شهرک صنعتی بزرگ شیراز-بلوار دانشجو۳- هلدینگ کولاک فن

وبلاگ

» وبلاگ » آشنایی کامل با فن سقفی و کاربردهای آن
آشنایی کامل با فن سقفی و کاربردهای آن
  • 16 آبان 1398
  • توسط admin

آشنایی کامل با فن سقفی و کاربردهای آن

یکی از مهم ترین و متعارف ترین هواکش به کار رفته در صنایع مختلف فن سقفی است. این فن که وظیفه دمیدن هوای مطلوب به درون محیط را بر عهده دارد برای شرایطی که نیازی به فشار هوای زیاد نیست و تنها تهویه مطبوع فضا مد نظر است به کار برده می شود. ما در ابن بخش از مقاله خود بر آنیم تا با بررسی کامل و همه جانبه فن سقفی همه آنچه را که قرار است درباره این هواکش پرکاربرد بدانید در اختیارتان قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

فن سقفی چیست و چگونه کار می کند؟

یکی از مهم ترین و متعارف ترین هواکش به کار رفته در صنایع مختلف فن سقفی است. این فن که وظیفه دمیدن هوای مطلوب به درون محیط را بر عهده دارد برای شرایطی که نیازی به فشار هوای زیاد نیست و تنها تهویه مطبوع فضا مد نظر است به کار برده می شود. ما در ابن بخش از مقاله خود بر آنیم تا با بررسی کامل و همه جانبه فن سقفی همه آنچه را که قرار است درباره این هواکش پرکاربرد بدانید در اختیارتان قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

معرفی کامل فن سقفی

قطعاً با شنیدن نام فن سقفی اولین چیزی که به ذهنتان خطور می کند مدل هواکشی است که بر روی پشت بام و یا سقف ساختمان نصب می شود. اگرچه این برداشت شما تا حد بسیاری صحت دارد اما در حالت کلی باید گفت که فن یا هواکش سقفی به آن دسته از فن های صنعتی پرکاربرد گفته می شود که با ایجاد فشار مثبت هوا در محوطه های مختلفی از یک ساختمان به منظور جلوگیری از گسترش هوای کثیف و آلاینده ها از قبیل دود و محافظت کارکنان از آسیب های ناشی از این مشکلات استفاده می شود. 

از آنجایی که این مدل هواکش ها بر روی سقف ساختمان های مختلف نصب می گردند و معمولاً پوشش مناسبی برای محافظت از خود ندارند لذا ممکن است با عوامل محیطی بسیاری همچون شرایط جوای نامناسب، گرد و غبار، باران های مداوم و... به طور مستقیم در ارتباط باشند. اما طراحان و سازندگان این محصول با به کار گیری یک سری استانداردهای بین المللی نظیر آی پی به هنگام طراحی و تولید، موجبات مقاومت این فن صنعتی را در برابر انواع خورندگی و شرایط محیطی مختلف فراهم آورده اند.

عوامل تعیین کننده قیمت فن سقفی

عوامل و متریال های متعدد بسیاری در تعیین قیمت فن سقفی نقش دارند. همان‌طور که در مطالب قبلی هم به آن اشاره شد فن یا همان هواکش سقفی برای حرکت و افزایش راندمان کاری خود به موتور پیشرفته تری نیاز دارد و قطعاً استفاده از چنین موتوری باعث می شود تا مصرف انرژی دستگاه، بیش از حد معمول و استانداردهای تعیین شده باشد. از طرفی هم استفاده از استانداردهای آی پی به هنگام تولید انواع مدل های هواکش سقفی باعث می شود تا تمامی قطعات و اجزا تشکیل دهنده آن در برابر مشکلات مختلف مقاوم باشد. قطع به یقین وجود چنین پارامترهایی باعث می شوند تا فن سقفی دارای قیمت و هزینه های بالاتری در مقایسه با نمونه های مشابه خود باشد. اما از طرفی هم انتخاب و خرید این دستگاه و استفاده از آن در بخش های مختلف صنایع خیال کاربران را برای آسیب ندیدن دستگاه در برابر شرایط آب و هوایی بد آسوده می کند. 


هواکش سقفی

هواکش سقفی


از دیگر عوامل تعیین کننده قیمت فن سقفی جنس بدنه و پروانه های تعبیه شده در آن است. از آنجایی که معمولاً این دستگاه دارای پروانه های فولادی یا آلومینیومی می باشد و این عامل قدرت موتور فن را در مقابل سرعت های مختلف کنترل می کند تا با کم و زیاد کردن سرعت آن در موقعیت های خاص، از میزان هدر رفتن انرژی و برق مصرفی جلوگیری کند. به واقع یک عامل برتری که بتواند هزینه های تعمیر و.تعویض دستگاه را برای صاحبانش برگرداند همین مورد است. وجود چنین ویژگی و شاخصه بارزی نقش مهمی در تعیین قیمت هواکش سقفی دارد. 

آشنایی با کاربرد فن سقفی

هواکش سقفی

کاربرد فن سقفی


می توان گفت انواع مدل های ساخته شده از فن سقفی در محیط های مختلف بنا به نیاز و سفارش کاربر مورد استفاده واقع می گردد که در ادامه مطلب به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

  • استفاده در حمام و دستشویی
  • استفاده در انواع آشپزخانه های صنعتی و خانگی
  • استفاده از کارگاه های تولیدی و گاراژها
  • استفاده در محیط هایی که برای تهویه مطبوع مورد نیاز خود محدودیت نصب دارند