شهرک صنعتی بزرگ شیراز-بلوار دانشجو۳- هلدینگ کولاک فن

وبلاگ

کولاک فن » وبلاگ » همه چیز درباره فن سانتریفیوژ
همه چیز درباره فن سانتریفیوژ
 • 06 مرداد 1398
 • توسط admin

همه چیز درباره فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ یا همان فن گریز از مرکز به یک دستگاه مکانیکی تهویه هوا گفته می شود که از آن برای انتقال جریان هوا یا سازگار نمودن انواع گازها استفاده می گردد. جالب است بدانید که این نوع هواکش بر اساس درجه حفاظت یا همان استانداردهای طراحی هواکش صنعتی، به مدل های مختلفی رتبه بندی می شود.

درباره فن سانتریفیوژ و کاربردهای آن چه می دانید؟

یکی دیگر از هواکش های پرکاربرد صنعتی که نقش بسیار مهمی در سیستم تهویه مطبوع اماکن دارد فن سانتریفیوژ است. این دستگاه که به آن فن گریز از مرکز نیز گفته می شود یک مکنده بسیار قوی است که از آن در جهت خارج کردن هوای آلوده و نامطبوع استفاده می شود. از آنجایی که هوای پاک و سالم یکی از پارامترهای بسیار مهم در زندگی و کار انسان است به گونه ای که بدون وجود آن تا حد بالایی امکان زندگی کردن وجود ندارد در نتیجه استفاده از این نوع هواکش صنعتی برای مکان هایی که نیازمند به حرکت در آمدن هوا و خروج آلودگی های مختلف دارند بسیار لازم و ضروری است. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا شما را با تمامی آنچه که مربوط به این فن و کاربردهای آن است آشنا سازیم.معرفی کامل فن سانترفیوژ

فن سانتریفیوژ یا همان فن گریز از مرکز یکی از هواکش های مکنده پرقدرت است که با شناور ساختن هوای محیط، در جهت عمود بر چرخش پروانه ها، میزان هوای آلاینده را از محیط خارج می سازد. به عنوان یک قانون کلی، نحوه عملکرد این فن به شیوه ای است که در ابتدا هوای درون محیط به موازات چرخش پروانه های تعبیه شده در فن وارد آن شده و سپس با یک حرکت شعاعی به سمت اطراف بالای پروانه ها به حرکت در می آید. هم‌زمان با این نحوه گردش، جریان هوا میزان قابل نیازی انرژی جنبشی را از فن دریافت کرده و سپس با آهسته شدن جریان حرکت، میزان هوای نامطبوع به سمت مسیر تخلیه حرکت می کند.

می توان گفت فن سانتریفیوژ یا همان فن گریز از مرکز با برخورداری از قابلیت عملکرد بالایی در اماکنی که هوای کثیف و نامطبوع در جریان است، در طیف وسیعی از مکان های مختلف به کار برده می شود. از مهم ترین شاخصه های این فن می توان به توانایی و قابلیت آن در تسلط بر افت فشار استاتیک بالا در سیستم های کانال کشی شده اشاره نمود.مزیت های استفاده از فن سانترفیوژ

به جرات می توان گفت طراحی و ساخت فن سانتریفیوژ تحولات عظیمی در صنایع مختلف ایجاد کرد. برای اولین بار فن سانتریفیوژ توسط شخصی به نام George Pawer در کتاب بسیار معروف De Re Metallica به تمام جهانیان شناخته شد و موجب گشت تا مردمان تمامی دنیا با چگونگی تهویه هوا آشنا شوند. یکی از مهم ترین مزیت هایی که می توان برای این دستگاه به شمار آورد این است که در اطراف تیغه های آن یک قطعه حلزونی شکل تعبیه شده است که به کمک آن می توان سرعت های بسیار بالا را در محیط های مختلف کنترل نمود. به علاوه آنکه میزان جریان هوای ثابت این امکان را به دستگاه می دهد تا چیزی حدود 84 درصد از انرژی حرکتی خود را بهینه سازی کند. این مزیت منحصر به فرد فن گریز از مرکز سبب شده تا از آن برای تهویه مکان های بسیار بزرگ تر استفاده شود. از دیگر مزیت های استفاده از این فن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میزان دوام بسیار بالا
 • توانایی محدود نموده اضافه بار
 • نگهداری و استفاده آسان
 • میزان تطبیق پذیری بالا با هوای محیط
 • برخورداری از اندازه های متنوع و متناسب با نیاز بازار


اجزای تشکیل دهنده فن سانتریفیوژ

در حالت کلی فن سانتریفیوژ یا همان فن گریز از مرکز دارای اجزای تشکیل دهنده زیر می باشد:

 • هوزینگ فن
 • پروانه
 • محل ورودی و خروجی هوا
 • درایور فن

این دستگاه علاوه بر اجزای اصلی دارای یک سری تجهیزات جانبی نیز است که موجب شده تا قابلیت و عملکرد این دستگاه به طرز قابل ملاحظه ای افزایش یابد. از جمله لوازم جانبی فن گریز از مرکز:

 • یاتاقان
 • گوپلینگ
 • دستگاه قفل کننده پروانه
 • ورق های شفت

پست های محبوب

چرا سیستم‌های جت فن بهترین انتخاب هستند؟

چرا سیستم‌های جت فن بهترین انتخاب هستند؟

11 اسفند 1401, 14:24

جت هیتر چیست و چه کاربردی دارد؟

جت هیتر چیست و چه کاربردی دارد؟

8 اسفند 1401, 23:39

معرفی کانال گرد گالوانیزه و ارزیابی ویژگی‌های آن

معرفی کانال گرد گالوانیزه و ارزیابی ویژگی‌های آن

5 اسفند 1401, 22:29

از سایلنت باکس صنعتی چه می‌دانید؟

از سایلنت باکس صنعتی چه می‌دانید؟

3 اسفند 1401, 17:05

خدمات خم‌کاری ورق فلزات در کولاک فن

خدمات خم‌کاری ورق فلزات در کولاک فن

30 بهمن 1401, 23:45

کولر سلولزی چیست و چه مزایایی دارد؟

کولر سلولزی چیست و چه مزایایی دارد؟

29 بهمن 1401, 21:01

0 تا 100 فن حلزونی صنعتی

0 تا 100 فن حلزونی صنعتی

24 بهمن 1401, 18:19

دستگاه برش لیزر فلزات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دستگاه برش لیزر فلزات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

4 مرداد 1401, 21:18

برچسب های ابری

دنبال کنید

ما به شما کمک میکنیم تا بهترین محصول را انتخاب کنید

واتساپ