شهرک صنعتی بزرگ شیراز-بلوار دانشجو۳- هلدینگ کولاک فن

وبلاگ

» وبلاگ » آشنایی با ساختار و انواع اگزاست فن
آشنایی با ساختار و انواع اگزاست فن
  • 14 فروردین 1399
  • توسط admin

آشنایی با ساختار و انواع اگزاست فن

اگزاست فن به عنوان فن خروجی شناخته می شود و عملکرد آن مانند فن های دیگر نمی باشد، چرا که این فن هوا را می کشد و از محیطی که در آن قرار گرفته است آن را خارج می سازد. ساده ترین نوع اگزاست فن آنهایی هستند که در آشپزخانه های شما قرار می گیرند، البته باید بدانید نوع صنعتی آن قدرت بسیار بالا تر و بیشتری دارد.
اگزاست فن :

اگزاست فن به عنوان فن خروجی شناخته می شود و عملکرد آن مانند فن های دیگر نمی باشد، چرا که این فن هوا را می کشد و از محیطی که در آن قرار گرفته است آن را خارج می سازد. ساده ترین نوع اگزاست فن آنهایی هستند که در آشپزخانه های شما قرار می گیرند، البته باید بدانید نوع صنعتی آن قدرت بسیار بالا تر و بیشتری دارد. اگزاست فن به طور معمول در دو حالت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، یکی از این حالت ها گردش هوا و دیگری خروج هوا است. اگر این فن ها برای گردش هوا مورد استفاده قرار بگیرند، هوا بعد از اینکه فیلتر شود یک بار دیگر به محیط باز می گردد. همچنین اگر از آن برای خروج هوا استفاده شود باید توجه داشته باشید که اندازه و میزان هوایی که خارج می شود توسط دستگاه های تهویه تامین گردد. اگزاست فن دارای انواع مختلفی می باشد و هر یک از آنها هم عملکرد متفاوتی دارند که در ادامه آنها را معرفی می کنیم.

انواع اگزاست فن :

 در بین انواع اگزاست فن سه تیپ آن بیشتر از بقیه مورد استفاده قرار می گیرد، یکی از آنها سقفی، دیگری اکسیال و سومی سانتریفیوژ می باشد. از نظر فن آنها دارای محورهای فن محوری و سانتریفیوژ می باشند که قدرت هوادهی آنها بسیار بالا است و به طور معمول برای اینکه هوای بسیار نامطبوع را از محیط خارج سازد مورد استفاده قرار می گیرد. آن دست از اگزاست فن هایی که صنعتی هستند با نیروی برق کار می کنند، و باید به وسیله نیروی برق موتور را به چرخش درآورند تا پره های فن حرکت کند. این فن در بین انواع مختلفی که دارد باید بدانید کاربرد متنوعی هم دارد، به همین دلیل هریک از آنها هم دارای کاربردهای متنوعی هستند و در محیط های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند.

اگزاست فن
اگزاست فن

عواملی که در انتخاب اگزاست فن باید به آن توجه داشت :

بدون شک شما برای خرید هر وسیله صنعتی و یا .... باید به عوامل متعددی توجه داشته باشید تا بهترین آن را خریداری کنید و مورد استفاده قرار دهید. در انتخاب اگزاست فن هم باید به موارد مختلفی توجه داشته باشید و خرید خود را بر اساس آن عوامل انجام دهید. از جمله مهمترین این عوامل عبارت می باشد از :
1. نوع فن بسیار مهم می باشد و همانطوری که بیان نمودیم هر یک از آنها ویژگی های متنوعی دارند و برای صنعت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.
2. ظرفیت مورد نیاز برای جابجا کردن هوا از دیگر عواملی می باشد که در زمان انتخاب اگزاست فن باید به آن توجه زیادی داشته باشید. به طور معمول ظرفیت این فن بر اساس متر مکعب مورد بررسی قرار می گیرد و خریداری می شود. 
3. جنس و ابعاد پره هایی که در فن قرار می گیرد هم بسیار مهم می باشد، به ویژه زمانی که شما می خواهید فن آکسیال خریداری کنید، در واقع ابعاد این فن نسبت به دیگر فن ها مهم تر است.
4. فشار استاتیکی که فن دارد هم عامل بسیار مهمی در انتخاب آن به شمار می رود. زمانی که می خواهید فن های سانتریفیوژ بکوارد خریداری کنید بیشتر باید به این مورد دقت داشته باشید.
5. تک فاز و سه فاز بودن الکتروموتور اگزاست فن هم از دیگر عواملی می باشد که در زمان خرید این فن باید به آن دقت داشته باشید.

اگزاست فن
اگزاست فن

 عوامل مهم در طراحی سیستم جابجایی هوا در اگزاست فن :

همانطوری که بیان نمودیم اگزاست فن یکی از مهمترین وظایفی که دارد این است که هوا را باید جابجا کند، به همین دلیل شما زمانی که می خواهید از این فن ها برای محیط های صنعتی و یا ... خود استفاده کنید باید به سیستم طراحی این فن ها برای هواکشی دقت داشته باشید. 

عوامل بسیاری در این مورد نقش دارد که آنها عبارت می باشند از :

الف : سیستمی که در کانال کشی فن وجود دارد، رطوبتی که در محل نصب وجود دارد، باز و یا اسیدی بودن هوایی که عبور می کند، ضد جرقه و ضد انفجار بودن الکترو موتورهایی که در فن قرار دارد و شما می خواهید آن را در سیستم تهویه خود قرار دهید تا حد بسیار زیادی مهم تلقی می شود و باید به آن توجه داشته باشید.

ب : نوع اگزاست فن که شما انتخاب می کنید باید با کاربردی که می خواهد داشته باشد تطابق لازم را به وجود آورد. فن هایی که از نوع اکسیال هستند به طور معمول برای جابجا کردن هوای در بین محیط هایی که مجاور آن هستند و اختلاف فشار در آن کم است بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. فن هایی که سانتریفیوژ می باشند بیشتر برای هوادهی زیاد مورد استفاده قرار می گیرند و فن های بکوارد برای مکان هایی که فشار بیشتر باشد مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد اگزاست فن از نوع سقفی بیشتر برای محیط های بزرگ و باز است و در آن محیط ها نصب می شود.

ج : در اگزاست فن منحنی عملکرد وجود دارد که این منحنی نشان دهنده میزان هوادهی فن می باشد  که در فشارهای مختلفی دارد. فن هایی که از نوع اکسیال هستند عملکرد بسیار بهتری دارند، ولی آنها بیشتر برای فشارهایی که پایین می باشد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و محل تخلیه آنها هم آزاد است. اما فن های سانتریفیوژ با توجه به افت فشار در سیستم باید در عملکرد منحنی وجود داشته باشند.

اگزاست فن سقفی
اگزاست فن سقفی

اجزای ساختاری اگزاست :

اگزاست فن سانتریفیوژ از جمله مهمترین و اصلی ترین فن های اگزاست به شمار می رود که شامل اجزای مختلفی می باشد. برای اینکه شما با اجزای آن آشنایی بیشتری داشته باشید در ادامه آنها را معرفی می کنیم که عبارت می باشد از :

1. حلزونی :
در این بخش پروانه قرار می گیرد و شما می توانید آن را تنظیم کنید، چرا که قابلیت تنظیم دارد، همچنین باید بدانید پوشش رنگ آن مناسب می باشد و به همین دلیل در شرایط متنوع دچار تغییر رنگ و یا فرسایش نمی شود. در واقع باید بدانید بخش حلزونی که پروانه های درون آن قرار می گیرند یکی از مهمترین بخش های اگزاست فن به شمار می رود.

2. پروانه :
 قسمت اصلی که در ساختار اگزاست فن وجود دارد پروانه می باشد و هوا را می تواند در درون دستگاه به جریان بیندازد. پروانه هایی که در این فن قرار می گیرند بسته به اینکه در کدام یک از فن هایی اگزاست هستند دارای انواع مختلفی می باشند. یکی از آنها بکوارد شعاعی می باشد که خود به تنهایی چهار دسته است و هر یک از آنها کاربرد و قدرت مختلفی دارد. شما بسته به اینکه فن مورد نظر خود را برای چه مکانی می خواهید به کار ببرید، پروانه آن هم در آن فن قرار داده شده است تا عملکرد خوبی داشته باشد. 

3. الکترو موتور :
نیروی محرکه اگزاست فن الکتروموتورهای می باشند، دقت داشته باشید که برند این قطعه باید بسیار عالی و معتبر باشد، چرا که بیشتر قدرت و زحمت دستگاه روی این قطعه می باشد و به همین دلیل باید بهترین و مناسب ترین نوع و برند آن را روی فن قرار دهند. زمانی که شما می خواهید این فن را خریداری کنید باید به درجه حفاظت الکتروموتور آن دقت بسیاری داشته باشد، هرچه که درجه آن بالاتر باشد بدون شک عمر آن هم بیشتر خواهد شد و به مدت طولانی تری برای شما کار خواهد کرد.

4. صفحه برشی :
 یکی دیگر از اجزای اگزاست فن صفحه برشی می باشد که آن شبیه یک صفحه می باشد و در قسمت دهانه خروجی فن آن را قرار داده اند. این صفحه یکی از مهمترین وظایفی که بر عهده دارد این است که اجازه بازگشت هوایی را که تخلیه شده است را به درون حلزونی نمی دهد و مانع عبور آن می شود. 

5. شاسی کشی و صداگیرها و لرزه گیرها :
شاسی یکی دیگر از اجزای این فن به شمار می رود که آن را بر اساس وزن اگزاست فن و نوع آن طراحی می کنند در واقع شما باید بدانید زمانی که وزن فن بالاتر باشد فن هم تا حد بسیار زیادی تقویت می شود و همین مورد موجب می گردد که صدای زیادی هم از درون آن خارج نشود. در برخی از موارد برای اینکه صدای آن را کم کنند و کاهش دهند از باکس های سایلنت در درون فن استفاده می کنند. جنس این باکس های از گالوانیزه می باشد و با پوشش رنگی که دارد هرگز دچار فرسودگی و فرسایش نمی شود. همچنین باید بدانید صدای به وجود آمده از اگزاست فن را کاهش می دهد. 

6. سیستم انتقال قدرت :
سیستم اتصال قدرت در اگزاست فن به دو صورت می باشد که یکی از آنها اتصال فولی تسمه و دیگری به صورت اتصال مستقیم است. در هر دو صورت باید آن را خارج دستگاه نصب کنند تا هی درگیری و ارتباطی با هوای مکشی نداشته باشد. به طور کلی این بخش از اگزاست فن وظیفه مهمی را بر عهده دارد و می تواند قدرت دستگاه را تنظیم کند تا شما بر اساس کاربرد و عملکردی که از دستگاه می خواهید آن را تنظیم نمایید و مورد استفاده قرار دهید.

اگزاست فن کانالی
اگزاست فن کانالی

قیمت اگزاست فن :

هر وسیله صنعتی که شما خریداری می کنید باید بدانید که قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد و برخی از عوامل بسیار مهم هستند که در قیمت آن تاثیر زیادی می گذارند. قیمت اگزاست فن هم مانند بسیاری از وسیله های دیگر به عوامل متعددی بستگی دارد. برخی از مهمترین عواملی که در قیمت این فن نقش دارد و شما باید با آنها آشنایی داشته باشید عبارت می باشد از :

1. جنس ورق بدنه فن بسیار عامل مهمی می باشد، چرا که برخی از آنها دارای جنس عالی و با کیفیتی هستند و به همین دلیل قیمت بیشتری هم نیز دارند.
2. نوع و جنس پروانه همانطوری که بیان نمودیم در اگزاست فن متنوع می باشد و به همین دلیل باید بدانید این عامل در قیمت آن هم تاثیر بسیاری می گذارد.
3. ویژگی های به کار رفته شده در تولید نمودن فن بسیار مهم است، چرا که برخی از آنها آپشن های بسیار بیشتری دارند و به همین دلیل باید بدانید قیمت آنها هم تا حدودی بیشتر است، ولی برخی از آنها آپشن های زیادی ندارند به همین دلیل باید بدانید قیمت آنها هم چندان بالا نمی باشد.
4. برند و مارک الکتروموتور که در اگزاست فن به کار رفته است هم عامل بسیار مهمی در قیمت این فن به شمار می رود. همانطوری که بیان نمودیم برند الکتروموتور باید از بهترین برندها باشد تا سال های سال برای صنعت شما کار کند، بر همین اساس اگر شما می خواهید بهترین برند را انتخاب کنید باید مقداری هزینه بیشتری را پرداخت کنید.
5. هر یک از انواع اگزاست فن ویژگی های مختلفی دارد و به همین دلیل شما باید بدانید هر یک از آنها هم قیمت متنوعی دارند، برای خرید هر یک از آنها باید به ویژگی هایی که دارد توجه داشته باشید و بدانید که هر یک از آنها دارای قیمت متنوعی می باشد که شما باید هزینه متفاوتی را برای هر یک از آنها پرداخت کنید و از آن استفاده نمایید. 

انتخاب اگزاست فن مناسب :
همانطوری که بیان نمودیم شما با ویژگی های اگزاست فن آشنایی کاملی به دست آوردید و به خوبی می توانید بهترین نوع آن را تشخیص دهید. اما نکته ای که در این مورد اهمیت بسیار زیادی دارد و باید به آن توجه داشته باشید این است که شما مناسب ترین این فن را برای محیط مورد نظر خود انتخاب کنید. در واقع هر محیطی به یکی از فن های خاص و منحصر به فرد نیاز دارد که شما باید بر اساس نوع محیط خود اگزاست فن مناسبی را انتخاب کنید. اگر شما نمی توانید بهترین نوع آن را تشخیص دهید و نمی دانید کدام یک از آنها برای محیط مورد نظرتان مناسب می باشد، بهتر است با شرکت کولاک فن مشورت کنید تا یکی از بهترین انواع آن را به شما معرفی کنیم و شما از آن استفاده کنید. بر این اساس شما می توانید یکی از بهترین انواع آن را که برای محیط شما مناسب تر است را مورد استفاده قرار دهید.

فقط کافی است با ما تماس بگیرید.