معرفی انواع سیستم های تهویه مطبوع

معرفی انواع سیستم های تهویه مطبوع

برای تهویه مطبوع و از بین بردن آلودگی ها در محیط های صنعتی و خانگی از سیستم های تهویه مطبوع در انواع مختلف و با قیمت مناسب استفاده می کنند این سیستم ها به طور کلی در دو نوع تهویه مطبوع مستقل نظیر کولر اسپلیت یونیت، داکت اسپلیت و ... و نوع دوم سیستم تهویه مطبوع مرکزی که شامل چیلرها و سیستم های vrf می باشد.

فراهم کردن شرایط محیطی مطلوب در کارگاه ها، کارخانجات، ساختمان ها و مراکز تجاری، صنایع بزرگ و ... امری ضروری تلقی می شود. یکی از این شرایط، تأمین هوای سالم و مطلوب می باشد که از طریق سیستم های تهویه مطبوع امکان پذیر است. این سیستم ها با مکانیزم خاصی که دارند می توانند شرایط هوایی را ثابت و یا آن را تغییر دهند. بهترین سیستم تهویه مطبوع باید توانایی کنترل دما، رطوبت و سرعت جریان هوا را داشته باشد. در متن زیر بیشتر با کارایی و انواع این سیستم ها آشنا می شویم.


معرفی سیستم های تهویه مطبوع

 

سیستم های تهویه مطبوع با توجه به کاربردی بودن و بالا بردن سطح رفاه و سطح استانداردزندگی افراد مورد توجه زیادی قرار گرفته است. انتخاب سیستم مناسب در پروژه های ساختمانی با توجه به نوع پروژه و شرایط محیطی آن متفاوت است. تهویه مطبوع می تواند کمک زیادی به بهینه سازی انرژی کند. تهویه مطبوع شامل سرمایش، گرمایش، رطوبت زنی، رطوبت زدایی و تصفیه هوا می باشد.


انواع سیستم های تهویه مطبوع


همان‌طور که گفته شد هدف از راه اندازی انواع سیستم های تهویه مطبوع ، ایجاد شرایط مطلوب در فضای مورد نظر است. در طراحی سیستم تهویه اولین اقدام انتخاب و شناسایی یک سیستم تهویه خوب است. به طور کلی سیستم های تهویه به چهار دسته زیر تقسیم بندی می شوند.

  • سیستم تهویه مطبوع تمام هوایی: نحوه ی عملکرد این دستگاه به نحوی است که هوا را از طریق دستگاه مرکزی به داکت ها منتقل و از طریق گریل یا دیفیوزرها هوا را در اتاق ها پخش می کنند. از انواع این سیستم ها می توان به ایرواشر، کولر آبی، هواساز یا AHU اشاره کرد.

از مزیت های این سیستم ها شامل: بهترین انتخاب برای کنترل دما و رطوبت زن، با داشتن عایق های صوتی امکان کاهش نویز را دارند، تغییر فصل دادن آسان این سیستم، تأمین گرمایش و سرمایش به صورت هم‌زماندر زن های مختلف و ... می باشد.

  • سیستم های هوا_ آب: تهویه در این سیستم ها با توزیع هم‌زمانهوا تهویه شده و آب به ترمینال یونیت های نصب شده در فضاها انجام می شود. با توجه به اینکه ظرفیت حرارتی و دانسیته آب از هوا بالاتر است سطح مقطع لوله ها برای یک میزان ظرفیت سرمایش یا گرمایش، بسیار کوچک‌تر از کانال کشی است.
  • سیستم های تمام آب: تهویه در این سیستم ها به وسیله ی آب سرد یا گرم سیرکوله شده از دستگاه سرمایش مرکزی و یا بویلر به ترمینال یونیت های موجود در فضا انجام می شود. این سیستم به فضای کمتری برای توزیع نیاز دارد.
  • سیستم کویل انبساط مستقیم: این سیستم ها به سیستم های تمام مبرد نیز شهرت دارند و هوای مورد نیازمستقیماً توسط مبرد موجود در کویل های سرمایشی تأمین می شود و با داشتن این مزیت، کارایی بیشتر دارد. انجام لوله کشی برای فواصل دور در این سیستم ها امکان پذیر نیست به همین دلیل برای ساختمان های کوچک، مغازه ها و ... کاربرد دارد. از نمونه های این سیستم شامل کولر گازی و اسپلیت ها می باشد.

اجزای سیستم های تهویه مطبوع


از مهم‌ترین اجزایی که در سیستم های تهویه مطبوع به کار گرفته شده اند به طور کلی شامل موارد زیر می باشد.

  • یکی از مهم‌ترین اجزا منابع حرارتی می باشد که به وسیله سوخت یا الکتریسیته حرارت تولید می کند که این اجزا با نام های دیگ و کوره شناخته می شوند.
  • منابع برودتی:  در سیستم های مکانیکی، سرمایش فقط از طریق برودت تبخیری امکان پذیر است و سیستم های سرمایش و گرمایش به اسم چیلر شناخته می شوند و در دو نوع ضربه ای یا معمولی و یا جذبی وجود دارند و سرمایش از طریق بخار شدن ماده ی گازی شکل انجام می پذیرد.
  • مخزن انبساط که فقط در سیستم های تمام آب وجود دارد.
  • پمپ ها وظیفه به حرکت در آوردن سیال را دارند.
  • از دیگر اجزای سیستم های تهویه هوای مطبوع شامل دستگاه رطوبت گیر، کویل ها، فن و هواکش می باشد.
شرکت کولاک فن تولید کننده انواع سیستم های تهویه مطبوع صنعتی این آمادگی را دارد که در تمامی نقاط ایران از جمله شهرهای یزد ، مشهد ، شیراز ، اصفهان ، تهران  و همچنین شهرهای جنوبی ایران از جمله بوشهر و بندرعباس و کیش و قشم و ... تمامی سفارشات شما در کوتاهترین زمان و با کیفیت بالا تولید و به شما عرضه نماید .

مطالب پیشنهادی