شهرک صنعتی بزرگ شیراز-بلوار دانشجو۳- هلدینگ کولاک فن

وبلاگ

» وبلاگ » انواع فن سانتریفیوژ ، مزیت ها و کاربردها
انواع فن سانتریفیوژ ، مزیت ها و کاربردها
 • 12 فروردین 1399
 • توسط admin

انواع فن سانتریفیوژ ، مزیت ها و کاربردها

فن سانتریفیوژ یکی از بهترین هواکش های الکترونیکی به شمار می رود که برای ایجاد نمودن جریان هوا و یا همان گاز از آن در صنعت استفاده بسیار زیادی می شود. هر یک از انواع فن سانتریفیوژ دارای تیغه ها و یا پره هایی است که به صورت دوار کار می کنند.
فن سانتریفیوژ:
فن سانتریفیوژ یکی از بهترین هواکش های الکترونیکی به شمار می رود که برای ایجاد نمودن جریان هوا و یا همان گاز از آن در صنعت استفاده بسیار زیادی می شود. هر یک از انواع فن سانتریفیوژ دارای تیغه ها و یا پره هایی است که به صورت دوار کار می کنند و تاثیر بسیاری بر روی هوا می گذارند و جریان درون آن را به خوبی کنترل می کنند. شما باید بدانید که دو فن وجود دارد که یکی از آنها فن های محوری می باشد و نام آکسیال است و نوع دیگر آن فن سانتریفیوژ می باشد. این دو فن از هر نظر با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارند و همین مسئله موجب شده است که از آنها استفاده های متنوعی بشود. فن سانتریفیوژ بیشترین استفاده ای که دارد در صنعت است و به تنهایی دارای انواع مختلف با کاربردهای متفاوت می باشد. برای اینکه با این فن آشنایی بیشتری داشته باشید، در ادامه به طور کامل این فن را معرفی می کنیم.
تاریخچه فن سانتریفیوژ :
فن سانتریفیوژ برای اولین بار به وسیله فردی به نام جورج پاور طراحی شده و در سال 1556 این وسیله را در کتاب De Re Metalica معرفی شد. این کتاب در مورد چگونگی تهویه هوا نوشته شده است. بعد از آن استفاده از این فن ها زیادی رواج نداشت، ولی در اوایل دهه قرن 19 بود که استفاده از آن به شدت افزایش پیدا کرد. در سال 1815 فردی که به تولید این فن اهمیت بسیاری می داد از تولید آنها در حد گسترده ای استفاده نمود. در سال 1832 هم یک فرد آمریکایی سوئدی که نام او جان اریک ریک بود از این فن به عنوان دمنده در کشتی استفاده نمود. بعد از این بود که کشور روسیه از فن سانتریفیوژ در صنایع خود استفاده بسیاری کرد و به همین دلیل کشورهای دیگر هم استفاده شان از این فن روز به روز بیشتر شد.

 
فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ چیست ؟
همانطوری که بیان نمودیم و شما متوجه شدید فن سانتریفیوژ یکی از دستگاه های الکترونیکی و مکانیکی به شمار می رود که از آن برای انتقال دادن جریان هوا استفاده بسیاری می کنند. هر یک از انواع این فن حجم و سرعت جریان هوا را به وسیله ایمپلر و یا پروانه بسیار افزایش می دهند و هر یک از آنها از نظر درجه حفاظت رتبه بندی شده اند. در واقع باید بدانید این فن ها استانداردهای خاص و ویژه ای دارند که در هنگام تولید به آن استانداردهای باید دقت بسیاری شود. فن سانتریفیوژ از انرژی که در درون پروانه دستگاه وجود دارد و به صورت جنبشی می باشد استفاده می کند و حجم جریان هوا را در درون دستگاه تا حد بسیاری افزایش می دهد. حجم جریان هوا اگر افزایش پیدا کند، به خوبی می تواند در برابر گرد و خاک و عوامل دیگری که امکان دارد در دستگاه به وجود آید مقاومت نماید.
فن سانتریفیوژ هوایی را که در درون دستگاه به وجود می آید را به صورت شعاعی جابجا می کند و مسیر آن را تا 90 درجه به درستی تغییر می دهد. این فن ها از جمله بهترین هواکش ها به شمار می روند، چرا که در درون آنها سر و صدایی وجود ندارد، بسیار محکم هستند و همچنین اگر از این فن ها در شرایط بسیار سخت هم استفاده کنید آنها قابلیت زیادی دارند. فن سانتریفیوژ از جمله دستگاه هایی به شمار می رود که حجم آن ثابت است و این حجم ثابت بودن دستگاه به این معنی است که، در سرعت مشخص شده و ثابت حجم ثابتی را در درون فن جابجا می کند. این فن ها از جمله پر کاربرد ترین فن هایی می باشد که در صنعت از آن استفاده بسیاری می شود و به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه آنها را بیان می کنیم.

 
فن سانتریفیوژ

انواع فن سانتریفیوژ :
همانطوری که بیان نمودیم فن سانتریفیوژ دارای انواع متعددی می باشد که از نظر شکل و عملکرد پروانه هر یک از آنها کاربردهای متنوعی دارند و مهمترین آنها عبارت می باشد از :
 1.  منحنی رو به جلو :
در این نوع از فن سانتریفیوژ انتهای پروانه های در مسیر چرخش قرار گرفته اند و از جمله ویژگی های دیگر آن عبارت می باشد از :
-  بهره وری آنها از دیگر انواع مقداری پایین تر است.
- سایز آن نسبت به دیگر انواع بسیار کوچکتر است.
- سرعت کارکرد آن تا حدودی پایین می باشد و تا حدودی صدا ندارد.
- استفاده از این نوع فن بیشتر برای محیط هایی که تمیز هستند مناسب است.
- خروجی که در این فن وجود دارد تنظیم شدنش تا حدودی سخت است و به همین دلیل بری کاربردهایی که جریان هوای باید کنترل شود چندان مناسب نمی باشد.
کاربرد :
- بیشترین استفاده ای که از این نوع فن سانتریفیوژ می شود برای سیستم هایی است که برودتی و حرارتی هستند، همچنین برای تهویه مطبوع منزل های مسکونی هم از آن استفاده می شود.
- برخی از افراد که عملیات های پایین در جریان هوا را می خواهند به وجود آورند از این دستگاه و فن استفاده می کنند، البته باید بدانند شیب آن در دامنه نشان دهنده یک خطر در این فن به شمار می رود.
- در مواردی که شما نیازمند جریان هوای پایین باشید و فشار را هم متوسط بخواهید می توانید از این دستگاه استفاده نماید.

 
فن سانتریفیوژ
 1.  فن با تیغه های شعاعی :
از جمله ویژگی های این نوع از فن سانتریفیوژ دارد عبارت می باشد از :
 - ترکیباتی که در این نوع فن وجود دارد  موجب شده است پروانه ها با این ترکیبات پوشش داده شوند و همین امر موجب می شود در برابر فرسایش و ضربه مقاومت بالایی داشته باشند.
- برای جریان هوایی که کم است و فشار درون آن از متوسط بالاتر می باشد از این فن استفاده زیادی می شود.
- فاصله ای که بین پره های پروانه وجود دارد موجب شده است که اگر حتی ارتعاش دستگاه زیاد باشد این فن به خوبی کار کند و سر و صدایی را هم تولید نکند.
- هواهایی را که دارای ریزگر و گرد و غبار هستند را به راحتی می تواند حمل کند.
کاربرد :
این نوع از فن سانتریفیوژ در بیشتر صنعت هایی که دشواری زیادی دارند مورد استفاده قرار می گیرد و به همین دلیل به آن عنوان کارگر صنعت را داده اند.

 
فن سانتریفیوژ
 1.  با پروانه های سر شعاعی :
از جمله ویژگی های این فن سانتریفیوژ عبارت است از :
- بهره وری و استفاده کرده از این نوع فن نسبت به دو مدلی که در بالا بیان کردیم بسیار بیشتر است.
- برای صنایعی که جریان هوای آن رطوبت زیادی دارد گزینه بسیار مناسبی می باشد چرا که به خوب یمی تواند جریان هوا را راه اندازی کند.
- درصد بهره وری آن بالاتر از 75 درصد است.
- از این فن به عنوان حد واسط استفاده می شود و به همین دلیل در محیط های تمیز و یا محیط های دشوار می توانید از آن استفاده کنید.
کاربرد :
کاربرد اصلی این فن سانتریفیوژ بیشتر در خدمات حمل و نقل می باشد.

 
فن سانتریفیوژ
 1.  بکوارد مسطح :
ویژگی های این فن سانتریفیوژ عبارت است از :
- سیستمی که از این فن استفاده می کند نباید نرخ بالایی از جریان هوا را داشته باشد، چرا که کارایی آن در نرخ های بالا تا حدودی کاهش پیدا می کند.
- پروانه های این نوع فن در جهت مخالف چرخش دارند، و به همین دلیل از انواع دیگر بسیار قوی تر طراحی شده است.
از آنجایی که با جریان هوا زاویه برخوردش بسیار کم است، رسوبات کمی را هم روی تیغه ها به وجود می آورد.
کاربرد :
- استفاده از این فن برای محیط هایی که آلودگی هوای آنها با ذرات است نامناسب می باشد.
- از آنجایی که موتورهای بسیار قوی در این فن وجود دارد در برابر اضافه بار بسیار مقاوم می باشد.
- بیشتر زمانی از این فن استفاده می شود که جریان هوا غیرقطعی و نامشخص بوده باشد.

 
فن سانتریفیوژ
 1.  بکوارد خم :
 ویژگی های این فن سانتریفیوژ عبارت است از :
- پروانه هایی که در این نوع فن وجود دارند منحنی شکل هستند و مایل به عقب می باشند.
- عملکرد این فن اگر سرعت جریان هوا بالا باشد تا حدودی کاهش پیدا می کند.
- زاویه تماس تیغه های آن با جراین هوا زیادی است و به همین دلیل تیغه ها رسوب نمی گیرند.
- از فن تیغه های مسطح کارایی بیشتری دارد و کارآمدتر می باشد.
کاربرد :
از آنجایی که این فن در برابر اضافه بار بسیار مقاوم می باشد از آن می توانید زمانی که نرخ جریان هوا زیاد است استفاده کنید.
 1.  بکوارد آیرودینامیکی یا ایرفویل :
ویژگی های این نوع فن سانتریفیوژ عبارت است از :
- پره هایی که در این نوع فن وجود دارد به صورت شیب دار هستند.
- بیشترین کارآیی که در این نوع فن وجود دارد را با تیغه های نازک خود انجام می دهد.
- زاویه آن بسیار کم است و جریان هوای درون آن موجب انباشته شدن رسوبات در درون پروانه ها می گردد و همین امر فرسایش فن را رقم می زند.
- عملکرد این نوع فن زمانی که جریان هوا افزایش پیدا کند تا حدودی کاهش پیدا می کند.
 کاربرد :
در صنایعی که اضافه بار زیادی وجود دارد از این فن استفاده بسیار زیادی می شود.

 
فن سانتریفیوژ

ساختار فن سانتریفیوژ  :
همانطوری که بیان نمودیم فن سانتریفیوژ دارای انواع متعددی می باشد و هر یک از انواع آن هم دارای ویژگی های مختلفی هستند، به همین دلیل شما باید در صنعت خود یک یاز آنها را مورد استفاده قرار دهید، اما به طور کلی باید بدانید هر یک از انواع آن دارای ساختار مشخص شده ای می باشند که این ساختار عبارت است از :
 1. هوزینگ فن
 2. مکانیزم درایو
 3. پروانه که به آن ایمپلر هم نیز می گویند.
 4. داکت خروجی و ورودی هوایی که در درون فن سانتریفیوژ وجود دارد.
 5. شافت متحرک
البته باید بدانید اجزای دیگری هم مانند بسیاری از وسایل دیگری مانند یاتاقان ها، لوله تخلیه، کوپلینگ ها و ... در این فن وجود دارد ولی اصلی ترین آنها را بیان نمودیم.
مزایای استفاده از فن سانتریفیوژ :
استفاده کردن از فن سانتریفیوژ مزیت های مختلفی دارد و همین مزیت ها موجب شده است که امروزه از این فن در صنعت استفاده زیادی شود. برخی از مهمترین مزیت های این فن عبارت می باشد از :

 
فن سانتریفیوژ
 1.  اندازه های متنوع :
از آنجایی که اندازه فن سانتریفیوژ بسیار متغیر می باشد، کاربردهای متنوعی هم دارد و برای فضاهای مختلفی از آنها استفاده می شود. به عنوان مثال برای محیط هایی که تنگ هستند و یای محیط در دسترس آها دشواری زیادی دارد از کوچکترین اندازه آن استفاده می شود.
 1.  بهره وری انرژی :
جریان هوایی که ثابت است به این فن این قابلیت را بخشیده که تا 84 درصد به بهترین نحو ممکن بتواند انرژی را بهره وری نماید. این قابلیت موجب شده است که از آن برای تهویه هایی که بسیار بزرگ هستند استفاده شود.
 1.  نگهداری آسان :
فن سانتریفیوژ بسیار راحت و آسان تمیز می شود و همین امر موجب شده است که از آنها استفاده زیادی می شود. البته باید بدانید برخی از این فن ها به صورت خودکار تمیز می شوند، چرا که پره ها و پروانه های آنها نیاز به تمیز شدن دارند.
 
 1.  تطبیق پذیری بسیار بالا :
 استفاده از فن سانتریفیوژ برای ترکیب کردن چندین نوع جریان هوا تاثیر بسیاری دارد و فشار آنها را می تواند تحمل کند. به همین دلیل صنایعی که جریان هوا در درون دستگاه های آنها معمولی، خشک و مرطوب می باشد از این فن استفاده زیادی می کنند.
 1.  دوام :
برای محیط هایی که فرسایش آنها بسیار زیاد است از این فن استفاده بسیار زیادی می شود، به همین دلیل شما باید بدانید که دوام و ماندگاری این فن بالا می باشد و تا چندین سال به بهترین نحو ممکن کار می کند.
 1.  محدود کردن اضافه بار :
از دیگر مزیت هایی که فن سانتریفیوژ دارد و همین ویژگی موجب شده است در صنایع مختلفی از آن استفاده زیادی شود، این است که اضافه بار را می تواند در درون دستگاه کنترل کند.
 

شرکت کولاک فن با کادری مجرب ، تولید کننده ی دستگاه های سانتریفیوژ با کیفیت عالی و قیمت مناسب میباشد . جهت مشاوره رایگان و یا سفارش محصول میتوانید با کولاک فن تماس بگیرید .