تولید دستگاه سیکلون در بندرعباس

تولید دستگاه سیکلون در بندرعباس

دستگاه سیکلون یا همان سایکلون ترجمه شده واژه لاتین Cyclonic separation میباشدکه از آن به منظور جمع آوری گرد و غبار و ذرات معلق در هوا استفاده میشود. از آنجایی که این دستگاه بر اساس یک نیروی گردبادی یا همان نیروی مبتنی بر گریز از مرکز که به واسطه بدنه هلیکال آن تولید میشود عمل مربوط به جداسازی را انجام میدهد درنتیجه از نظر کارکرد ،فعالیتی بسیار جالب و در عین حال پیچیدهای دارد.

دستگاه سیکلون چیست و چه کاربردهایی دارد؟
دستگاه سیکلون یا همان سایکلون ترجمه شده واژه لاتین Cyclonic separation می باشد که از آن به منظور جمع آوری گرد و غبار و ذرات معلق در هوا استفاده می شود. از آنجایی که این دستگاه بر اساس یک نیروی گردبادی یا همان نیروی مبتنی بر گریز از مرکز که به واسطه بدنه هلیکال آن تولید می شود عمل مربوط به جدا سازی را انجام می دهد در نتیجه از نظر کارکرد، فعالیتی بسیار جالب و در عین حال پیچیده ای دارد. یکی از پارامترهای بسیار مهم و قابل توجه در دستگاه سایکلون این است که این دستگاه فاقد موتور، لوازم برقی متحرک و پره است. 

بد نیست بدانید سپراتورهای معمول با حداقل یک پره متحرک تولید می شوند که با نیروی الکتروموتور موجود در آن به حرکت در آمده و عملیات مربوط به جدا سازی ذرات ریز و درشت را انجام می دهد. این در حالی است که جریان هوای گردبادی در دستگاه سایکلون که به کمک بدنه آن تولید می شود دارای یک مسیر انحنای حساب شده می باشد که موجب شتاب گرفتن جریان گرد بادی و حرکت چرخشی هوا می گردد. در ادامه این نوشتار همراه ما باشید تا با جزئیات بیشتری به معرفی کاربردهای این دستگاه بپردازیم.


همه چیز درباره کاربرد دستگاه سیکلون

در حالت کلی دستگاه سیکلون به دستگاه صنعتی گفته می شود که از آن در محیط های صنعتی و نیمه صنعتی برای جمع آوری گرد و خاک و مواد بسیار ریزی که بر اثر فعالیت های ماشین آلات مختلف به وجود می آیند استفاده می گردد. این دستگاه بر خلاف سایر تجهیزات گردگیر دارای دو نقطه تعبیه شده برای جمع آوری مواد است که یکی از آن ها برای جمع آوری گرد و غبار و ذرات بسیار ریز و دیگری برای خاک روبه و ذرات سنگین تر استفاده می شود. هر دو نقطه این دستگاه دارای توان فوق العاده سانتریفوژی است که تمامی فرایند جمع آوری را به بهترین شکل ممکن انجام می دهد.

نحوه عملکرد سیکلون به گونه ای است که جریان هوا پس از وارد شدن به آن به نیروی سانتریفوژی موجود در دستگاه منتقل می شود. به این ترتیب در ابتدا ذرات سنگین تر با فشار هوای بیشتر به نقطه جمع آوری اول فرستاده می شوند. سپس ذرات ریزتر همانند گرد و خاک به دومین نقطه جمع آوری که تحت عنوان فیلتر جمع آوری می باشد رانده شده و در همان جا می مانند. به دلیل کارایی و قابلیت های منحصر به فرد دستگاه سایکلون است که از آن در انواع صنایع مختلفی نظیر: 

 • کارخانجات تولید کاغذ
 • کارخانه تولید سیمان
 • خطوط تولید فولاد
 • کارخانه های متالوژی مواد
 • کارگاه های ساخت و تولید چوب
 • و سایر صنایعی که با انواع ذرات ریز و درشت مواد سر و کار دارند به کار برده می شود.
انواع دستگاه سیکلون

امروزه و در تمامی صنایع مختلف، دستگاه سیکلون به عنوان یکی از اصلی ترین و در عین حال کم استهلاک ترین دستگاه ها شناخته شده است. با توجه به ارزش کاربردی آن، طراحان و تولید کنندگان این محصول انواع و مدل های آن را بنا به نیاز بازار و صنعت های گوناگون در بالاترین استانداردهای ساخت، تولید و روانه بازار کرده اند. در ادامه به معرفی بیشتر انواع آن می پردازیم:

 • نیوگاز
 • سیکلون صنعتی لیوت
 • سیکلون صنعتی سیوت
 • سیکلون های دارای قسمت ورودی پیچان
 • سایکلون فان تونگرن
تولید دستگاه سیکلون در بندرعباس
مزیت های استفاده از دستگاه سیکلون

به طبع دستگاه سیکلون به خاطر قابلیت های منحصر به فردی که دارد مزیت های بی شماری را برای کاربرانش به ارمغان می آورد. اول از همه آنکه کیسه جمع آوری مواد این دستگاه استاندارد بوده که به هنگام خالی کردن گرد و غبار این استاندارد بودن پدیدار می شود. همان طور که گفته شد نقطه جمع آوری مواد سنگین تر و ریز تر از یک دیگر مجزا می باشد و محتوای ذرات خاک روبه و مواد سنگین تر در نقطه اول جمع آوری می شوند. از این رو خالی کردن کیسه جمع آوری نقطه اول بسیار سریع تر و تمیزتر انجام می گردد.

از آنجایی که عمده ترین اهداف دستگاه سایکلون جمع آوری ذرات بسیار ریزی است که با عنصر فیلتر ارتباط دارند لذا می توان گفت میزان تکرار پاک سازی و یا جایگزینی یک فیلتر گران قیمت تا حد بسیار بالایی کاهش می یابد.


شرکت کولاک فن انواع و اقسام دستگاه سیکلون را تولید و روانه بازار میکند . ما در تمامی شهرهای ایران از جمله بندرعباس فعالیت داریم و امکان دریافت سفارش و ساخت این نوع دستگاه ها را داریم . تنها کافیست با ما تماس بگیرید .

مطالب پیشنهادی