شهرک صنعتی بزرگ شیراز-بلوار دانشجو۳- هلدینگ کولاک فن

وبلاگ

» وبلاگ » آشنایی کامل با فن سانتریفیوژ استوانه ای
آشنایی کامل با فن سانتریفیوژ استوانه ای
  • 06 آبان 1398
  • توسط admin

آشنایی کامل با فن سانتریفیوژ استوانه ای

فن سانتریفیوژ استوانه ای همان انتخاب دقیق و سنجیده ای است که می تواند نیاز این دسته از اماکن را برآورده سازد. ما در این بخش از مقاله خود قصد داریم تا با بررسی این فن، توان مقاومتی و عملکرد آن، اطلاعات جامع و کامل تری در اختیارتان قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

همه آنچه که قرار است درباره فن سانتریفیوژ استوانه ای و کاربردهای آن بدانید. فن سانتریفیوژ استوانه ای به عنوان یکی دیگر از فن های سانتریفیوژ یا گریز از مرکز شناخته می شود که همانند سایر مدل های آن با ایجاد فشار بالا در بخش خروجی موجبات تهویه مناسب محیط های مختلف را فراهم می آورد. بسیاری از فضاها در اماکن صنعتی وجود دارند که به دلیل موقعیت قرار گیری خود نیازمند نصب و تعبیه یک سری تجهیزات کاربردی برای تکمیل سیستم هواکشی و تهویه مطلوب خود هستند تا بتوانند هوای مورد نیاز خود را به گردش درآورده و با تأمین هوای مطلوب و سالم، پاسخگوی مناسبی برای فضاهایی با کانال کشی های طولانی باشد. 

هواکش سانتریفیوژ استوانه ای همان انتخاب دقیق و سنجیده ای است که می تواند نیاز این دسته از اماکن را برآورده سازد. ما در این بخش از مقاله خود قصد دارید تا با بررسی این فن، توان مقاومتی و عملکرد آن اطلاعت جامع و کامل تری در این باره در اختیارتان قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

فن سانتریفیوژ استوانه ای چیست و چه کاربردهایی دارد؟

فن سانتریفیوژ استوانه ای یا همان فن بلوور یکی دیگر از انواع فن های گریز از مرکز است که از مجموعه ای از پره های یک دست و یک اندازه تشکیل شده است. نحوه شکل گیری و تعبیه پره ها در این فن به گونه ای است که جریان هوای مورد نیاز محیط را در زوایای مختلف به صورت کاملاً هم محور به حرکت در می آورد. نیروی محرکه موجود در هواکش های این فن از الکتروموتورهای آن تأمین شده که باعث می شود تا در حین انجام فعالیت انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی تبدیل گردد. 

به عنوان یک قانون کلی فن سانتریفیوژ استوانه ای به دلیل ویژگی های خاص و منحصر به فردی که به خود اختصاص داده اند و همچنین بر اساس شرایط و موقعیت متفاوت، برای کاربردهای مناسب تر که از پیچیدگی کمتری برخوردار هستند ترجیح داده می شوند. در واقع این نوع فن به منظور تأمین و تولید جریان هوای مورد نیاز با حجم بالا پر کنار فشار کم به کار برده می شود. به همین خاطر است که عموماً در سیستم هایی نظیر گرمایش، هواساز و تهویه مطبوع مورد استفاده واقع می شود. 


گستره کاربرد فن سانتریفیوژ استوانه ای


کاربرد فن سانتریفوژ استوانه ای

کاربرد فن سانتریفیوژ استوانه ای


به جرات می توان گفت گستره کاربرد فن سانتریفیوژ استوانه ای بسیار زیاد است. از آنجایی که این فن ساختار و کارایی شبیه به سایر مدل های فن سانتریفوژ دارد و عملکرد آن به شیوه ای است که در آن محور خروجی هوا بر محور گردش پره های تعبیه شده عمود می باشد در نتیجه به آسانی می تواند تولید باد کرده و موجبات تهویه سالم و مطلوب فضای مورد نظر را فراهم آورد.

مهم ترین ویژگی که سبب شده تا فن یا هواکش سانتریفیوژ استوانه ای کاربردهای وسیع تری در مقایسه با سایر انواع فن های صنعتی داشته باشد توانایی و قدرت آن به هنگام غلبه بر کاهش یا افت فشار استاتیک بالا در تمامی سیستم های کانال کشی شده در مکان های مختلف است. چنین شاخصه بارزی که در این فن وجود دارد به خاطر این است که به هنگام طراحی ساختار استوانه ای، اندازه طول فن نسبت به قطر آن بیشتر است. از طرفی هم با وجود آنکه پره های آن به صورت هم محور تعبیه شده اند اما در زوایای متفاوت بر اساس شرایط مختلف حالتی خمیده به جلو به خود می گیرند. از جمله کاربرد فن سانتریفیوژ استوانه ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کارخانه ها و آشپزخانه های صنعتی
  • اتاق های تمیز و استریل شده
  • سالن های اجتماعات
  • مراکز اداری و تجاری
  • ساختمان های مسکونی
  • و...