شهرک صنعتی بزرگ شیراز-بلوار دانشجو۳- هلدینگ کولاک فن

وبلاگ

» وبلاگ » کلین روم داروسازی همراه با ویژگی ها و کاربردهای آن
کلین روم داروسازی همراه با ویژگی ها و کاربردهای آن
  • 14 تیر 1398
  • توسط admin

کلین روم داروسازی همراه با ویژگی ها و کاربردهای آن

یکی از صنایع مهم و حیاتی بشر داروسازی است که در تهیه و تولید انواع داروها می بایست محیط و فضای استریلی شده و مجهز آن برقرار باشد. کلین روم داروسازی همان اتاق ها و محیط ها مورد نیاز برای تولید دارو هستند که با داشتن شرایط و ویژگی های لازم می توانند نقش مهمی در ساخت انواع داروها داشته باشند.

کلین روم داروسازی چیست؟

کلین روم داروسازی نوعی هواساز داروسازی است که به عنوان یک اتاق استریل شده و تمیز در صنعت داروسازی می باشد. در این نوع اتاقک ها فیلترهای ویژه ای تعبیه شده که از ورود هر نوع آلودگی به محیط جلوگیری کرده و ضمن تنظیم میزان رطوبت، فشار و دما، تمیزی محیط را نیز تضمین می نماید. کلین روها  دارای کاربردهای متنوع و متفاوتی هستند و با توجه به نوع کاربرد در مدل های متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. برای این نوع اتاق و محیط ها که از حساسیت ویژه ای برخوردارند و نیاز به کنترل کننده های خاص و پیشرفته ای دارند، نمی توان از هواساز و سیستم های تهویه ای عمومی استفاده کرد؛ بنابراین بکارگیری پارامترهای مهمی در تهیه و ساخت سیستم هایی مخصوص کلین روم داروسازی، مجموعه ای از ابزارها و تجهیزات تکنولوژیکی را برای تنظیمات کیفیت هوا و محیط را شامل می شود. از جهت ساختاری کلین روم داروسازی می تواند در ابعاد متنوع با اشکال ها و اندازه های گوناگون ساده و چند وجهی پیچیده تولید گردد.

کلین روم داروسازی


ویژگی های کلین روم داروسازی

برای بیان ویژگی های یک کلین روم داروسازی می بایست به این نکته توجه نمود که وجود پرسنل، فرایندهای کاری، تجهیزات و سطوح مختلف در کلین روم ها می تواند نوعی آلودگی برای محیط باشد و خطری جدی است که باید مد نظر قرار بگیرد؛ لذا آشنایی با منابع آلودگی و آلاینده هایی مخرب برای کلین روم داروسازی نقش حیاتی دارد. از مهمترین آلاینده های مخرب باکتری های هستند که به میزان قابل توجهی در هوا و محیط پراکنده شده و به سرعت شیوع پیدا می کند. ویژگی بعدی مربوط به لباس ها در پیشگیری از آلودگی ها به محیط کلین روم داروسازی است که می بایست پرسنل به آن توجه نمایند. فرایند تولید به عنوان بستن و مهرو موم کردن یک محصول می تواند از دیگر ویژگی های مهم در کلین روم داروسازی باشد که باید در تولید آن و تمیزی آن دقت شود. تجهیزات و طراحی اتاقک مخصوص و داروسازی از دیگر ویژگی هایی است که می بایست که نیازمند حساسیت ویژه برای کلین روم ها به ویژه هواسازی داروسازی دارد.


کاربردهای کلین روم و کلین روم داروسازی

بکارگیری کلین روم داروسازی در صنعت دارو همانند دیگر صنایع است که حساسیت و دقت در این نوع  طراحی اتاقک ها مشابه کلین روم های دیگر  باید رعایت شود. از جمله کاربردهای کلین روم ها می تواند در صنایع دفاعی و نظامی، بیمارستانی، بیوتکنولوژیک، فناوری نانو، میکروالکترونیک و دیگر علوم پزشکی می باشد. این اتاق ها همان محیط های استریل شده و بسته ای می باشد که برای صنعت داروهای مختلف عمومی و اختصاصی، انواع آمپول ها، میکروب شناسی حیوانی، داروهای خوراکی و غیر خوراکی، تولید انواع آنتی بیوتیک ها و غیره دارای کاربردهایی گسترده بوده و در خدمت سلامت  انسانها می باشد

کلین روم داروسازی


الزامات اساسی کلین روم داروسازی

قبل از بیان الزامات اساسی کلین روم داروسازی باید گفت، قوانین اصلی کلین روم های داروسازی ابتدا توسط کشور ایالات متحده در سال 1961 با عنوان کتابچه و استانداردها و راهنمای فنی کلین روم صنعت داروسازی تدوین شد که در آن طراحی اتاقک، نحوه ورود پرسنل، تجهیزات مربوطه، کنترل های بیوپلاستیک و غیره بیان تشریح شد. در اینجا مهمترین الزامات اساسی کلین روم داروسازی بیان شده است که عبارتند از:

داشتن شرایط محیطی و مکانی

توجه به استانداردهایی نظیر، هوای اگزاست شده،بازدم پرسنل،توزیع مناسب جریان هوا، درب و تجهیزات اتاقک و غیره

داشتن استاندارد های تهویه مطبوع

هواساز هایژنیک

دوش های هوا

ایزوله کردن محیط

طراحی ویژه کلین روم مخصوص داروسازی از طریق کارشناسان و مشاوران مربوطه

پس باکس ها

 و غیره.