همه چیز درباره فن مکنده و انواع آن

همه چیز درباره فن مکنده و انواع آن

فن مکنده به دسته ای دیگر از انواع فن صنعتی در سیستم تهویه مطبوع گفته می شود که هوای موجود در محیط را با فشار استاتیکی بالا در جهت عمود بر محور پروانه ها به گردش در آورده و آن را به خارج از محیط هدایت می کند. در یک بیان ساده تر چنین فنی که یکی پرکاربرد ترین فن های سانتریفوژ می باشد در انواع سیستم های کانال کشی شده با فشار بالا مورد استفاده واقع می گردد.

زمانی که اسمی از فن مکنده در صنایع مختلف به میان می آید تصور بسیاری از کاربران این محصول بر این است این فن هوای موجود در محیط را کشیده و آن را به خارج هدایت می کند. اگرچه چنین برداشت هایی از فن مکنده صحیح می باشد اما باید گفت که این سیستم جدای از این تعاریف، مسئولیت‌ها و وظایف دیگری دارد که موجب می شود تا در بخش های مختلفی از صنایع به طور کاملاً مستقل و جداگانه مورد استفاده واقع شود. ما در ابن بخش از نوشتار خود بر آنیم تا اطلاعات جامع و کاملی را در رابطه با این فن صنعتی و کاربردهای آن در اختیارتان قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

فن مکنده چیست و چه کاربردهایی دارد؟

فن مکنده به دسته ای دیگر از انواع فن صنعتی در سیستم تهویه مطبوع گفته می شود که هوای موجود در محیط را با فشار استاتیکی بالا در جهت عمود بر محور پروانه ها به گردش در آورده و آن را به خارج از محیط هدایت می کند. در یک بیان ساده تر چنین فنی که یکی پرکاربرد ترین فن های سانتریفوژ می باشد در انواع سیستم های کانال کشی شده با فشار بالا مورد استفاده واقع می گردد.


همه چیز درباره کاربردهای فن مکنده

همان طور که گفته شد فن مکنده صنعتی یکی از انواع پرکاربرد هواکش های صنعتی تولید شده می باشد که موجب بهره مندی از برترین تجهیزات روز دنیا در نهایت کیفیت و مرغوبیت، طیف وسیعی از کاربردها برای اماکن صنعتی و غیر صنعتی مختلف به ارمغان می آورد. این سیستم با توجه به طراحی پیشرفته و شرایط کاربردی که دارد در تمامی مکان های مهم اعم از صنعتی و عمومی که نیاز به گردش هوای محیط و تأمین هوای سالم و پاکیزه دارند به کار برده می شود. از جمله اماکنی که از فن مکنده صنعتی به عنوان یکی از تجهیزات ضروری در جهت تهویه مطبوع استفاده می کنند عبارت اند از:

  • بیمارستان ها
  • مراکز خرید
  • مساجد
  • برج های مسکونی
  • کارخانجات صنعتی
  • کارگاه های تولیدی
  • ادارات و موسسه های خصوصی
  • و بسیاری اماکن عمومی دیگر همچون رستوران ها، کافی شاپ ها و ...

تفاوت فن دمنده با فن مکنده صنعتی چیست؟

زمانی که صحبت از فن مکنده صنعتی به میان می آید قریب به اکثریت کاربران در حوزه های کاری مختلف این مدل هواکش صنعتی را با فن دمنده اشتباه می گیرند. درست است که هر دوی آن ها در زمره انواع سیستم های مکانیکی پر قدرت قرار دارند که به راحتی باعث گردش هوای موجود در محیط می شوند اما یک سری عملکرد و کارایی هایی وجود دارند که موجبات تمایز و تفاوت در این دو فن می گردد.

اول از همه باید بگوییم فن مکنده با دارا بودن قدرت مکندگی بالا و تسلط بر تمامی بخش های یک مکان، هوای نامطبوع را به آسانی و با سرعت بالایی از محیط خارج کرده بدون آنکه نیاز باشد که در یک مکان مشخص شده ای تعبیه گردد. این در حالی است که فن دمنده تنها قادر است میزان هوا را در یک محیط مشخص و تعیین شده ای تولید و موجبات تهویه آن را فراهم آورد. طراحی و ساخت فن مکنده صنعتی به گونه ای است که هر یک از تجهیزات تعبیه شده در آن نظیر موتور و تیغه ها، وظیفه اداره کردن جریان هوا، به گردش در آوردن آن و در نهایت هدایت آن به خارج از محیط را بر عهده دارند.

نحوه انتخاب انواع فن مکنده صنعتی

انواع فن مکنده

انواع فن مکنده

انتخاب انواع فن مکنده در تهویه مطبوع و تأمین هوای مورد نیاز در وهله اول نیازمند محاسبات و برآوردهای بسیار دقیق برای محیط مورد نظر از سوی سازندگان و طراحان این سیستم است. در واقع شرکت سازنده این فن بایستی بر اساس اطلاعات اولیه ای که از سوی کارفرمای یک محیط صنعتی در رابطه با نحوه فعالیت، فضای محیط، شبیه سازی سیالات و ... دریافت می کند دستگاه مورد نیاز محیط را تعبیه و به مرحله اجرا در می آورد.

مطالب پیشنهادی