شهرک صنعتی بزرگ شیراز-بلوار دانشجو۳- هلدینگ کولاک فن

وبلاگ

» وبلاگ » آشنایی کامل با فن صنعتی و کاربردهای آن
آشنایی کامل با فن صنعتی و کاربردهای آن
  • 21 مهر 1398
  • توسط admin

آشنایی کامل با فن صنعتی و کاربردهای آن

یکی دیگر از متریال های پرکاربرد در صنایع مختلف فن صنعتی است که نقش بسیار مهمی را در پاک سازی هوا و سیستم تهویه مطبوع بر عهده دارد. می دانیم که تهویه و تعویض هوا یکی از پارامترهای بسیار مهم در زندگی انسان است تا جایی که بدون وجود آن امکان زندگی کردن تا حد بسیار بالایی کاهش می یابد.

آیا می دانید فن صنعتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟
 یکی دیگر از متریال های پرکاربرد در صنایع مختلف فن صنعتی است که نقش بسیار مهمی را در پاک سازی هوا و سیستم تهویه مطبوع بر عهده دارد. می دانیم که تهویه و تعویض هوا یکی از پارامترهای بسیار مهم در زندگی انسان است تا جایی که بدون وجود آن امکان زندگی کردن تا حد بسیار بالایی کاهش می یابد.گاهی اوقات وجود درزها، پنجره ها و دیگر بخش های ورودی هوا نمی توانند چنین امکانی را فراهم آورند در نتیجه نیاز است تا یک سری تجهیزات کاربردی و به کار برده شود تا بتواند با امکان تعویض هوای مکانیکی موجبات تهویه هوای سالم را فراهم آورد. فن صنعتی یکی از ساده ترین هواکش های ساخته شده در صنعت فناوری است که با امکان شناور ساختن هوای موجود در محیط موجبات خروج آلاینده ها را به سادگی فراهم می آورد. ما در این بخش از مطلب خود قصد داریم هر آنچه را که مربوط به این نوع فن و کارایی های آن است در اختیارتان قرار دهیم. پس با ما همراه باشید. 

فن صنعتی چیست؟

در حالت کلی فن صنعتی به دستگاهی مدرنیته گفته می شود که قابلیت جا به جایی هوا و خروج انواع آلاینده ها اعم از دود، گاز و ... را از محیط دارا می باشد. این دستگاه همانگونه که از نامش بر می آید یک مکنده صنعتی بسیار قوی است که در بخش های مختلفی از صنایع به کار برده می شود. تهویه هوا یکی از موضوعات بسیار مهمی است که در بسیاری از مشاغل توجه عموم پرسنل و کارکنان را به خود جلب نموده است و همواره آنان سعی بر آن دارند تا به شیوه های مختلفی موجبات سالم کردن هوای درون محیط و خروج انواع کثیفی ها را به وجود آورند. 


فن صنعتی

انواع فن صنعتی


شاید در گذشته با انجام بسیاری از کارهای ساده نظیر قرار دادن راه هایی برای ورود و خروج هوا در یک مکان مشخص انجام تهویه مطبوع هوا امکان پذیر بود. اما امروزه به دلیل پیشرفت فناوری و دانش بشر و پیدایش مشاغل حجیم تر نظیر کارخانه ها و محیط های صنعتی بزرگ تر، چنین اقدامات ساده و معمولی پاسخگوی نیاز کارکنان نیست. شاید به همین خاطر است که هواکش صنعتی به عنصری جدا ناپذیر این دسته از اماکن و بسیاری محیط های دیگر تبدیل شده است. 

معرفی انواع فن صنعتی و کاربردهای آن ها

از آنجایی که فن صنعتی یا همان هواکش صنعتی بیشترین استفاده و کاربرد را در صنایع مختلف دارند از این رو سازندگان این محصول انواع مختلفی از آن ها را بر اساس کارایی های متنوع طراحی و به بازار عرضه کرده اند. در حالت کلی فن های صنعتی تولید شده به دو دسته اصلی فن های گریز از مرکز و یا همان فن صنعتی سانتریفوژ و فن های جریان محوری یا همان فن آکسیال طبقه بندی می شوند. هر کی از این فن ها با کارایی های تخصصی تر وارد صنعت های مختلف می شوند:

  • فن صنعتی گریز از مرکز: معمولاً سازندگان فن صنعتی گریز از مرکز یا همان فن سانتریفوژ، این سیستم را در دو نوع یک طرفه و دو طرفه طراحی و تولید می کنند. اصول استفاده از این فن به این طریق است که می توان از آن برای ایجاد فشار استاتیکی در دو نوع دمنده و مکنده استفاده کرد.
  • فن صنعتی آکسیال: در حالت کلی از هواکش صنعتی آکسیال به منظور تخلیه یا انتقال هوای موجود بین دو محیط استفاده می شود.

موارد استفاده از فن صنعتی

درباره موارد استفاده از انواع فن صنعتی گفتنی های بسیاری است. از آنجایی که نحوه عملکرد این سیستم به شیوه ای است که در همان ابتدا هوای درون محیط را به کمک چرخش پروانه های تعبیه شده در فن به حرکت در آورده و سپس با یک حرکت شعاعی آن را به سمت نواحی اطراف پروانه ها می کشاند. در حین انجام این کار، جریان هوا انرژی حرکتی را از فن مربوطه دریافت کرده و هم‌زمان با آهسته شدن جریان حرکت، تمامی هوای نامطبوع محیط به سمت مسیر تخلیه به حرکت در می آیند. به موجب چنین ویژگی های عملکردی است که بسیاری اماکن نظیر بیمارستان ها، برج های مسکونی، کارگاه ها، کارخانجات صنعتی، ادارات، مراکز خرید، مساجد و... از این فن به عنوان عنصر اصلی تهویه هوای مطبوع استفاده می کنند.