اصول عیب یابی در اگزاست فن

اصول عیب یابی در اگزاست فن

گاها شرایطی ایجاد میشود که عیب یابی فن را با چالش‌های دشواری رو به روخواهدکرد. در این مقاله با بیانی ساده و خلاصه به عمده ‌عیبهای انواع اگزاست فن و فن آکسیال میپردازیم تا در مسیر عیب یابی فن کارگشای شما باشد.

اصول عیب یابی در اگزاست فن

انواع فن، از اگزاست فن گرفته تا فن آکسیال و حتی فن سانتریفیوژ از ساختار کم و بیش یکسانی بهره می‌برند. یک موتور تکفاز تا سه فاز و حتیDC که همراه با یک پروانه در داخل یک محفظه اقدام به جا به جایی هوا در فضاهای بسته مینمایند. اصولا انواع فن را با دو حالت دمنده و یا مکنده طراحی میکنند و بسته به شرایط مورد نظر در فضاهای کاری انواع دمنده و یا مکنده مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

 

در نگاه کارکرد اگرچه انتظار عملکرد طولانی و بدون هرگونه عیب را از انواع فن انتظار داریم؛ اما به هر صورت در کارکرد فن، با یک تجهیز کاملا مکانیکی روبه‌رو هستیم که در عین کارکرد احتمالاً دچار خرابی، نقصان، عیب و... می شوند. عیب یابی فن در نگاه اجمالی چندان عمل پیچیده‌ای نخواهد بود. لکن گاها شرایطی ایجاد می شود که عیب یابی فن را با چالش‌های دشواری روبه رو خواهد کرد. در این مقاله با بیانی ساده و خلاصه به عمده‌ عیب های انواع اگزاست فن و فن آکسیال می پردازیم تا در مسیر عیب یابی فن کارگشای شما باشد.

  • تولید باد با فشار کمتر از مقدار اسمی: اگزاست فن و فن آکسیال با هدف تولید باد با فشار بالا طراحی شده است. کاهش فشار می تواند ناشی از مقاومت موجود در فضا باشد. و یا اینکه فن با سرعتی بسیار کمتر از حد نرمال می‌چرخد. عدم تنظیم صحیح دمپرها نیز گاها موجب افت فشار خواهد شد. عواملی مانند وضعیت نامناسب در ورودی و یا خروجی اگزاست فن، نشتی در سیستم و یاعدم جهت درست در چرخش فن از جمله دیگر عوامل کلیدی در افت فشار خواهند بود.

اگزاست فن

اگزاست فن

  • کارکرد با لرزش و صدای بالا: عمده عوامل در ایجاد لرزش و یا صدای بالای اگزاست فن و فن آکسیال در عدم تراز قطعاتی مانند یاتاقانها، کوپلینگ ها، چرخ و یا تسمه خواهد بود. دیگر موارد قابل بررسی می‌تواند در نصب نامناسب و نااستوار فن باشد و یا اینکه جسمی خارجی در جایی از اگزاست فن گرفتار شده است. خرابی موتور، شل شدن پیچ ها در بدنه ی اگزاست فن، تاب برداشتنشفتاصلی فن و یا وجود سنگ در پروانه از جمله عوامل در تولید صدای نامتعارف اگزاست فن خواهند بود.
  • داغ شدن بیش از حد یاتاقان ها: چک کردن دمای نسبی قطعات در عیب یابی فن خصوصا فن آکسیال از اولویت بالایی برخوردار است. در این بین داغ شدن بیش از اندازه ی یاتاقان ها موجب می شود تا این قطعه به سرعت دچار خرابی باشد. گریس زدن بیش از اندازه برای بلبرینگ و یا عدم تراز بودن یاتاقان ها، لطمه به قطعات متحرک فن و یا تاب برداشتن شفت اصلی فن می تواند دلیل بر این داغ شدن باشد. عوامل ساده‌ای مانند کثیف بودن یاتاقان ها، کشش زیاد تسمه و یا همجواری با منابع دمایی نیز تاثیرات عمیقی بر این گرمای تولید شده خواهند گذاشت.

کارگاه های متعددی درسطح کشور در زمینه ی عیب یابی تا تعمیرات حرفه ای انواع فن آکسیال، اگزاست فن بیصدا و یا صنعتی فعالیت میکنند. در این بین شرکت کولاک فن با توجه به توانمندی های تخصصی طراحی تا مشاوره در نصب و راه اندازی کلیه ی سیستمهای تهویه مطبوع و تسلط بر فضای تعمیرات و نگهداری آنها، آمادگی انجام هرگونه سفارش در زمینه ی خدمات تعمیرات و نگهداری انواع اگزاست فن را دارا میباشد. محدوده ی فعالیت شرکت کولاک فن بسیار گسترده و در ابعاد کشوری بوده تا جائی که این شرکت توانایی فعالیت مستمر و حرفه ای در سطح بسیاری از شهرهای ایران از جمله تهران، اصفهان، مشهد، شیراز و... را خواهد داشت.

مطالب پیشنهادی