شهرک صنعتی بزرگ شیراز-بلوار دانشجو۳- هلدینگ کولاک فن

وبلاگ

کولاک فن » وبلاگ » 0 تا 100 فن حلزونی صنعتی
0 تا 100 فن حلزونی صنعتی
  • 24 بهمن 1401
  • توسط admin

0 تا 100 فن حلزونی صنعتی

فن حلزونی یک هواکش حلزونی شکل است که جهت تهویه‌ مطبوع هوا مصرف صنعتی و خانگی دارد.

فعالیت‌های صنعتی چه در مقیاس‌های وسیع و چه کوچک برای تولید محصولات باکیفیت به تجهیزات خاصی نیازمند هستند. ضرورت به‌کارگیری این تجهیزات خاص مانند "فن حلزونی" به حدی ارزشمند است که بدون این تجهیزات تولیدکنندگان بایستی تولید محصولات باکیفیت مرغوب جهت جذب مشتریان وفادار و در دست‌گرفتن بازار را از ذهنشان دور کنند. اگر از کاربران بخش صنعتی هستید جهت بهبود کیفیت محصولاتتان در این مقاله از مجموعه مقالات تخصصی کولاک فن با ما همراه باشید.

 

هواکش سانتریفیوژهواکش سانتریفیوژ

فن حلزونی چیست؟

فن حلزونی، هواکش حلزونی یا فن سانتریفیوژ یک نوع سیستم دمنده با مکانیزم گریزازمرکز است و به دلیل ظاهر حلزونی شکلش آن را فن حلزونی می‌نامند؛ این فن معمولاً دارای یک عدد پروانه، کاور حلزونی که محفظه پروانه می‌باشد، محرک الکتروموتور جهت چرخش پروانه و صفحه برشی تشکیل شده است که مانع از برگشت هوای تخلیه شده به داخل حلزون می‌شود.

هواکش حلزونی به‌عنوان روشی کارآمد و مقرون‌به‌صرفه برای ایجاد جریان هوای مداوم و متناوب به فرایندهای صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرد. فن حلزونی به شکل قابل‌توجهی برای اکثر فرایندهای صنعتی به‌عنوان خنک‌کننده، تهویه، هوادهی، خشک‌کننده و انتقال‌دهنده مواد استفاده می‌شود. 

اگر از کارفرمایان و یا کاربران بخش صنعتی هستید و با دمای بالا و پایین، گازهای سمی خورنده، دودهای اسیدی و فشار هوای داخلی درگیر هستید؛ به‌ضرورت استفاده از فن حلزونی شک نکنید تا زمینه حفظ شرایط ارگونومیک و ارائه خدمات باکیفیت را فراهم کرده باشید.


فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ


عملکرد

چرخش پروانه‌های روبه‌عقب و یا روبه‌جلوی فن‌های سانتریفیوژ عملکرد مکشی دارد و با عمل مکش، هوا را از محیط موردنظر خارج می‌کند. انتقال قدرت از الکتروموتور به پروانه به‌صورت مستقیم از طریق میله انتقال قدرت صورت می‌گیرد؛ در برخی از هواکش‌ها نیز این انتقال قدرت به‌وسیله تسمه صورت می‌گیرد. 


انواع فن حلزونی

فن حلزونی فوروارد (روبه‌جلو) و یا بکوارد (روبه‌عقب) دو نوع رایج فن‌های صنعتی هستند. ساختار هرکدام از این فن‌ها به شرح زیر می‌باشد:

فن حلزونی فوروارد: تیغه‌ها و یا پروانه فن فوروارد روبه‌جلو ساخته می‌شوند؛ این ساختار قدرت و راندمان این فن را نسبت به فن بکوارد کمتر می‌کند. به دلیل اینکه انحنای پروانه فن حلزونی در راستای چرخش پروانه می‌باشد آن را پروانه قفس سنجابی نیز می‌نامند.

فن حلزونی بکوارد: ساختار پروانه این مدل هواکش روبه‌عقب است و همین ساختار باعث می‌شوند که عملکرد، راندمان، مقاومت آن در برابر عوامل سایشی، قدرت و ماندگاری هواکش افزایش پیدا کند.


فن حلزونی صنعتی

فن حلزونی صنعتی


کاربرد و مزایا 

کولاک فن یک تولیدکننده باتجربه فن، گریزازمرکز صنعتی و خانگی می‌باشد. ما کاربرد و مزایای فن حلزونی را در فرایندهای صنعتی به شرح زیر فهرست کرده‌ایم:


1. خنک‌کننده:

هواکش حلزونی اغلب به‌عنوان فن خنک‌کننده هوا مورداستفاده قرار می‌گیرد. این هواکش با جابه‌جایی هوا یا گاز از یک نقطه‌به‌نقطه دیگر باعث تصفیه هوا می‌شود؛ وظیفه اصلی فن این است که با حرکت در هوای سرد هوای گرم را از محیط صنعتی خارج کند. 

مزایا: به‌عنوان‌مثال، در صنایع سیمان‌سازی از تعداد زیادی فن خنک‌کننده استفاده می‌شود؛ دمیدن هوای سرد باعث می‌شود تا تفاله کوره از 1500 درجه سانتی‌گراد تا 100 درجه سانتی‌گراد خنک شود. در صنایع شیشه‌سازی فن حلزونی با خنک‌کردن دمای دیواره‌های فر زمینه خنک‌شدن مواد شیشه را فراهم می‌کند.


2. جریان گردش هوا:

جریان گرما و انرژی در صنایع سنگین بسیار زیاد است و برای احتراق مناسب سوخت، به جریان مناسب هوای پایدار و ثابت نیاز است؛ فن حلزونی بهترین انتخاب برای حل این مشکل است.

مزایا: فن‌های سانتریفیوژ در بویلرهای صنعتی اجازه دمیدن هوای تازه به سیستم را می‌دهند. این فرایند سطح اکسیژن موردنیاز برای احتراق را حفظ می‌کند. در صنایع فولادسازی از فن حلزونی صنعتی برای گردش هوای خنک به داخل کوره‌ها استفاده می‌شود. جریان گردش هوای یکنواخت دمای داخل فر را حفظ می‌کند. 

3. غبارگیری:

یکی از کاربردهای فن‌های سانتریفیوژ در هر صنعتی جمع‌آوری گردوغبار می‌باشد. فن حلزونی خواسته یا ناخواسته یک نوع بادکش القایی یا اجباری به‌حساب می‌آیند که به میزان قابل‌توجهی باعث گردگیری می‌شود.

مزایا: فن حلزونی در کارگاه‌ها و کارخانه‌هایی که با الیاف سروکار دارند به شکل چشمگیری ذرات گردوغبار معلق در هوا را می‌مکد و به پاک‌سازی هوا کمک می‌کند. 

4. خشک‌کردن هوا:

فن حلزونی وسیله کنترل‌کننده دما و رطوبت موردنیاز در صنایع مختلف هستند؛ به این معنی که با به گردش در آمدن جریان هوای گرم به‌وسیله فن رطوبت بیش از حد هوا رفع می‌شود.

مزایا: در صنعت ساخت کاغذ از هواکش حلزونی برای خشک‌کردن ورق‌های کاغذ استفاده می‌شود. در صنایع تولید مواد غذایی فن حلزونی رطوبت را قبل از ارسال مواد برای بسته‌بند می‌گیرد؛ همچنین در صنایع سیمان از فن‌ها برای خشک‌کردن کلینکر در کوره استفاده می‌شود.


 فن حلزونی

فن حلزونی


5. انتقال مواد:

از فن‌های صنعتی حلزونی جهت جابه‌جایی و انتقال مواد استفاده می‌شود. 

مزایا: مواد کوچک و سبک مانند ماسه، پالت‌های پلاستیکی، خاک‌اره و تراشه‌های چوب را می‌توان به‌راحتی توسط فن‌های سانتریفیوژ معمولی جابه‌جا کرد. اما برای مواد صنعتی سنگین مانند فولاد و سایر آلیاژها، فن‌های سانتریفیوژ مقاوم در برابر سایش موردنیاز است.


عوامل تأثیرگذار بر قیمت هواکش صنعتی 

باتوجه‌به سیر نزولی قیمت‌ها تنوع محصولات در جهت توان مالی مصرف‌کنندگان نیز افزایش پیدا کرده است. اگرچه تنوع در محصول امتیازی ثبت است؛ اما باعث سردرگمی خریدار می‌شود و بایستی در نظر داشت که بازار رنگارنگ محصولات نشانه کیفیت مرغوب آنها نمی‌باشد. امروزه قیمت محصولات نیز مانند ظاهر متنوع آنها متفاوت است. تجربه قریب به 15 سال کولاک فن عوامل تأثیرگذار بر قیمت فن حلزونی را به شرح زیر می‌داند:

  • کیفیت در ساخت و نوع طراحی
  • نوع موتور
  • برند محصول
  • تکنولوژی و جنس مواد اولیه 
  • میزان عرضه و تقاضا
  • بازار ارز و نرخ دلار (در محصولات وارداتی) و ...

سخن آخر

تجهیزات صنعتی مانند فن حلزونی بخشی جداناپذیر از صنایع سبک‌وسنگین می‌باشند. اثرات مثبت این فن به شکل مستقیم و غیرمستقیم بر نتیجه نهایی کار و تولیدات صنایع مشهود است؛ اما بایستی توجه کرد که بهره‌مندشدن از مزایای مثبت فن حلزونی در گرو خرید امن و باکیفیت آن است.

اگر کیفیت کارتان برایتان اهمیت دارد؛ اگر نیازمند مشاوره گرفتن در زمینه خرید محصول باکیفیت هستید؛ اگر به دنبال کالای اصل با قیمتی منصفانه هستید! کولاک فن باتجربه‌ای ۱۵ساله خود و بیش از 1000 مشتری وفادار با محصولات متنوع و اصل پاسخگوی نیاز شما خواهد بود.

پست های محبوب

چرا سیستم‌های جت فن بهترین انتخاب هستند؟

چرا سیستم‌های جت فن بهترین انتخاب هستند؟

11 اسفند 1401, 14:24

جت هیتر چیست و چه کاربردی دارد؟

جت هیتر چیست و چه کاربردی دارد؟

8 اسفند 1401, 23:39

معرفی کانال گرد گالوانیزه و ارزیابی ویژگی‌های آن

معرفی کانال گرد گالوانیزه و ارزیابی ویژگی‌های آن

5 اسفند 1401, 22:29

از سایلنت باکس صنعتی چه می‌دانید؟

از سایلنت باکس صنعتی چه می‌دانید؟

3 اسفند 1401, 17:05

خدمات خم‌کاری ورق فلزات در کولاک فن

خدمات خم‌کاری ورق فلزات در کولاک فن

30 بهمن 1401, 23:45

کولر سلولزی چیست و چه مزایایی دارد؟

کولر سلولزی چیست و چه مزایایی دارد؟

29 بهمن 1401, 21:01

0 تا 100 فن حلزونی صنعتی

0 تا 100 فن حلزونی صنعتی

24 بهمن 1401, 18:19

دستگاه برش لیزر فلزات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دستگاه برش لیزر فلزات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

4 مرداد 1401, 21:18

دنبال کنید

ما به شما کمک میکنیم تا بهترین محصول را انتخاب کنید

واتساپ