شهرک صنعتی بزرگ شیراز-بلوار دانشجو۳- هلدینگ کولاک فن

وبلاگ

» وبلاگ » مزایای برش لیزر در صنعت چیست؟
مزایای برش لیزر در صنعت چیست؟
 • 04 مرداد 1401
 • توسط admin

مزایای برش لیزر در صنعت چیست؟

مزایای زیاد برش لیزری سبب افزایش کاربرد این دستگاه در صنایع مختلف و معروفیت این دستگاه شده است. از آنجایی که این دستگاه از سرعت و دقت بسیار بالایی برخوردار است لذا از آن در تمام حوزه های صنعتی استفاده می کنند. دقت زیاد این دستگاه به دلیل این است که در این دستگاه از اشعه لیزر بهره گرفته شده است.

هدف از نگارش این محتوا آشنایی شما با مزایای برش لیزر در صنعت است. در گذشته برای برش متریال های مختلف چه فلزات و چه غیر فلزات از روش ها و دستگاه های سنتی که به صورت دستی هم انجام می شدند استفاده می شد. اما از آنجایی که این روش ها هم زمان بر و هم هزینه بر بودند لذا برش متریال ها با دستگاه برش لیزر به سرعت در بین صنعتگران رایج شد به گونه ای که امروزه تقریبا در تمام صنایع از دستگاه برش لیزر فلزات و غیر فلزات استفاده می شود.

دلیل این امر هم مزایای برش لیزر در صنعت های مختلف است. به گونه ای که امروزه این دستگاه را به عنوان جدیدترین و منعطف ترین دستگاه های صنعتی می شناسند. از آنجایی که این دستگاه از سرعت و دقت بسیار بالایی برخوردار است لذا از آن در تمام حوزه های صنعتی استفاده می کنند. دقت زیاد این دستگاه به دلیل این است که در این دستگاه از اشعه لیزر بهره گرفته شده است همین ویژگی سبب شد که سرعت این دستگاه نیز به مانند دقت آن افزایش چشمگیری داشته باشد.


1607954605_2.jpgمزایای برش لیزر در صنعت


علاوه بر این دو مزیت، تولیدکنندگان برای افزایش کاربرد و عملکرد این دستگاه از کنترل کامپیوتری و همچنین دستگاه ‌های CNC هم استفاده کردند. در واقع این دستگاه امروزه از طریق کامپیوتر کنترل می شود و همین خاصیت سبب شد که برای کار کردن با این دستگاه نیاز به نیروی انسانی بسیار کم شود. به طور کلی به کار بردن این دو ویژگی سبب بهبود عملکرد دستگاه برش لیزری شد. این ویژگی ها سبب شدند که این دستگاه از مزایای بسیار زیادی برخوردار باشد و به دلیل همین مزایای برش لیزر در صنعت به وفور استفاده شود. حال اگر می خواهید اطلاعات خود را در مورد مزایای برش لیزر در صنعت افزایش دهید می توانید با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.


دستگاه برش لیزری و مزایای برش لیزر در صنعت چیست؟

دستگاه برش لیزری یک دستگاه مکانیکی است و همان طور که از نام آن مشخص است مجهز به اشعه لیزر می باشد. این دستگاه یک فناوری فوق پیشرفته است که با متمرکز شدن روی یک نقطه می تواند نیروی برش بسیار قدرتمندی تولید نماید. امروزه از این دستگاه که به وسیله کامپیوتر کنترل می شود برای برش و حکاکی روی متریال های مختلف استفاده می شود. از مهم ترین مزایای برش لیزر در صنعت می توان به سرعت و دقت بسیار بالای آن اشاره کرد. این دستگاه از دو بخش مکانیکی و لیزری تشکیل شده است.

بخش مکانیکی این دستگاه شامل ابزار و قطعات مختلفی است که کنار هم قرار گرفتن این اجزا سبب حرکت کردن لیزر می شود. بخش دوم این دستگاه که مهم ترین بخش آن است از ابزار لیزری تشکیل شده است که این ابزار، جریان نوری بسیار قوی که همان پرتو یا اشعه لیزر است را به وجود می آورند و با این جریان می توان انواع متریال ها را برش و حکاکی کرد. 


1607954633_3.jpgمزایای برش لیزر در صنعت


مزایای برش لیزر در صنعت بسیار زیاد است و حتی این مزایا می تواند با مهارت ها و تکنیک های اپراتور بیشتر هم شود. از مزایای برش لیزر در صنعت می توان به سرعت و دقت بسیار بالا، عدم تولید مواد آلاینده، ایجاد سر و صدای بسیار کم، قابلیت تنظیم قدرت اشعه لیزر، برش دادن انواع متریال های فلزی و غیر فلزی و تماس نداشتن با سطح نمونه اشاره نمود. این مزایا سبب شدند که از دستگاه برش لیزری در صنایع مختلف به ویژه در صنایع حساس و پیشرفته اعم از صنایع پزشکی و نظامی و هوافضا و پژوهشی و شیمی و ... به وفور استفاده شود. 

به دلیل کاربرد وسیع این تکنولوژی در صنعت، امروزه انواع دستگاه برش لیزری در فروشگاه های معتبر وجود دارد که از انواع برش لیزری فلزات می توان به لیزرهای CO2، Nd و Nd-YAG و لیزر فایبر اشاره کرد. طبیعتا افرادی که در عرصه تولید در صنایع مختلف مشغول هستند با انواع برش لیزری ﺁشنا هستند و مزایای برش لیزر در صنعت را می دانند اما اگر شما تا به حال با دستگاه لیزر کار نکرده اید و می خواهید اطلاعات خود را در مورد مزایای برش لیزر در صنعت افزایش دهید می توانید با ما در ادامه مطلب همراه باشید.


آشنایی با مزایای برش لیزر در صنعت

همان طور که در مطالب بالا ذکر کردیم تولید دستگاه مدرن و جدیدی به نام دستگاه برش لیزری کمک زیادی به صنایع مختلف و تولیدکنندگان کرد چرا که باعث شد دستگاه های برش و حکاکی قدیمی مثل فرز و سنباده کنار گذاشته شوند و کارهای صنعتی با سرعت و دقت بالاتری انجام شود. همچنین محصولات تولیدی از کیفیت بالاتری برخوردار باشند. این عوامل تنها مزایای برش لیزر در صنعت نمی باشد. از مهم ترین مزایای برش لیزر در صنعت می توان به موارد زیر اشاره کرد:


مزایای برش لیزر در صنعتمزایای برش لیزر در صنعت

 • برش های دقیق: مهم ترین قابلیت دستگاه برش لیزری این است که از یک لیزر کوچک که دارای نیروی برش بسیار قدرتمندی است بهره مند است. برای برش، این اشعه لیزر متمرکز شده را روی متریال ها قرار می دهند که می تواند انواع متریال ها را با ضخامت های مختلف با دقت بسیار بالایی برش دهد. از این رو تولیدکنندگانی که کارشان بسیار حساس است و نیازمند دقت بسیار بالایی است از دستگاه برش لیزری استفاده می کنند. در واقع این قابلیت لیزر سبب شد که در صنایع حساسی چون هوافضا و صنایعی که با تکنولوژی های روز دنیا سر وکار دارند از این دستگاه استفاده شود.
 • سرعت و دقت بسیار بالا: بدون اغراق می توان گفت که مهم ترین مزایای برش لیزر در صنعت همین سرعت و دقت بسیار بالاست که سبب معروفیت این دستگاه به روز در صنایع مختلف شده است. که این دستگاه های مزایای خود را مدیون اشعه لیزر و سیستم کنترلی مناسب خود است. این دستگاه می تواند اشعه لیزر بسیار باریکی با قدرت بسیار بالا تولید کند که با این پرتو، تولیدکننده می تواند انواع نمونه های خود را با سرعت و دقت بسیار بالایی برش دهد به گونه ای که خطای آن کمتر از 5 درصد باشد.
 • تولید نکردن آلاینده و ایجاد سر و صدای بسیار پایین: از دیگر مهم ترین مزایای برش لیزر در صنعت تولید سر و صدای بسیار کم و همچنین عدم تولید آلاینده است. همان طور که می دانید یکی از بزرگترین معضلات و مشکلات ابزارآلات مدرن صنعتی ایجاد سر و صدای زیاد و تولید ناخالصی ها و آلاینده ها است. که از مهم ترین مزایای برش لیزر در صنعت این است که حتی الامکان آلاینده و مواد زائدی تولید نمی کند و لذا نیازی به دور انداختن ضایعات نیست. همچنین از آنجایی که این دستگاه در حین کار کردن تماسی با سطح نمونه ایجاد نمی کند و برش نیز توسط لیزر انجام می شود لذا کمترین صدا را ایجاد می کند.

مزایای برش لیزر در صنعت مزایای برش لیزر در صنعت

 • عدم نیاز به جایگزینی ابزارهای خاص: از دیگر مزایای برش لیزر در صنعت این است که این دستگاه نیازمند ابزارهای خاص که به صورت سفارشی ساخته می شوند ندارند که همین مسئله سبب هزینه کمتر می شود. لذا افرادی که از این دستگاه استفاده می کنند نیازی به خرید وسایل و ابزارهای جانبی ندارند. همچنین به دلیل اینکه این دستگاه دارای سطح های برش فیزیکی نیست لذا در شرایط کاری سخت و دشوار آسیب نمی بیند و از بین نمی رود. همچنین از آنجایی که دستگاه برش لیزری از قطعات متحرک مکانیکی کمتری برخوردار است لذا نگهداری و استفاده از این دستگاه هزینه کمتری به همراه دارد. از این رو دستگاه برش لیزری یک دستگاه مقرون به صره برای صنعتگران بشمار می رود. از دیگر مزایای برش لیزر در صنعت این است که می توان از این دستگاه در پروژه های کوچک و متوسط هم استفاده کرد. 
 • یک دستگاه بسیار کاربردی برای پروژه های ساده و پیچیده: از مهم ترین مزایای برش لیزر در صنعت این است که می توان از این دستگاه در تمام کارهایی مربوط به این دستگاه است استفاده کرد. چرا که این دستگاه با سرعت و دقت بسیار بالایی که دارد می تواند سخت ترین و دشوارترین طرح های هندسی را روی سطح نمونه ایجاد کند و همچنین خط های برش خورده را با دقتی عالی انجام دهد. از دیگر مزایای برش لیزر در صنعت این است که مشتریان می توانند انواع طرح های پیشنهادی خود را به تولیدکننده سفارش دهند و تولیکننده با جدید ترین تکنولوژی و فناوری یعنی دستگاه برش لیزری طرح مورد نظر را روی متریال پیاده کند.
 • بهره برداری درست و باکیفیت از ورق ها بدون کمترین هدر رفتگی: از دیگر مزایای برش لیزر در صنعت که بسیار کاربردی هم می باشد این است که این دستگاه با دقت بی نظیر و منظمی که هنگام برش دادن ورقه ها از خود نشان می دهد باعث می شود که تولیدکننده بهترین و بیشترین استفاده ممکن را از ورقه ها ببرد و در واقع از تمام قسمت های ورق استفاده کند و لذا این مزیت سبب هدر رفتن کمتر ورق ها می شود. در واقع این مزیته هم از هدر رفتن ورقه های جلوگیری می کند و باعث می شود هزینه های کلی پروژه کاهش یابد. 

مزایای برش لیزر در صنعتمزایای برش لیزر در صنعت

 • عدم آسیب رسانی به ورقه های نازک: از دیگر مزایای برش لیزر در صنعت این است که این دستگاه به ورق های نازک آسیب نمی رساند. در واقع دستگاه برش لیزری گرمای آنچنانی تولید نمی کند همین امر از پیچ و تاب خوردن و له شدگی ورقه ها و سوختن آن ها جلوگیری می کند. از این رو استفاده از این دستگاه برای برش ورق های که ضخامت کمی دارند و نازک هستند بسیار مناسب است. در واقع دستگاه برش لیزری به دلیل سرعت بسیار بالایی که در برش دارد سبب می شود منطقه لیزر شده آنچنان داغ نشود از این رو شکل ظاهری ورقه ها هم تغییر نکند.
 • صرفه جویی در مصرف انرژی: بدون شک یکی از مهمترین مزایای برش لیزر در صنعت، مصرف کم انرژی توسط این دستگاه است. برای تحقق این امر کافی است مصرف انرژی دستگاه لیزر را با سایر دستگاه های مشابه سنتی مقایسه کنید تا به درستی آن پی ببرید. دلیل این امر این است که دستگاه برش لیزری مانند دستگاه های مشابه دارای موتور برق و قطعات متحرک مکانیکی نمی باشد. لذا انرژی کمتری مصرف می کند.
 • قابلیت استفاده برای متریال های مختلف: همان طور که در بالا نیز ذکر نمودیم از ویژگی ها و مزایای برش لیزر در صنعت این است که می توان از این دستگاه برای برش انواع متریال ها چه فلزی و چه غیر فلزی استفاده نمود. این مزیت به حدی منحصربه فرد است که وقتی صحبت از مزایای برش لیزر در صنعت می شود بدون شک، توان و قدرت این دستگاه در برش مواد مختلف به عنوان مهم ترین شاخصه آن معرفی می شود. در واقع از این دستگاه می توان برای برش فلزات و غیر فلزات اعم از آهن، فولاد زنگ نزن، استیل، آلومینیوم، مس، برنج، چوب، کاغذ، پارچه، پلاستیک و ... استفاده کرد. از این رو به دلیل اینکه این دستگاه با تمام مواد و صنایع منطبق است این دستگاه را به یک دستگاه مدرن و پیشرفته تبدیل کرده است. از دیگر مزایای برش لیزر در صنعت این است که می توان از این دستگاه برای حکاکی ها و لوگو گذاری های عمیق و حتی برای حفاری هم استفاده کرد.
 •  قابلیت تنظیم قدرت اشعه لیزر: از دیگر منحصربه فردترین مزایای برش لیزر در صنعت این است که کاربران و تولیدکنندگان می توانند قدرت اشعه لیزر این دستگاه را تنظیم و کنترل کنند. ولی سایر دستگاه های سنتی و برشی از این قابلیت محروم هستند. اینویژگی دستگاه لیزری سبب می شود که از این دستگاه به جهت برش و عمل حکاکی مواد مختلف با ضخامت متغیر استفاده می شود. در واقع اپراتور می تواند با تنظیم قدرت اشعه، متریال هایی که دارای سختی های مختلفی هستند برش یا حکاکی کند. 
 • عدم تماس با سطح نمونه: از دیگر مزایای برش لیزر در صنعت این است که این دستگاه با سطح نمونه کمترین تماس را دارد به عبارتی دیگر تماس مستقیمی بین دستگاه و سطح نمونه وجود ندارد از این رو هیچ نویزی در زمان کار ایجاد نمی شود. همچنین تابش اشعه به سطح نمونه نیز با فاصله ای تنظیم شده انجام می شود لذا اصطکاکی هم در حین کار ایجاد نمی شود. این ویژگی ها کمک می کند دقت دستگاه به هیچ وجه کاهش نیابد. از این رو صنایع مهم و حساسی چون حوزه های پزشکی و کامپیوتری برای تولید قطعات کامپیوتری از این دستگاه استفاده می کنند. 
از دیگر مزایای برش لیزر در صنعت این است که استفاده از این دستگاه زمان انجام پروژه را به شدت کاهش می دهد.