شهرک صنعتی بزرگ شیراز-بلوار دانشجو۳- هلدینگ کولاک فن

وبلاگ

» وبلاگ » آشنایی با فن اگزاست گلخانه
آشنایی با فن اگزاست گلخانه
  • 19 مرداد 1398
  • توسط admin

آشنایی با فن اگزاست گلخانه

درباره فن اگزاست گلخانه و اثرات آن بر رطوبت زنی وکاهش دمای گلخانه چه میدانید؟ آیا از مزیتهای استفاده از فن اگزاست گلخانه مطلع هستید؟

آیا میدانید با تعبیه سازی اگزاست فن گلخانه چه میزان اکسیژن تازه ای به گیاهان رسیده و چه نقشی در رشد و پرورش آنها ایفا میکند؟ برای دستیابی به پاسخ تمامی این سؤالات پیشنهاد می کنیم حتماً مطلب ما را مطالعه کنید. 

ما در این مطلب خود قصد داریم تا با معرفی کامل این هواکش صنعتی و میزان اهمیت آن در محیط هایی نظیر گلخانه، شما را با تمامی پارامترهای مهم این تجهیزات آشنا سازیم.
 با توجه به اثرات زیان باری که افزایش دما بر روی محیط های گلخانه ای از جمله کاهش استحکام ساقه ها، کاهش میزان رشد گل ها و گیاهان، تأخیر در گل دهی گیاهان و... گذاشته است موجب گشته تا تعبیه سازی سیستم های رطوبت زنی و تهویه در امر تجهیزات این گونه اماکن ضرورت پیدا کند. همان طور که می دانیم در شرایطی کهمیزان درجه حرارت بیرون از محیط گلخانه کمتر از درجه حرارت داخل باشد باعث می شود تا نور خورشید با شدت بیشتری بر داخل تابیده و موجبات افزایش دمای داخل محیط را فراهم آورد. از طرفی هم نبود تهویه مناسب در محیط گلخانه باعث می شود تا بستر مناسبی برای پیدایش انواع میکروب ها و قارچ های بیماری زا فراهم آید. به همین دلیل است که امروزه استفاده از فن اگزاست گلخانه در راستای تأمین سه هدف ضروری کاهش درجه حرارت، تأمین گاز کربنیک و تنظیم رطوبت نسبی در اماکنی نظیر گلخانه ها بسیار اهمیت دارد.

فن اگزاست گلخانه چیست؟

فن اگزاست گلخانه به یکی از تجهیزات اصلی و کاربردی در محیط های گلخانه ای گفته می شود که با تأمیناکسیژن، گردش دائم هوا و کنترل رطوبت موجود در آن موجبات دفع و از بین بردن گرمای بیش از حد محیط گلخانه را فراهم می آورد و با این کار خود بستر مساعدی را جهت تأمین اکسیژن تازه برای گل ها و گیاهان و همچنین رشد مؤثر آن ها ایجاد می کند. برخلاف سایر فن های دمنده که عمل انتشار هوا در محیط را انجام می دهند این سیستم عملاً هوای موجود در محیط را کشیده و از آن خارج می کند. به واقع نحوه عملکرد فن اگزاست گلخانه به این شیوه است که هوای کهنه موجود در محیط گلخانه را با عبور از سیستم پد سلولزی مرطوب شده کشیده و پس از فیلتر کردن دوباره آن، باعث تازه تر شدن هوای داخل گلخانه می گردد.


فن اگزاست گلخانه


اهمیت استفاده از فن اگزاست گلخانه چیست؟

به جرات می توان گفت فن اگزاست گلخانه از جمله فن های صنعتی به قدرت مکش فوق العاده بالایی است که معمولاً در دو حالت گردش هوا یا خروج آن از محیط مورد استفاده واقع می گردد. از آنجایی که محیط گلخانه ای بایستی یک محیط کاملاً کنترل شده برای رشد و تولید سودمند گیاهان باشد و از درجه حرارت و رطوبت کافی برخوردار باشد. به همین علت درشرایطی که تهویه طبیعی از سقف گلخانه ها اجازه دسترسی به هوای تازه محیط را نمیدهند این دستگاه که قادر به کنترل چندین عامل محیطی به طور هم‌زمان است امکان خروج اجباری هوای کهنه از محیط را فراهم می کند. به همین خاطر است که امروزه اگزاست فن گلخانه به عنوان مهمترین تجهیزات این گونه اماکن به حساب می آید.


فن اگزاست گلخانه

انواع فن اگزاست گلخانه

به طور کلی از انواع فن اگزاست گلخانه تولید شده نمونه های زیر در بازار موجود است: 

  • اگزاست فن سقفی گلخانه
  • اگزاست فن گلخانه اکسیال
  • اگزاست فن گلخانه یوتیلیتی

از لحاظ فنی تمامی این سیستم ها دارای فن آکسیال یا سانتریفوژ هستند که تمامی آن ها دارای قدرت هوادهی بین 1000 تا 5750 می باشند. از جمله ویژگی های بارز این سیستم ها کم صدا بودن و قدرت مکش فوق العاده بالا است. بد نیست بدانید که انواع مدل های این هواکش صنعتی، جدای از توان قدرتی دارای قسمت های مختلف زیر است:

  • هود
  • سیستم کانال کشی
  • فیلتر
  • هواکش
  • کانال عمودی یا دودکش