شهرک صنعتی بزرگ شیراز-بلوار دانشجو۳- هلدینگ کولاک فن

وبلاگ

» وبلاگ » تفاوت فن دمنده و مکنده چیست؟
تفاوت فن دمنده و مکنده چیست؟
  • 30 تیر 1398
  • توسط admin

تفاوت فن دمنده و مکنده چیست؟

اغلب افراد واژه هایی نظیر فن دمنده و مکنده را همراه یکدیگر به کار می برند. از آنجایی که همه کاربران این دو محصول به خوبی می دانند که تفاوت هایی میان وظیفه و کارکرد این دو وجود دارد که موجب گشته از آن ها در حوزه های صنعتی به طور کاملاً جداگانه استفاده گردد.

حال سؤال اینجا است که چه تفاوت هایی میان فن دمنده و مکندهوجود دارد؟ ما در این بخش از نوشتار خود می خواهید تمامی آنچه را که مربوط به تمایز میان این دو محصول شود در اختیارتان قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.همه چیز درباره دو فن دمنده و مکنده

در حالت کلی دو فن دمنده و مکندهاز جمله سیستم های مکانیکی به حساب می آیند که از آن ها به منظور گردش هوا استفاده می شود. به نحوی که با استفاده از این دو، هوای محیط اطراف به آسانی بر روی تمامی نقاط گردش می کند. این در حالی است که ممکن است با نصب یک هواکش ساده، هوای فضا تنها روی یک نقطه خاص تمرکز نماید. می دانیم که انتخاب یک فن مناسب برای کار در موقعیت هایی که نیاز به هوای استاندارد باشد و بتواند با تنظیم هر دو فشار استاتیک و قدرت، تراکم هوای پایین تری را ایجاد نماید از لازمه بسیاری صنعت های مختلف است.

از آنجایی که این نوع دستگاه با توانایی های منحصر به فرد خود، هوای لازم را برای تهویه مورد نیاز اماکن مختلف فراهم می آورند به همین علت طیف وسیعی از آن ها در انواع صنایع مختلف به کار برده می شود.با وجود آنکه دو محصول دمنده و مکنده از لحاظ کارکرد شباهات هایی بسیاری با یکدیگر دارند و هر دوی آن ها گردش و تهویه هوای بسیار مناسب و استانداردی را برای محیط ایجاد می کنند اما باز هم از لحاظ فنی تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به شرح کاملی از این تفاوت ها بپردازیم.


تفاوت های فن دمنده و مکنده از لحاظ کارکرد

قبل از هر چیز باید بگوییم که بسیاری از کاربران صنایع مختلف از فن مکنده به عنوان هواکش های صنعتی یاد می کنند. می دانیم هواکش صنعتی به یک دستگاه الکتریکی گفته می شود که چند عدد پره یا تیغه در درون آن تعبیه شده است که هوای مورد نیاز در درون محیط را فعال می کند. این در حالی است که محصول دمنده در زمره فن های مکانیکی قرار دارد که با استفاده ازهواکش تعبیه شده درخود ، میزان هوای تولیدشده را به نقاط مختلف هدایت میکنند.

از آنجایی که فن دمنده تنها بر روی خنک کردن یک نقطه مشخص متمرکز می شود و معمولاً میزان هوای دمنده را از راه سوراخ های کوچک عبور می کند. از این رو همین فن می تواند میزان تأثیر سمتی خود را برای ناحیه باز روبه رو خود حفظ نماید. اما اگر میزان جریان هوای تولید شده از ناحیه محفظه منعکس گردد ( جایی که سیستم مکنده نصب می شود) میزان حجم هوا به سرعت کاهش می یابد. به همین علت نباید از فن مکنده در مکان هایی که نیاز به نصب نزدیک هواکش به منبع اصلی است استفاده کرد.همچنین باید بدانیم که فن دمنده میزان فشار بسیاری را برای تولید گاز مورد نیاز استفاده می کند. این در حالی است که هواکش های صنعتی یا همان فن مکنده برای تولید همان اندازه گاز مورد نیاز از فشار کمتری استفاده می کند.

تفاوت های فن دمنده و مکنده از لحاظ فنی
در حالت کلی اگر بخواهیم فن دمنده و مکندهرا از لحاظ فنی با یکدیگر مقایسه کنیم بایستی این گونه بیان کرد که فن مکنده به انواع هواکش های جریان محوری، هواکش های سانتریفوژ و نیز هواکش های جریان مقابل گفته می شود. ولی فن دمنده شامل انواع دمنده های سانتریفوژ و دمنده های جایگزین قطبی می باشد. طراحی و ساخت فن مکنده به نحوی است که در آن موتور و تیغه هایی تعبیه شده است که هر یک از آن ها وظیفه اداره کردن و هدایت جریان الکتریسیته به محیط اطراف را بر عهده دارند. اما فن دمنده دارای فن، پوشش بیرونی، ورودی و خروجی می باشد که میزان هوا را در یک محیط مشخص و تعیین شده تولید می کند.