه شده، وارد اتاق می‌شود. در این جا لازم است بگوییم که اگر هوای بیرون دارای آلودگی خاصی باشد، منفی شدن فشار داخل اتاق باعث می‌شود که هوای آلوده وارد اتاق شود. در این صورت بهتر است که ورودی هوا مجهز به فیلتر باشد.

در هر فضایی که فن هواکش نصب می‌شود باید فکری هم به حال ورود هوا کنیم. ورود هوا می‌تواند از طریق در و پنجره ی باز و درزهای ساختمان انجام شود و اگر این ها ممکن نبود و یا کافی نبود باید ورودی هوای کافی تعبیه شود تا فشار داخل فضا تنظیم شده و فن نیز به درستی کار کند. شاید تا به حال به لوور روی در موتور خانه ها که شبیه دریچه هایی با شیار های باز هستند دقت کرده باشید. این دریچه‌ها برای ورود هوای احتراق مورد نیاز موتور خانه تعبیه شده اند.

 

اگزاست-فن-در-شیراز

هرچند انتخاب، خرید و نصب فن نیاز به تجربه و تخصص دارد. اما با کمی مطالعه می‌توانید فن مورد نیاز خود را انتخاب کنید. برای انتخاب فن دو مشخصه ی اساسی را باید بدانیم. فشاری که فن باید تامین کند و دبی هوایی که فن باید جابه جا کند که معمولا بر حسب cfm بیان می‌شود. با داشتن این دو مشخصه می‌توانیم به کاتالوگ شرکت سازنده ی فن مراجعه کرده و فن هواکش مورد نظر را انتخاب کنیم. اگر قرار باشد که فن برای خنک نگه داشتن فضا هم به کار گرفته شود آن وقت قضیه پیچیده تر شده و عوامل دیگری چون بار حرارتی فضا، چگالی هوا و دمای هوا نیز اهمیت می یابد.

 

به مقدار حجم هوای عبوری از فن در یک زمان مشخص دبی هوا می‌گویند. دبی هوا معمولا با متر مکعب بر ساعت m3/h، لیتر بر ثانیه lit/s و  یا فوت مکعب بر دقیقه cfm بیان می‌شود. برای تعیین دبی هوای لازم برای تهویه‌ی یک فضا (که در انتخاب فن از آن به عنوان دبی فن یا ظرفیت فن یاد می‌کنیم و معمولا بر حسب cfm بیان می‌شود)، اولین گام مشخص کردن کاربری محیطی است که قرار است فن را در آن نصب کنیم. این مورد بسیار مهم است. ظرفیت فن هواکشی که برای دستشویی استفاده می‌شود با ظرفیت هواکش انبار یا موتور خانه یا پارکینگ متفاوت است.

دومین گام تعیین مشخصاتی نظیر ابعاد فضا، تعداد افراد حاضر در آن و …. است. مشخصات لازم بسته به نوع کاربری فضا متغیرند. مثلا در مورد یک انبار، ابعاد فضا و در مورد یک غذاخوری، تعداد افراد حاضر در آن مهم هستند. طبیعتا هرچه ابعاد فضا بزرگ تر باشد مقدار تعویض هوا بیشتر خواهد بود و بنابر این فن هواکش بزرگ تر و یا تعداد فن‌های بیشتری نیاز است. با دانستن این مشخصات می‌توانید به جداول استاندارد مراجعه کرده و حجم هوای تهویه را پیدا کنید.

روشی که تشریح شد راه اصولی انتخاب فن است اما خب این کار چندان ساده نیست و برای آن باید هم به منابع معتبر دسترسی داشته باشید و هم طرز استفاده از آن ها را بدانید.

برای مشاهده نمونه بارهای ارسالی به کانال ما در آپارات مراجعه نمایید.

ما در شرکت کولاک فن شما را به صورت رایگان راهنمایی می کنیم تنها کافیست با ما تماس بگیرید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.