شهرک صنعتی بزرگ شیراز-بلوار دانشجو۳- هلدینگ کولاک فن

وبلاگ

کولاک فن » وبلاگ » خدمات خم‌کاری ورق فلزات در کولاک فن
خدمات خم‌کاری ورق فلزات در کولاک فن
  • 30 بهمن 1401
  • توسط admin

خدمات خم‌کاری ورق فلزات در کولاک فن

خم‌کاری ورق فلزات یک عملیاتی صنعتی است که در آن با اعمال نیرویی فراتر از درجه مقاومت ورق فلز اقدام به خم‌کردن آن می‌کنند. 

ایده خم‌کاری ورق فلزات در قرن پانزدهم در یکی از نقاشی‌های لئوناردو داوینچی که آسیاب نوردی را ترسیم کرده بود ظاهر شد. در سال 1590 کارگران بخش صنایع فلزی با استفاده از دو میله استوانه‌ای سنگین‌وزن توانستند شکل و ضخامت ورق فلزات را تغییر دهند؛ این‌گونه شد که استارت طرح خم‌کاری ورق فلزی توسط فناوری زده شد.

از زمان شروع شکل‌گیری این ایده تاکنون تغییرات زیادی بر سر این ابتکار آمده است. در عصر حاضر روش‌های زیادی برای خم‌کردن ورق فلزات وجود دارد؛ اما خم‌کاری با استفاده از دستگاه پرس برک (Press Brake) یکی از رایج‌ترین روش‌های خم‌کاری ورق فلزات است. خمکاری ورق فلزی جهت آماده‌سازی آن برای استفاده در صنایع مختلف از خدمات تخصصی شرکت صنعتی کولاک فن می‌باشد. برای آشنایی هر چه بیشتر با این سناریوی حساس صنعتی با ما همراه باشید.


خم‌کاری یا خمش ورق چیست؟

عملیات خمش یا خم‌کاری ورق فلزی، همان اعمال فشار به سطح فلز به‌منظور تغییردادن شکل هندسی آن می‌باشد. نیروی محرکه وارد شده فراتر از درجه استقامت ورق فلزات است؛ بنابراین باعث خمیدگی و یا شکستن آنها می‌شود. پرس برک یا پرس بریک ابزاری پرکاربرد جهت خم‌کردن ورق فلزات است؛ در این روش ورق فلز را بر روی قالب قرار می‌دهند و با پایین آوردن پانچ بر روی آن طرح هندسی موردنظر را ایجاد می‌کنند.

ظاهراً خم‌کاری ورق در روش‌های متفاوت آسان و مشابه به نظر می آیند؛ اما در  اغلب موارد همین عملیات به‌ظاهر ساده و مشابه، عملکردی کاملاً متفاوت دارند. تفاوت در عملکرد خمش ورق فلزی بیانگر کاربردهای متفاوت ورق‌های خمیده در صنایع و ساخت‌وسازهای مختلف است. برای داشتن یک پروژه موفق نیازمند قطعات خمیده متناسب به کار موردنظرمان هستیم. خدمات خم‌کاری در کولاک فن باتوجه‌به درخواست مراجعین به روش‌های گوناگونی انجام می‌گیرد.

 

  نمونه‌های خم‌کاری ورق فلزات

نمونه‌های خم‌کاری ورق فلزات


پس از استخراج و فراوری آهن این فلز با آلیاژهایی مانند نیکل، کروم ترکیب می‌شوند و محصول نهایی روانه عملیات فشرده‌شدن و مسطح‌سازی (پرسینگ) می‌شود. ورق‌های فلز با ضخامت‌های متفاوت و باهدف تبدیل‌شدن به اشکال و قطعات منحنی مختلف وارد خدمات خم‌کاری فلزات می‌شوند. 


خدمات خم‌کاری ورق در کولاک فن به شرح زیر می‌باشد:

خمش  و  U شکل


یکی از رایج‌ترین روش‌های خمکاری ورق فلزات خمش V یا شکل می‌باشد. همان‌طور که از نام این روش مشخص است از پانچ V و یا U شکل برای خم‌کردن ورق قرار داده شده بر روی قالب استفاده می‌شودپانچ و قالب مورداستفاده در این روش اندازه‌های متفاوتی دارند؛ بنابراین می‌توان قطعاتی با زوایای خمشی حاد، مبهم یا 90 درجه را به وجود آورد.


خم کاری فلزات
خم کاری فلزات

خم‌کاری ورق هوایی

خم‌کاری ورق به روش هوایی یا خم‌کاری تکیه‌گاهی روشی متکی به قالب و پانچ V و یا  شکل است؛ اما بر خلاف خم‌کاری ورق معمولی فشار پانچ در حدی نیست که ورق به طور کامل وارد قالب شود و در تماس با حفره ماتریکس قرار بگیرد. در روش تکیه‌گاهی هوا و یا فضای به‌جای‌مانده در زیر ورق شرایط مناسب‌تری را جهت کنترل زاویه خمش بیشتر فراهم می‌کند.

نکته: یکی از مشکلات فنی و حساس در زمان عملیات خمش ورق فلزات برگشت فنر مانند فلز است. پرش فنر باعث می‌شود که منحنی خارج از زاویه مدنظر به وجود بیاید. احتمال پرش فنر در روش هوایی نسبت به سایر روش‌های خم‌کاری ورق فلزات بسیار کمتر است؛ زیرا در این روش می‌توان زوایای خمشی دقیق و متفاوتی را بین زاویه‌های 90 تا 180 درجه به دست آورد.


خم‌کاری کفی

یکی از روش‌های رایج برای خم‌کردن ورق فلزات روش کفی bottoming  می‌باشد. همان‌طور که از نام این روش مشخص است، با فشارآوردن به پانچ ورق فلز و حفره ماتریکس (قالب) به طور کامل در تماس با یکدیگر قرار می‌گیرند و خمش موردنظر به وجود می‌آید.

 

  انواع روش‌های خم‌کاری ورق فلزات

انواع روش‌های خم‌کاری ورق فلزات


خمش لبه

این خمش در انگلیسی خمش Edge bending / Wipe bending نیز نامیده می‌شود. در این روش ابتدا زاویه خمیدگی توسط دستگاه wipe die مشخص می‌شود، سپس با استفاده از پانچ به صفحه فلز فشار می‌آورند و به این صورت شعاع داخلی خم به وجود می‌آید. در خمکاری ورق به روش خمش لبه‌ای به فشار کم پانچ نیاز است؛ اما برای ایجاد خمش مبهم نیاز به تجهیزات پیچیده با اعمال نیروی افقی زیاد است.


خمش رولی شکل

در روش خم‌کاری ورق رولی  می‌توان ورق فلزی را رولی، لوله‌ای، مخروطی و یا منحنی‌شکل درست کرد. در این روش از مجموعه غلتک‌هایی برای به‌وجودآوردن خمیدگی موردنظر استفاده می‌شود. غلتک‌های خمش رولی می‌توانند ورق‌های فلزی را به شکل انواع پروفیل‌های مقطعی در بیاورند که از چندین منحنی خمشی تشکیل شده‌اند. استفاده از این روش برای درست‌کردن ورق‌هایی داری منحنی طولانی با ضخامت بین 0.004 تا 0.125 اینچ و حتی تا عرض 20 اینچ بسیار مناسب است.

 

خم کاری انواع ورق های فلزی
خم کاری انواع ورق های فلزی 

خمش چرخشی

در این روش صفحه فلز را به قالبی دوار مانند  می‌چسبانند  و آن را به‌دور قالب می‌کشند؛ در نتیجه شعاع خمشی مطابق با خمش موردنظر به دست می‌آید. در روش چرخشی برای جلوگیری از چین‌خوردن احتمالی دیوار ورق فلزی، از یک پانچ نگهدارنده استفاده می‌شود.

همان‌طور که  ذکر کردیم عملیات خم‌کاری ورق به‌ظاهر آسان است. عده زیادی تصور می‌کنند که از روش‌های مشابهی برای خم‌کردن ورق فلزات استفاده می‌شود؛ اما حقیقت این است که خمش  هندسی شکل ورق‌های فلزی از نمونه‌ای به نمونه دیگر کاملاً متفاوت است. برای تولید قطعات منطبق با طرح موردنظر، نیازمند دقت بالای اپراتور و دستگاه‌های پیشرفته هستیم. خدمات خمش فلزات بادقت فوق‌العاده بالا و با استفاده از دستگاه‌های به‌روز و مجهز از خدمات هلدینگ کولاک فن می‌باشد.

  

 پروفیل‌های مقطعی با زوایای خمش متفاوت

پروفیل‌های مقطعی با زوایای خمش متفاوت


خدمات دستگاه پرس بریک CNC کولاک فن

واحد خم‌کاری شرکت کولاک فن شیراز مجهز به دستگاه‌های پیشرفته خم‌کاری  CNC اروپایی آماده پذیرش سفارش‌های شما عزیزان در ابعاد و تناژهای مختلف می‌باشد. کادر متخصص و سیستم‌های پیشرفته مجهز به سنسور و نرم‌افزارهای دقیق جهت حذف خطای انسانی، شرکت کولاک فن را به یک قطب  قدرتمند در زمینه خدمات خم‌کاری ورق فلزات در جنوب ایران تبدیل کرده است. خدمات خم‌کاری ورق در کولاک فن تنها شامل خمش ورق فلز نمی‌باشد؛ بلکه در صورت نیاز می‌توان بر روی قطعات سوراخ ایجاد کرد، با تعویض پانچ بر روی صفحات اشکال مشابه متفاوت درست کرد، با استفاده از دستگاه خم‌کاری میان ورق فلزی شکاف به وجود آورد و یا با استفاده از چند بار پانچ زدن شکاف‌هایی در اشکال دلخواه ایجاد کرد. 


دستگاه پرس بریک کولاک فن خدمات زیر را باکیفیت بسیار بالا، قیمتی رقابتی و در کمترین زمان ممکن به مشتریان عزیز در سرتاسر ایران ارائه می‌دهد:

  • خم‌کاری ورق فلز از هر جنسی (مس، برنج، استیل، آلومینیوم و ...)
  • خم‌کاری فلزات با ضخامت‌های مختلف از 0.5 تا 10 میل
  • ایجاد خمش با زوایای متفاوت بدون پرش 
  • ایجاد سوراخ، شکاف، اشکال مشابه با سایزهای متفاوت در صورت در خواست مشتری
  • خم‌کاری قطعات ریز و طویل 
  • خم‌کاری در حجم انبوه در کمترین زمان ممکن همراه بادقت بالا
  • تولید محصول موردنظر با کمترین ضایعات و هدررفت ورق‌ها

ما به‌تمامی بخش‌های صنعتی اعم از صنعت ساختمانی، کارخانه‌های تولید ظروف خانگی فلزی، دامداری، کشاورزی، باغبانی، الکتریکی، غذایی و ... خدمات ارزشمند خم‌کاری ورق فلزات را ارائه می‌دهیم.

  

 خمکاری فلز و ورق

خمکاری ورق و فلز


دقت در کار و ارائه خدماتی باکیفیت بالا در کنار گواهینامه CE (استاندارد اروپا) ، گواهینامه فنی از وزارت مسکن و شهرسازی و نشان استاندارد ملی ایران محبوبیت ما را در بین مراجعین افزایش داده است. هدف اولیه و ثانویه ما مشتری‌مداری و تولید محصولات ایده‌آل می‌باشد. با پیوستن و سپردن سفارشتان به کولاک فن پروژه‌های عظیم کاری‌تان را باصرفه جویی مالی، زمانی و باکیفیت عالی به اتمام برسانید.

پست های محبوب

چرا سیستم‌های جت فن بهترین انتخاب هستند؟

چرا سیستم‌های جت فن بهترین انتخاب هستند؟

11 اسفند 1401, 14:24

جت هیتر چیست و چه کاربردی دارد؟

جت هیتر چیست و چه کاربردی دارد؟

8 اسفند 1401, 23:39

معرفی کانال گرد گالوانیزه و ارزیابی ویژگی‌های آن

معرفی کانال گرد گالوانیزه و ارزیابی ویژگی‌های آن

5 اسفند 1401, 22:29

از سایلنت باکس صنعتی چه می‌دانید؟

از سایلنت باکس صنعتی چه می‌دانید؟

3 اسفند 1401, 17:05

خدمات خم‌کاری ورق فلزات در کولاک فن

خدمات خم‌کاری ورق فلزات در کولاک فن

30 بهمن 1401, 23:45

کولر سلولزی چیست و چه مزایایی دارد؟

کولر سلولزی چیست و چه مزایایی دارد؟

29 بهمن 1401, 21:01

0 تا 100 فن حلزونی صنعتی

0 تا 100 فن حلزونی صنعتی

24 بهمن 1401, 18:19

دستگاه برش لیزر فلزات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دستگاه برش لیزر فلزات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

4 مرداد 1401, 21:18

دنبال کنید

ما به شما کمک میکنیم تا بهترین محصول را انتخاب کنید

واتساپ