رویکرد تهویه مطبوع در تاریخچه هواکش

رویکرد تهویه مطبوع در تاریخچه هواکش

تاریخچه ی ایجاد تا توسعه ی سیستم‌ های تهویه مطبوع همراه با پیدایش اولین هواکش ها مطرح می‌ شود. از آنجا که در تاریخچه هواکش برای اولین بار این تجهیز را با هدف تخلیه ی هوای معادل ابداع کرده ‌اند، به نوعی می توان هواکش های اولیه را دستگاه های هواساز ابتدایی معرفی نمود

رویکرد تهویه مطبوع در تاریخچه هواکش

تاریخچه ی ایجاد تا توسعه ی سیستم‌ های تهویه مطبوع همراه با پیدایش اولین هواکش ها مطرح می‌ شود. از آنجا که در تاریخچه هواکش برای اولین بار این تجهیز را با هدف تخلیه ی هوای معادل ابداع کرده ‌اند، به نوعی می توان هواکش های اولیه را دستگاه های هواساز ابتدایی معرفی نمود. هدف کلی در ساخت سیستم های تهویه مطبوع، برقراری جریان هوای تازه و یا ایجاد شرایطی به جهت تمیز کردن جریان گردشی هوا در ساختمان ها می باشد.

از هواکش های ابتدایی تا هواساز های مدرن امروزی، همگی با همین هدف پاکسازی هوای جاری در فضا های ساختمانی ابداع و توسعه پیدا کرده اند؛ اما نگرش حرفه ای همراه با پاکسازی هوا که منجر به ساخت هواساز ها شده است، موضوعی است که از دل تاریخچه هواکش بیرون می آید. مبحثی که می‌ خواهیم در نگاهی گذرا به آن بپردازیم.

تهویه مطبوع در نیاز های ابتدایی

نگهداری مواد غذایی در مدت زمان طولانی تر اولین نیازی بود که منجر به ابداع سیستم های تهویه مطبوع ابتدایی گردید. از آنجا که با ایجاد شرایط دمایی کمتر از ۴ درجه سانتی ‌گراد می توان رشد باکتری ها در مواد غذایی را به شدت کاهش داد، در حالتی که شرایط محیط به جهت فعالیت انسانی قابل تحمل خواهد بود، ایده ی ساخت یک سیستم تهویه مطبوع مطرح شد.

این ایده به سال ۱۸۲۴ میلادی و با کشف اصول نوع جذب  گرما در سیال که در آن هوا را با کمک آمونیاک مایع خنک می سازند، رنگ و بوی اجرایی بر خودش گرفت.

تاریخچه هواکش و تهویه مطبوع همراه با تاریخچه الکتریسیته

تاریخچه هواکش و ساخت اولین سیستم های تهویه مطبوع، قدمتی به مراتب بیشتر از ابداع تا کاربرد نیروی برق در بدنه ی صنایع مختلف دارد؛ اما ظهور نیروی برق و به دنبال آن اختراع اولین موتور های الکتریکی، تحولی شگرف در تاریخچه هواکش ایجاد نمود. به گونه ‌ای که همراه با استفاده از موتور های الکتریکی در ساخت هواکش ها و سیستم های تهویه مطبوع و هواساز ها شاهد انقلابی در ابعاد، قیمت تمام شده، نصب آسان، تعمیرات راحت و کاربرد وسیع تجهیزات ذکر شده هستیم.

اختراع اولین سیستم تهویه مطبوع در تاریخچه هواکش که با کمک نیروی الکتریکی کار می‌ کرده است، به سال ۱۹۰۲ میلادی باز می ‌گردد. Willis Haviland Carrier که از آن با عنوان پدر علم تهویه مطبوع در تاریخچه هواکش یاد می شود، اولین سیستم تهویه مطبوع الکتریکی را برای بهبود در عملکرد یک کارخانه چاپ طراحی نمود. Carrier بعد ها یک شرکت تهویه مطبوع آمریکایی به جهت تولید صنعتی و حرفه ای تر تاسیس نمود. تاسیس این شرکت نقطه ی عطفی در توسعه ی سیستم های تهویه مطبوع امروزی در دل تاریخچه هواکش ها می باشد.

تاریخچه هواکش

تولید هواکش صنعتی

کشف گاز فرن در سال ۱۹۲۸ میلادی که مایعی منفرد با قابلیت تبرد بالا بود، مسیر توسعه ی هواساز ها را به سمت مصارف خانگی و تجاری سوق داد؛ البته گاز فرن در مقابل تمام مزایایی که همراه خود وارد صنعت هواساز ها نموده و باعث انقلابی در توسعه ی تهویه مطبوع شده، تبعات زیست محیطی سنگینی نیز به همراه خود آورد. خیلی زود، استفاده ی گسترده در ابعاد جهانی از گازی که به راحتی می تواند لایه ی اوزون را تجزیه کند، موضوع جدی به جهت حیات کره زمین تلقی شد. از این رو در سال ‌های بعد، ترکیبات جدید تری با نام های R-11، R-12 و R-22 کشف گردید تا به مرور زمان جایگزین گاز فرن باشند.

تولید هواکش صنعتی آمیخته با توسعه ی سیستم های تهویه مطبوع در طول سالیان متمادی رو به توسعه بوده است. شرکت ها در عرصه ی راه اندازی سیستم های تهویه همراه با تولید هواکش صنعتی در انواع تجاری آن در این مسیر رو به توسعه هستند. شرکت هایی که می توانند در مسیر رو به رشد تاریخچه هواکش هم قدم باشند، در دنیای امروز پاسخگوی نیاز مشتریان خود خواهند بود. شرکت کولاک فن که یک مجموعه ی پیشرو در عرصه تولید هواکش صنعتی می باشد، همراه با رویکرد مدرن تولید انواع هواساز ها تا هواکش های صنعتی هم قدم بوده و می تواند نمونه کاملی از یک شرکت پیشرو در داخل کشور باشد. گستردگی فعالیت شرکت کولاک فن در سطح کشور از جمله شهر های شیراز، اصفهان، مشهد، تهران و... می باشد. 

مطالب پیشنهادی