شهرک صنعتی بزرگ شیراز-بلوار دانشجو۳- هلدینگ کولاک فن

وبلاگ

» وبلاگ » آشنایی با دستگاه مکنده صنعتی و انواع آن
آشنایی با دستگاه مکنده صنعتی و انواع آن
  • 01 مرداد 1398
  • توسط admin

آشنایی با دستگاه مکنده صنعتی و انواع آن

استفاده از دستگاه مکنده صنعتی در هنگام کنده کاری بر چوب و یا برش کاری های مختلف در صنایع گوناگون انجام می گردد تا به وسیله آن بتوان علاوه بر جذب آلودگی های محیطی و گرد و غبار ناشی از آن بتواند به عنوان ابزار مهم و کاربردی در صنایع مختلف نظیر صنایع پتروشیمی،صنایع غذایی ودارویی ، صنعت چوب و غیره مورد استفاده قرار گیرد.  در این مطلب قصد داریم با توجه به عنوان، آشنایی با دستگاه مکنده صنعتی و انواع آن، در ادامه به تشریح مباحث مهم و مرتبط با مکنده صنعتی بپردازیم.

منظور از مکنده صنعتی چیست؟

مکنده صنعتی نوعی جاروبرقی صنعتی محسوب می شود که با دارا بودن قدرت بالای مکندگی و دمندگی می تواند بهداشت محیط کار را برای صنایع مختلف ایجاد نماید. پاکیزگی و نظافت عمومی و بهداشت محیط از الزاماتی است که با سلامت و ایمنی کارکنان مرتبط می شود و از جمله مسائل مهمی است که در صورت بی توجهی خطرات جبران ناپذیری را به بار می آورد. حذف هر گونه مایعات، بخار و گرد و غبار آلوده از محیط کاری توسط دستگاه مکنده صنعتی براحتی و سرعت هر چه بیشتر از محیط محو شده و ایمنی و نظافت محیط کاری را برای کلیه کارکنان فراهم می سازد.


دستگاه مکنده صنعتی


انواع  دستگاه مکنده صنعتی 

همانطور که گفته شد، دستگاه  مکنده صنعتی همانند یک جارو برقی صنعتی عمل می کند با این تفاوت که میزان مکش،قدرت فیلتراسیون و ظرفیت خازن بسیار بالاتری را دارا می باشد. با توجه به نوع صنعتی و مراکز کاری که این نوع دستگاه ها مکنده مورد استفاده قرار می گیرند، دارای انواع و مدل های متنوعی نیز هستند. از جمله انواع  دستگاه مکنده صنعتی می توان به موارد زیر اشاره نمود که عبارتند از:

دستگاه های مکنده صنعتی هواکار

مکنده های شهری و صنعتی

دستگاه مکنده های صنعتی خاک

دستگاه مکنده های صنعتی ضد انفجار

دستگاه های مکنده صنعتی غبارات خطرناک

دستگاه مکنده های صنعتی تراشه و مواد روغنی

دستگاه مکنده های صنعتی صنایع غذایی و دارویی

دستگاه های مکنده صنعتی صنایع بسته بندی

دستگاه مکنده های صنعتی ایمنی و بهداشت

دستگاه مکنده های صنعتی انتقال مواد

دستگاه مکنده های صنعتی آب و خاک همزمان و سه فاز

دستگاه مکنده صنعتی واترجت

مکنده های کامیونی

مکنده های مرکزی

مکنده های صنعتی پرتابل

مکنده های صنعتی تک قلو و دو قلو نیترو

مکنده های صنعتی تک فاز و سه فاز

و غیره.

کاربردهای دستگاه مکنده صنعتی

دستگاه های مکنده صنعتی یا جاروبرقی های صنعتی و نیمه صنعتی با پاکسازی کامل محیط و جذب هر نوع آلودگی از محیط کاری و صنعتی دارای کاربردهای بسیار می باشند.نقش های متنوع غبارگیری، جداسازی مواد مایع و جامد، مکندگی الیاف و رشته های نخی در صنایع نجاری، مکش بالای مواد روغنی در صنایع پتروشیمی، مکندگی بالا در صنایع چوب و برشکاری ،مکنده هایی با قدرت بسیار بالا به عنوان مکنده های کامیونی برای مکندگی کارخانجات فولاد و سیمان، نظافت سالن های بزرگ، کاربرد در سیلوهای گندم ،پالایشگاه های نفت و گاز  و غیره جزو نمونه ای از کاربردهای دستگاه مکنده صنعتی است.

اجزای دستگاه مکنده صنعتی

دستگاه مکنده صنعتی یا نیمه صنعتی دارای اجزا و اقسام ویژه و مشابه جارو برقی خانگی است که تخصصی تر و با قدرت بالاتری  تولید و عرضه می شوند و این معیاری مهمی در تعیین کارایی و کیفیت دستگاه خواهد بود. به طور کلی می توان مکنده های صنعتی را در دو دسته کلی تقسیم بندی نمود، دسته اول مکنده های تجاری و نیمه صنعتی و دسته دوم مکنده های صنعتی یا جارو برقی های صنعتی و تخصصی. از جمله اجزای این دستگاه عبارتند از:

موتور دستگاه مکنده صنعتی

انواع پمپ دستگاه نظیر پمپ های سانتریفیوژال و ساید چنل

فیلتر دستگاه

بدنه دستگاه و جنس آن

مخزن دستگاه 

و غیره

از مهم ترین  نکات در هنگام خرید مکنده های صنعتی توجه به قدرت موتور و کشش آن، نحوه طراحی و مقاومت مکنده، ظرفیت مکندگی، ضخامت، جنس بدنه، سطح مقطع، نوع مواد جهت جمع آوری، میزان برق مصرفی، حجم کاری مد نظر  و مدل آن می باشد. البته انواع متنوع این دستگاه برای مصارف مختلف صنعتی کاربرد دارد که با توجه به نیاز و فضای مورد استفاده می توان آن را خریداری نموده و مورد استفاده قرار داد.