همه چیز درباره دستگاه های مخصوص تهویه سالن پرورش قارچ

همه چیز درباره دستگاه های مخصوص تهویه سالن پرورش قارچ

همه آنچه که قرار است درباره دستگاه های مخصوص تهویه سالن پرورش قارچ بدانید:


 قارچ های پرورشی از آن دسته محصولات خوراکی است که جدای از هر نژاد برای اینکه بتواند رشد مضاعف و قابل قبولی داشته باشد بایستی در یک شرایط محیطی ایده آل قرار گیرد. فاکتورهای محیطی بسیاری وجود دارند که در ایجاد وضعیت مناسب رویکرد پرورش قارچ نقش تعیین کننده ای بر عهده دارند. در این میان دستگاه های مخصوص تهویه سالن پرورش قارچ به عنوان یکی از مهم ترین و اثربخش ترین عوامل معرفی شده است. ما در این بخش از مطلب خود قصد داریم هر آنچه را که مربوط به این تجهیزات است به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.


معرفی کامل دستگاه های مخصوص تهویه سالن پرورش قارچ

درباره دستگاه های مخصوص تهویه سالن پرورش قارچ چه می دانید؟

یکی از چالش های مهمی که امروزه پیش روی پرورش دهندگان قارچ قرار دارد ایجاد شرایط و محیط ایده آل برای رشد بهتر قارچ های پرورشی و در ادامه بازدهی عالی آنان در طولانی مدت است. تهویه سالن پرورش قارچ و تأمین هوای محیطی مورد نیاز، یکی از عواملی اصلی و کارساز در زمینه تولید و رشد بهینه قارچ های پرورشی است. معمولاً این چنین تهویه ای توسط یک سری تجهیزات به نام سیستم های مخصوص تهویه سالن پرورش قارچ تولید و تأمین می گردد. 

شاید در نگاه اول برداشت غلطی از این تجهیزات در سالن های پرورش قارچ شود و بسیاری از پرورش دهندگان بر این باور باشند که دستگاه های مخصوص تهویه سالن تنها به منظور ایجاد گردش هوا و از جلوگیری از ایجاد هوای آلوده استفاده می شوند. در حالی که سالن های پرورش قارچ هیچ نیازی به چنین ملزوماتی ندارد. اما واقعیت برعکس این است. به واقع سیستمهای مخصوص تهویه سالن پرورش قارچ با ایجاد جریان و چرخش هوا در سالن و بستر کشت از یک سو و ورود جریان هوای تازه از بیرون به داخل محیط از سوی دیگر باعث می شود تا رشد و عملکرد انواع قارچ های پرورشی به بهترین شکل ممکن خود صورت گیرد.

همه چیز درباره دستگاه های مخصوص تهویه سالن پرورش قارچ

دلایل اهمیت استفاده از دستگاه های مخصوص تهویه سالن پرورش قارچ

آیا می دانید یکی از دلایل اهمیت استفاده از دستگاه های مخصوص تهویه سالن پرورش قارچ تأمین اکسیژن مورد نیاز است؟

از آنجایی که قارچ های پرورشی موجودات هوازی هستند و به اکسیژن کافی برای رشد میسلیوم های خود نیاز مبرهنی دارند و از طرفی هم به خاطر اینکه در محیط بسته سالن های پرورش قارچ به خاطر حضور حجم زیادی از دی اکسید کربن، اکسیژن مورد نیاز برای رشد رویشی اندام های میوه دهی قارچ ها وجود ندارد. به همین خاطر به یک منبع بیرونی مانند دستگاه های مخصوص تهویه سالن پرورش قارچ نیاز است تا هیچ مشکلی برای رشد و عملکرد این محصولات خوراکی ایجاد نشود. به علاوه آنکه با تهویه هوای محیط، گردش و تأمین هوای مورد نیاز نه تنها هیچ مشکلی را برای تنفس در قارچ ها ایجاد نمی کند بلکه با جلوگیری از ایجاد تهویه بیش از حد از مانع از تغییر دمای سالن و ایجاد رطوبت در آن می گردد.


انواع دستگاه های مخصوص تهویه سالن پرورش قارچ

اساساً در بازار دو مدل از دستگاه های مخصوص تهویه سالن پرورش قارچ وجود دارد که عبارت اند از:

  • سیستم تهویه کم فشار: این نوع سیستم که یکی از رایج ترین سیستم های مخصوص تهویه سالن پرورش قارچ می باشد میزان هوای مورد نیاز را به کمک فن های مکنده خود وارد سالن ها و بستر پرورش قارچ کرده و سپس هوای تازه را از راه دریچه های مخصوص ورود هوا وارد می کند. در نهایت فن های مخلوط کننده که کمی عقب تر از دریچه های ورود هوا تعبیه شده اند موظف می باشند تا میزان اکسیژن وارد شده را به تمامی نقاط بستر پخش و انتشار نمایند.

از جمله مزیت های بارز استفاده از این سیستم طراحی ساده و قیمت های نسبتاً ارزان آن است. همچنین استفاده از سیستم تهویه کم فشار این امکان را برای کاربران خود فراهم می آورد تا جریان هوا و نیز میزان ورود هوای تازه به طور جداگانه و مستقل تنظیم شود.

  • سیستم تهویه پرفشار: در این سیستم که یکی دیگر از انواع دستگاه های مخصوص تهویه سالن پرورش قارچ می باشد میزان اکسیژن و هوای تازه از راه دریچه های ورودی که بر روی آن تعبیه شده اند به داخل کشیده می شود. سپس از طریق بخش های خنک کننده دستگاه در حالت پیش آماده شدن قرار می گیرد. این حالت باعث می شود تا میزان هوا به صورت یکسان وارد سالن های پرورش شده و با میزان فشار بالا عملکرد چرخش هوا را ایجاد کنند.

از جمله مزیت های استفاده از سیستم تهویه پرفشار می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • میزان اکسیژن مورد نیاز قبل از وارد شدن به محیط پرورش با افزودن دما و رطوبت مورد نیاز سالن تنظیم می گردد
  • در صورت اختلاط هوای سرد بیرون و هوای گرم داخل هیچ گونه مشکلی را برای پرورش قارچ ها فراهم نمی آورد
  • فن های مورد نیاز سیستم در خارج از محوطه سالن نصب می شود. به این ترتیب سر و صدای کمتری وارد بستر می شود

مطالب پیشنهادی