کاربرد فن و روش انتخاب ، خرید و نصب آن؟

کاربرد فن و روش انتخاب ، خرید و نصب آن؟

همه ی فضاهایی که در ساختمان قرار دارند باید به نحوی تهویه شوند. این تهویه و تعویض هوا می تواند طبیعی یا مکانیکی باشد. وجود درز ها، در ها و پنجره ها و دیگر ورودی های هوا می تواند امکان تعویض هوای طبیعی را فراهم کند.

 اما گاهی تعویض هوای طبیعی کافی نیست و یا درزها ی ساختمان به حدی بسته هستند (به خصوص در ساختمان های نوساز) و در ها و پنجره ها آنقدر کم باز و بسته می شوند که تعویض هوای طبیعی به ندرت اتفاق می افتد. در اینجا تعویض هوای مکانیکی لازم می شود. برای تعویض هوای مکانیکی، فن ها  را به کار می گیریم. 
از نظر کاربرد فن ها سه دسته اند. همه ی ما با ساده ترین نوع فن آشنایی داریم. پنکه ی سقفی و پنکه ی رومیزی فن هایی هستند که برای به گردش در آوردن هوای اتاق به کار گرفته می شوند. اما فن هایی هم هستند که هوا را از بیرون به داخل یک فضا می کشند، که به آن ها فن دمنده یا هواده می گویند. این فن ها بیشتر در صنعت استفاده می شوند و کاربرد های خاص خود را دارند. فن هایی نیز هستند که برای مکیدن هوا از داخل یک فضا و بیرون فرستادن آن استفاده می شوند و به همین دلیل به فن هواکش یا فن تخلیه معروفند. ساده ترین کاربرد برای این نوع فن ها، فن هواکش سرویس بهداشتی است.
از نظر جهت جریان هوا که تخصصی تر است، فن های رایج به دو دسته ی محوری (یا اکسیال) و  گریز از مرکز ( یا سانتریفیوژ) تقسیم می شوند. در فن های محوری جهت حرکت هوا چه هنگام ورود به فن و چه هنگام خروج از فن همواره موازی با محور فن است. فن محوری بیشتر زمانی استفاده می شود که افت فشار پایین و دبی هوای بالا مورد نیاز است. پنکه و فن کامپیوتر از انواع فن های محوری هستند. بر خلاف فن محوری، در فن های گریز از هوا موازی با محور، وارد فن شده و عمود بر محور فن از آن خارج می شود. این فن ها در جایی که جریان هوا کثیف بوده و دارای ناخالصی است و یا رطوبت و دمای هوا بالاست کارایی خوبی دارند. اما مهمترین ویژگی فن های سانتریفیوژ توانایی آنها در غلبه بر افت فشار بالایی است که برای مثال در سیستم های کانال کشی شده وجود دارد. فن بیشتر کولرهای آبی خانگی نیز از نوع سانتریفیوژ است. البته کولر هایی با فن محوری نیز در بازار موجودند. درباره ی نحوه ی محاسبه ی دبی و افت فشار در ادامه صحبت خواهیم کرد.
فن ها را می توان برای کارکرد دائم و پیوسته و یا کارکرد مقطعی نصب کرد. فن دستشویی های خانگی که دارای کلید مشترک با چراغ دستشویی بوده و همزمان با روشن شدن چراغ به کار می افتند مثال آشنایی است.
از آن جا که فن های هواکش بیشترین استفاده و کاربرد را در زندگی روزمره ی ما دارند، این بخش را به این نوع فن اختصاص داده ایم. فن های هواکش عمدتا برای خنک کاری اتاق ها استفاده نمی شوند بلکه هدف اصلی از به کار گیری  آن ها تعویض هواست. اما همین تعویض هوا می تواند باعث خنک کاری هم بشود. مخصوصا در جایی که دمای هوای بیرون کم تر از دمای هوای داخل باشد.
خود تعویض هوا ممکن است برای مقاصد مختلفی انجام شود. مثلا در دستشویی و حمام، تعویض هوا برای تخلیه ی هوای بودار و جلوگیری از تراکم رطوبت انجام می شود. تأمین اکسیژن برای تنفس، جلوگیری از افزایش گاز کربنیک، تخلیه ی ھوای آلوده، دود سیگار و گازھای زیان آور دیگر، و جلوگیری از راکد ماندن ھوا از دیگر مقاصدی است که با به کار گیری هواکش می توان به آن رسید.
همان طور که پیش تر گفتیم فن هواکش، هوا را از داخل ساختمان بیرون می راند. اگر تنها وسیله ی تعویض مکانیکی هوا ی یک فضا، فن هواکش باشد، فشار اتاق به اصطلاح منفی خواهد شد. به این صورت که فن، هوا را از داخل فضا به بیرون هل می دهد و با کاهش فشار هوای داخل اتاق یا سالن، هوای تازه از طریق درزها و یا ورودی های تعبیه شده، وارد اتاق می شود. در این جا لازم است بگوییم که اگر هوای بیرون دارای آلودگی خاصی باشد، منفی شدن فشار داخل اتاق باعث می شود که هوای آلوده وارد اتاق شود. در این صورت بهتر است که ورودی هوا مجهز به فیلتر باشد.
در هر فضایی که فن هواکش نصب می شود باید فکری هم به حال ورود هوا کنیم. ورود هوا می تواند از طریق در و پنجره ی باز و درزهای ساختمان انجام شود و اگر این ها ممکن نبود و یا کافی نبود باید ورودی هوای کافی تعبیه شود تا فشار داخل فضا تنظیم شده و فن نیز به درستی کار کند. شاید تا به حال به لوور روی در موتور خانه ها که شبیه دریچه هایی با شیار های باز هستند دقت کرده باشید. این دریچه ها برای ورود هوای احتراق مورد نیاز موتور خانه تعبیه شده اند.
هرچند انتخاب، خرید و نصب فن نیاز به تجربه و تخصص دارد. اما با کمی مطالعه می توانید فن مورد نیاز خود را انتخاب کنید. برای انتخاب فن دو مشخصه ی اساسی را باید بدانیم. فشاری که فنباید تامین کند و دبی هوایی که فن باید جابه جا کند که معمولا بر حسب cfm بیان می شود. با داشتن این دو مشخصه می توانیم به کاتالوگ شرکت سازنده ی فن مراجعه کرده و فن هواکش مورد نظر را انتخاب کنیم. اگر قرار باشد که فن برای خنک نگه داشتن فضا هم به کار گرفته شود آن وقت قضیه پیچیده تر شده و عوامل دیگری چون بار حرارتی فضا، چگالی هوا و دمای هوا نیز اهمیت می یابد.
به مقدار حجم هوای عبوری از فن در یک زمان مشخص دبی هوا می گویند. دبی هوا معمولا با متر مکعب بر ساعت m3/h، لیتر بر ثانیه lit/s و  یا فوت مکعب بر دقیقه cfm بیان می شود. برای تعیین دبی هوای لازم برای تهویه ی یک فضا (که در انتخاب فن از آن به عنوان دبی فن یا ظرفیت فن یاد می کنیم و معمولا بر حسب cfm بیان می شود)، اولین گام مشخص کردن کاربری محیطی است که قرار است فن را در آن نصب کنیم. این مورد بسیار مهم است. ظرفیت فن هواکشی که برای دستشویی استفاده می شود با ظرفیت هواکش انبار یا موتور خانه یا پارکینگ متفاوت است.
دومین گام تعیین مشخصاتی نظیر ابعاد فضا، تعداد افراد حاضر در آن و …. است. مشخصات لازم بسته به نوع کاربری فضا متغییرند. مثلا در مورد یک انبار، ابعاد فضا و در مورد یک غذاخوری، تعداد افراد حاضر در آن مهم هستند. طبیعتا هرچه ابعاد فضا بزرگ تر باشد مقدار تعویض هوا بیشتر خواهد بود و بنابر این فن هواکش بزرگ تر و یا تعداد فن های بیشتری نیاز است. با دانستن این مشخصات می توانید به جداول استاندارد مراجعه کرده و حجم هوای تهویه را پیدا کنید.
روشی که تشریح شد راه اصولی انتخاب فن است اما خب این کار چندان ساده نیست و برای آن باید هم به منابع معتبر دسترسی داشته باشید و هم طرز استفاده از آن ها را بدانید.
ما در شرکت کولاک فن شما را به صورت رایگان راهنمایی میکنیم تنها کافیست با ما تماس بگیرید.

مطالب پیشنهادی