شهرک صنعتی بزرگ شیراز-بلوار دانشجو۳- هلدینگ کولاک فن

وبلاگ

» وبلاگ » طراحی سیستم های تهویه بیمارستانی
طراحی سیستم های تهویه بیمارستانی
  • 14 تیر 1398
  • توسط admin

طراحی سیستم های تهویه بیمارستانی

بیمارستان ها از جمله مراکز مهم و حساسی هستند که نیازمند تهویه های ویژه ای هستند. تهویه بیمارستانی نوعی فیلتر هوا است که در کنار تعویض جریان هوا می تواند از ورود هوای آلوده به فضای داخلی بیمارستان جلوگیری کرده و همچنین هوای آلوده بیمارستان را به بیرون از بیمارستان هدایت کند.
در این مطلب سعی داریم با توجه به موضوع مورد بحث، طراحی سیستم های تهویه بیمارستانی، در ادامه به تشریح مباحث مهم و مرتبط با تهویه بیمارستانی بپردازیم.

طراحی سیستم های تهویه بیمارستانی

منظور از سیستم های تهویه بیمارستانی چیست؟

منظور از سیستم های تهویه بیمارستانی نوعی سیستم تهویه ای هوا می باشد که امکان تنفس سالم تر بدون آلودگی و آلاینده های محیطی و تنفسی برای کلیه پرسنل و بیماران بیمارستان فراهم می سازد. این نوع سیستم ها با کاهش غلظت مواد آلاینده تولید شده در فضای داخلی بیمارستان  در پیشگیری از بیماریهای تنفسی و انتقال باکتری ها و ویروس ها هوابرد جلوگیری می کنند. وجود چنین سیستم های خاص تهویه ای در بیمارستان ها بر اساس قانون، از الزامات و ضوابطی است که می بایست در هر بیمارستان و مراکز بهداشتی عملیاتی گردد. نحوه عملکرد سیستم تهویه بیمارستانی به این ترتیب است که هوای آلوده را گرفته و غلظت آلودگی را به میزان بالایی کاهش می دهد و نوعی فیلتر و تعویض کننده هوا به شمار می آید.

انواع سیستم های تهویه بیمارستانی

سیستم های تهویه بیمارستانی در جهت بهبود تهویه بیمارستان،اورژانس ها و سایر مراکز بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند و بدین سان دارای انواع مختلفی با توجه به نوع محیط،حساسیت آن و مساحت آن می باشند.

تهویه های مکانیکی بیمارستانی، ای نوع تهویه به تناسب محیط مورد استفاده قرار می گیرد؛ به طور مثال برای محیط های گرم  مانند شهرهای جنوبی نظیر، کیش، بندرعباس، بوشهر و یا شهر های شمالی نظیر، رشت، ساری، و یا لاهیجان کارایی بیشتری دارد و می تواند در کنار تهویه هوا، گرما را به حداقل رسانده و تقطیر و رطوبت محیط را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. این نوع تهویه ها به صورت فن بیشتر مناسب اتاق های ویژه مانند، اتاق های عمل یا اتاق های ایزوله هستند و بیشتر در دیوارها، پنجره ها و یا کانال های هوا تعبیه می شوند.

تهویه های طبیعی یا عمومی بیمارستانی، این نوع تهویه ها همان تهویه نیروی هوایی و نیروی حرارتی است که با فن های سقفی، اگزوز فن ها و غیره می توان فراهم شود و در نوع ساده آن با باز کردن پنجره ها امکان پذیر خواهد بود که البته با توجه به فصل سال و آلاینده های محیطی این روش کاربردی چندانی برای بیمارستان ندارد جز برای اتاق بیماران که به صورت فن های سقفی و اگزوز سقفی کاربرد دارند.

تهویه های ترکیبی بیمارستانی، تهویه ترکیبی بیمارستانی نوعی تهویه مرکب از طبیعی و مکانیکی است که در حقیقت انواع هواکش و هواساز ها را شامل می شود و این نوع بیشترین کاربرد را در بیمارستان ها دارد و بر اساس نوع آن در اتاق و فضای مربوطه بکار گرفته می شود. کارایی این نوع سیستم ها در جهت تنظیم رطوبت و دما،حذف آلودگی ها،کنترل بو، کنترل باکتری و عفونت ها، سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی و غیره می باشد.

طراحی سیستم های تهویه بیمارستانی

اجزای سیستم های تهویه بیمارستانی

همانطور که گفته شد، داشتن سیستم تهویه بیمارستانی از مهم ترین الزامات بیمارستان ها می باشد که در کنار کارایی بالایی که دارد شامل اجزای مختلفی که به شرح زیر می باشد:

داشتن سیستم مرکزی تهویه هوا

میزان تهویه هوای خروجی و ورودی طبق استانداردها

تعیین میزان و کیفیت هوای خروجی بیمارستان به داخل بیمارستان

تعیین جهت جریان هوای ورودی  به بیمارستان

تعیین جهت هوای سالم به فضاهای آلوده بیمارستان و کاهش غلظت آلاینده های فضای مورد نظر

داشتن الگوی مناسب و استاندارد جریان هوا 

تنظیمات تهویه بیمارستانی بر اساس  نوع شرایط آب و هوایی محیط

تنظیمات سرمایشی و گرمایشی

کنترل همزمان عفونت، بو و صدا به محیط داخلی بیمارستان

دارای فن کویل با قابلیت های گسترده تر در جهت توزیع هوای تازه و سالم

داشتن هوارسان های چند منطقه ای به بیمارستان

داشتن فن های موضعی، انواع هود ها با توجه به محیط مورد استفاده

داشتن انواع کولرها با توجه به محیط مورد استفاده