شهرک صنعتی بزرگ شیراز-بلوار دانشجو۳- هلدینگ کولاک فن

وبلاگ

» وبلاگ » دستگاه سیلکون و کاربردهای آن
دستگاه سیلکون و کاربردهای آن
  • 17 تیر 1398
  • توسط admin

دستگاه سیلکون و کاربردهای آن

عملیات جداسازی گرد و غبار و مهار آن توسط دستگاه سیلکون انجام می شود. در طراحی و نحوه عملکرد این دستگاه براساس ایجاد گرداب های داخلی و خارجی عمل جداسازی به صورت کاملاً حرفه ای انجام می گردد. ذرات های گرد و غبار همراه با گاز در برخورد به دیواره دستگاه سنگین شده و به سمت پره های دستگاه می لغزد.
در این مطلب با توجه به عنوان، دستگاه سیلکون و کاربردهای آن، قصد داریم در ادامه به تشریح مباحث کلیدی مهم و مرتبط با دستگاه سیلکون بپردازیم.


منظور از دستگاه سیلکون چیست؟

دستگاه سیلکون نوعی سیستم صنعتی برای جداسازی گرد و غبار از جریان هوا یا گاز می باشد که از طریق قیف تعبیه شده در زیر دستگاه عمل خروج گرد و غبار به بیرون انجام می شود. عمل جداسازی سیلکون ها مشابه با جریان خروج فاضلاب از آب می باشد و با کمک از نیروی گریز از مرکز ذرات آلوده به بیرون هدایت می شوند. سه اصل اساسی در جداسازی سیلکون ها، ابعاد ذرات، میزان نیروی گریز از مرکز بر ذرات و مدت زمان اعمال این نیرو می باشند. می توان عملکرد یک دستگاه سیلکون را همانند فیلتر دانست که بر اساس طراحی دقیق و راندمان بسیار زیادی عمل غبارگیری را به انجام می رساند.

انواع دستگاه سیلکون

دستگاه سیلکون بر اساس مدل و میزان نیرو به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

دستگاه سیلکون با راندمان بالا 

دستگاه سیلکون با دبی بالا

 این نوع تقسیم بندی با توجه به عواملی نظیر، شرایط فیزیکی آب و هوایی، شرایط فیزیکی غبار، سرعت هوای ورودی و هندسه بخش های دستگاه لحاظ می شود. این در حالی است که در نوعی دیگر از تقسیم بندی انواع سیلکون ها که بر اساس ابعاد انجام می شود، سلیکون ها  به سه گروه زیر دسته بندی می شوند، که عبارتند از:

الف) سیلکون با طول 230 سانتی متری

ب) سیلکون با عرض 210 سانتی متری

ج) سیلکون با ارتفاع 530 سانتی متری

کاربردهای دستگاه سیلکون

دستگاه سیلکون با عملیات جدا نمودن گرد و غبار ذرات مختلف به ویژه در عمل بوجاری می تواند کاربردی گسترده را شامل شود. از دیگر کاربردهای سیلکون ها عبارتند از:

فیلتر نمودن هوای غبارآلود

جداسازی ناخالصی های محصول

مهار گرد و غبار و پوشال

جلوگیری از آلودگی محیط کار

جمع کردن غبار ذرات به قطر 20 میکرون به بالا

چگونگی عملکرد دستگاه سیلکون

چگونگی عملکرد دستگاه سیلکون بر اساس میزان غبارگیری با توجه به سرعت و قطر ذرات می باشد. راندمان جداسازی سیلکون ها بر اساس میزان خالصی های یک غبار بر اساس شرایط فیزیکی محاسبه می شود و نوع طراحی آن وابسته به عواملی نظیر، دبی گاز، چگالی غبار،دمای گاز، بازدهی مورد انتظار،چگالی گاز،چگالی توده غبار، مقدار بخارآب موجود در گاز و مقاومت آیرودینامیکی سیلکون می باشد. برای افزایش بهروری مناسب در سیلکون ها لازم است تخلیه متناوب غبار دستگاه مرتب انجام شود و همچنین در قسمت پایینی دستگاه از نفوذ هوا به داخل جلوگیری کرد. اساس عملکرد سیلکون ها بر اساس تلفیق تجربه و دانش مکانیک انجام می گردد و بدیهی است که این نوع جداسازی توسط غبارگیر دستگاه به شکل استاندارد و اصولی اجرایی می شود. 

اصول عملیات دستگاه سیلکون

 اصول عملیات  جداسازی دستگاه سیلکون براساس اجرا اصلی سیلکون ها که شامل، بدنه سیلکون، قسمت خروجی، قسمت مخروطی، لوله خروجی گاز، قسمت ورودی و غیره می باشد. مراحل انجام به این شکل خواهد بود که در قسمت بالایی دستگاه سیلکون یک لوله بزرگ با قطرD قرار دارد که  حامل جریان گاز می باشد و به یک شکل مخروطی در منتهی دستگاه ختم می شود. بعد از ورود گاز به دستگاه، جریان گاز به سمت پایین سیلکون هدایت می شود و در محفظه سیلکونی به چرخش در می آید. و اصطلاحاً یک گرداب محیطی را ایجاد می سازد. در این مرحله با ایجاد نیروی گریز از مرکز غبارها همراه با گاز به سمت قسمت استوانه ای و خروجی سیلکون  منتقل می شود. نهایتاً در قسمت مخروطی مانند گاز جهت خود را تغییر داده بعد از جدا شدن از غبار، غبار به بیرون و گاز  مجدد به مرکز گرداب سیلکون باز می گردد و این چرخه به همین ترتیب ادامه خواهد داشت.