از هواکش قارچی چه می دانید؟

از هواکش قارچی چه می دانید؟

یکی از بهترین روش ‌ها در خروج هوا همراه با کانال کشی، استفاده از مسیر سقف می باشد. در این حالت با کمترین زانو در مسیر کانال کشی ها می توان به فضای بیرون دسترسی پیدا کرد؛ اما استفاده از مسیر سقف در خروج هوا نیازمند به نوع خاصی از هواکش می باشد که با عنوان هواکش قارچی از آن یاد می شود.

از هواکش قارچی چه می دانید؟

به جهت خروج هوا از فضا های بسته تا ایجاد جریان هوای تازه در این فضا ها از انواع هواکش ها استفاده می شود. به این منظور همراه با کانال کشی هایی سعی در هدایت جریان هوا به سمت خروج از فضا صورت می‌ گیرد. یکی از بهترین روش ‌ها در خروج هوا همراه با کانال کشی، استفاده از مسیر سقف می باشد. در این حالت با کمترین زانو در مسیر کانال کشی ها می توان به فضای بیرون دسترسی پیدا کرد؛ اما استفاده از مسیر سقف در خروج هوا نیازمند به نوع خاصی از هواکش می باشد که با عنوان هواکش قارچی از آن یاد می شود.

هواکش قارچی که شکل و شمایلی شبیه به قارچ دارد، از انواع فن آکسیال بوده که همراه با نصب در پشت بام ها از طریق کانال کشی های عمودی اقدام به تخلیه ی هوا می کند. به این ترتیب همراه با افت فشار کمتری خواهد بود. افت فشار در عملکرد هواکش قارچی بسیار کمتر از انواع فن آکسیال دیواری است و در حدود ۱۰ درصد خواهد بود.

اما از آن جهت که این فن در سقف تعبیه می شود و در مسیر مستقیم باران و برف قرار خواهد گرفت، به جهت امنیت لازم از کلاهک هایی با عنوان باران گیر در طراحی استفاده شده است. این کلاهک های باران گیر شکل و شمایل این هواکش را شبیه به قارچ می کند. از این رو است که با عنوان هواکش قارچی معروف شده ‌اند. از دیگر نام های هواکش قارچی می توان به عناوینی چون فن رادیال سقفی، فن سانتریفیوژ پشت بامی و فن سانتریفیوژ پاور روف نیز اشاره کرد.

تولید هواکش صنعتی

تولید هواکش صنعتی

ساختار انتقال قدرت در هواکش قارچی

از آنجا که هواکش قارچی به جهت تخلیه ی فضا های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به نوع طراحی در مسیر مستقیم جریان های هوای خروجی فضا های گوناگون صنعتی قرار خواهد گرفت، انواع انتقال قدرت از طریق تسمه پولی در طراحی هواکش قارچی دیده می شود. در مدل های شفت مستقیم اگر چه شاهد توان بالاتر همراه با اتلاف کمتر انرژی هستیم؛ اما در فضا های کاری با هوا های بسیار آلوده، احتمال فرسودگی تا خرابی موتور هواکش قارچی بسیار زیاد خواهد بود.

در طراحی بدنه تا پره های هواکش قارچی، موضوع حضور در فضای آزاد و مجاورت با باران و برف پیش‌ بینی خواهد شد. از این رو عموماً تمامی اجزای این فن را از جنس فلزات ضد زنگ زدگی خواهند ساخت.

هواکش قارچی

هواکش قارچی

هواکش قارچی یکی از محصولات متداول در تولید هواکش صنعتی می باشد. اصولا یک هواکش قارچی را باید با ابعاد صنعتی آن مورد تحلیل و بررسی قرار داد. این شرایط صنعتی در تولید هواکش قارچی باعث شده است تا در ابعاد، قدرت، متریال و... از شرایط خاصی بهره مند باشد. از طرفی مجاورت دائم هواکش قارچی در فضای آزاد و برخورد مستقیم آن با انواع آب و هوا های ایام گوناگون سال حساسیت های حاکم بر ساخت آن را به یکی از دقیق ترین انواع در تولید هواکش صنعتی تبدیل کرده است. این دقت در تولید، از برای اطمینان در کارکرد مداوم و با ضریب امنیت بالای هواکش قارچی می باشد. 

شرکت کولاک فن مجری تولید هواکش صنعتی در شیراز با استفاده از تجربه ی سالیان متمادی در امر تولید انواع هواکش تا سیستم های تهویه مطبوع این توانایی را دارد که بتواند شما را در امر رسیدن به یک هواکش قارچی با کیفیت یاری رسان باشد. شرکت کولاک فن در زمینه تولید هواکش صنعتی علاوه بر شهر شیراز توانایی ارائه خدمات مشاوره، فروش و تعمیرات و نگهداری را در سطح کلان کشوری از جمله شهر های اصفهان، تهران، مشهد و... را دارا می باشد.

مطالب پیشنهادی