شهرک صنعتی بزرگ شیراز-بلوار دانشجو۳- هلدینگ کولاک فن

وبلاگ

کولاک فن » وبلاگ » دستگاه سیکلون و کاربردهای آن
دستگاه سیکلون و کاربردهای آن
  • 17 تیر 1398
  • توسط admin

دستگاه سیکلون و کاربردهای آن

عملیات جداسازی گرد و غبار و مهار آن توسط دستگاه سیکلون انجام می شود. در طراحی و نحوه عملکرد این دستگاه براساس ایجاد گرداب های داخلی و خارجی عمل جداسازی به صورت کاملاً حرفه ای انجام می گردد. ذرات های گرد و غبار همراه با گاز در برخورد به دیواره دستگاه سنگین شده و به سمت پره های دستگاه می لغزد.
در این مطلب با توجه به عنوان، دستگاه سیکلون و کاربردهای آن، قصد داریم در ادامه به تشریح مباحث کلیدی مهم و مرتبط با دستگاه سیلکون بپردازیم.


منظور از دستگاه سیکلون چیست؟

دستگاه سیکلون نوعی سیستم صنعتی برای جداسازی گرد و غبار از جریان هوا یا گاز می باشد که از طریق قیف تعبیه شده در زیر دستگاه عمل خروج گرد و غبار به بیرون انجام می شود. عمل جداسازی سیکلون ها مشابه با جریان خروج فاضلاب از آب می باشد و با کمک نیروی گریز از مرکز ذرات آلوده به بیرون هدایت می شوند. سه اصل اساسی در جداسازی سیکلون ها، ابعاد ذرات، میزان نیروی گریز از مرکز بر ذرات و مدت زمان اعمال این نیرو می باشند. می توان عملکرد یک دستگاه سیکلون را همانند فیلتر دانست که بر اساس طراحی دقیق و راندمان بسیار زیادی عمل غبارگیری را به انجام می رساند.

انواع دستگاه سیکلون

دستگاه سیکلون بر اساس مدل و میزان نیرو به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

دستگاه سیکلون با راندمان بالا 

دستگاه سیکلون با دبی بالا

 این نوع تقسیم بندی با توجه به عواملی نظیر، شرایط فیزیکی آب و هوایی، شرایط فیزیکی غبار، سرعت هوای ورودی و هندسه بخش های دستگاه لحاظ می شود. این در حالی است که در نوعی دیگر از تقسیم بندی انواع سیکلون ها که بر اساس ابعاد انجام می شود، سیکلون ها به سه گروه زیر دسته بندی می شوند، که عبارتند از:

الف) سیکلون با طول 230 سانتی متری

ب) سیکلون با عرض 210 سانتی متری

ج) سیکلون با ارتفاع 530 سانتی متری

کاربردهای دستگاه سیکلون

دستگاه سیکلون با عملیات جدا نمودن گرد و غبار و ذرات مختلف به  می تواند کاربرد گسترده ای را شامل شود. از دیگر کاربردهای سیکلون ها عبارتند از:

فیلتر نمودن هوای غبارآلود

جداسازی ناخالصی های محصول

مهار گرد و غبار و پوشال

جلوگیری از آلودگی محیط کار

جمع کردن غبار ذرات به قطر 20 میکرون به بالا

چگونگی عملکرد دستگاه سیکلون

چگونگی عملکرد دستگاه سیکلون بر اساس میزان غبارگیری با توجه به سرعت و قطر ذرات می باشد. راندمان جداسازی سیکلون ها بر اساس میزان خالصی های یک غبار بر اساس شرایط فیزیکی محاسبه می شود و نوع طراحی آن وابسته به عواملی نظیر، دبی گاز، چگالی غبار، دمای گاز، بازدهی مورد انتظار، چگالی گاز، چگالی توده غبار، مقدار بخارآب موجود در گاز و مقاومت آیرودینامیکی سیکلون می باشد. برای افزایش بهروری مناسب در سیکلون ها لازم است تخلیه متناوب غبار دستگاه مرتب انجام شود و همچنین در قسمت پایینی دستگاه از نفوذ هوا به داخل جلوگیری کرد. اساس عملکرد سیکلون ها بر اساس تلفیق تجربه و دانش مکانیک انجام می گردد و بدیهی است که این نوع جداسازی توسط غبارگیر دستگاه به شکل استاندارد و اصولی اجرایی می شود. 

اصول عملیات دستگاه سیلکون

 اصول عملیات  جداسازی دستگاه سیکلون براساس اجرا اصلی سیکلون ها که شامل، بدنه سیکلون، قسمت خروجی، قسمت مخروطی، لوله خروجی گاز، قسمت ورودی و غیره می باشد. مراحل انجام به این شکل خواهد بود که در قسمت بالایی دستگاه سیکلون یک لوله بزرگ با قطرD قرار دارد که  حامل جریان گاز می باشد و به یک شکل مخروطی در منتهی دستگاه ختم می شود. بعد از ورود گاز به دستگاه، جریان گاز به سمت پایین سیکلون هدایت می شود و در محفظه سیکلونی به چرخش در می آید. و اصطلاحاً یک گرداب محیطی را ایجاد می سازد. در این مرحله با ایجاد نیروی گریز از مرکز غبارها همراه با گاز به سمت قسمت استوانه ای و خروجی سیلکون منتقل می شود. نهایتاً در قسمت مخروطی مانند گاز جهت خود را تغییر داده بعد از جدا شدن از غبار، غبار به بیرون و گاز  مجدد به مرکز گرداب سیکلون باز می گردد و این چرخه به همین ترتیب ادامه خواهد داشت.

پست های محبوب

چرا سیستم‌های جت فن بهترین انتخاب هستند؟

چرا سیستم‌های جت فن بهترین انتخاب هستند؟

11 اسفند 1401, 14:24

جت هیتر چیست و چه کاربردی دارد؟

جت هیتر چیست و چه کاربردی دارد؟

8 اسفند 1401, 23:39

معرفی کانال گرد گالوانیزه و ارزیابی ویژگی‌های آن

معرفی کانال گرد گالوانیزه و ارزیابی ویژگی‌های آن

5 اسفند 1401, 22:29

از سایلنت باکس صنعتی چه می‌دانید؟

از سایلنت باکس صنعتی چه می‌دانید؟

3 اسفند 1401, 17:05

خدمات خم‌کاری ورق فلزات در کولاک فن

خدمات خم‌کاری ورق فلزات در کولاک فن

30 بهمن 1401, 23:45

کولر سلولزی چیست و چه مزایایی دارد؟

کولر سلولزی چیست و چه مزایایی دارد؟

29 بهمن 1401, 21:01

0 تا 100 فن حلزونی صنعتی

0 تا 100 فن حلزونی صنعتی

24 بهمن 1401, 18:19

دستگاه برش لیزر فلزات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دستگاه برش لیزر فلزات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

4 مرداد 1401, 21:18

برچسب های ابری

دنبال کنید

ما به شما کمک میکنیم تا بهترین محصول را انتخاب کنید

واتساپ