هواساز چیست و چگونه کار میکند؟

هواساز چیست و چگونه کار میکند؟

در این مقاله قصد داریم تا ضمن بررسی مزایای هواساز ، نحوه عملکرد و ویژگی های آن را نیز بررسی کنیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فواید استفاده از این دستگاه، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

هواساز چیست؟ 


این دستگاه که به اختصار AHU نیز شناخته می شود، قسمتی از سیستم گرما و تهویه مطبوع HVACساختمان های اداری و یا خانگی است. وظیفه اصلی این دستگاه ایجاد و ارسال انواع مختلف هوای گرم یا سرد با رطوبت کنترل شده به مناطق مختلف ساختمان های اداری و یا غیر اداری است. بنابراین دستگاه هواساز می تواند در سراسر نقاط ساختمان گسترش یافته و حضور داشته باشد. AHU در سال های پس از بکارگیری خود به عنوان یکی از بهترین روش های تهویه مطبوع مرکزی ساختمان در تمامی جهان شناخته می شود. استفاده از هواساز همچنین در صورتی که نوع فیلتر دار این دستگاه به کار گرفته شود، از ورود ذرات اضافی و مضر هوای ورودی به محیط جلوگیری می شود و هوای پاک به درون محیط یا ساختمان وارد می شود.

هواساز


اجزای هواساز کدامند؟ هواساز چگونه کار می کند؟


در درون این دستگاه ها اجزای مختلفی همچون کویل های فلزی، فیلتر های هوا، موتور و فن وجود دارد که هرکدام قسمتی از فرایند کاری هواساز را انجام می دهند. لایه بیرونی این دستگاه از ورق گالوانیزه ساخته شده است. کویل آب گرم با بخار آب و کویل آب سرد به وسیله گاز مبرد تغذیه می شوند. هوای گرم یا سرد به وسیله فن از کویل ها به کانال های انتقال سیستم رفته و در ساختمان پخش می شود. ضمن اینکه در مورد تصفیه هوا باید بدانید قبل از ورود هوا چند نوع فیلتر برای جلوگیری از ورود ذرات و اجزای اضافی به هوا وجود دارد. استفاده از هواساز می تواند یکی از بهترین راه ها برای تامین سرمایش و گرمایش مورد نیاز در فصول مختلف سال باشد.


مزایای استفاده از هواساز کدامند؟


استفاده از این نوع سیستم تهویه مطبوع دارای مزایا و فواید فراوانی است که در این قسمت از مقاله به صورت مجزا به آن ها اشاره می کنیم.
1.استفاده از هواساز باعث می شود تا شما از سایر سیستم های تهویه بی نیاز شده و سرمایش و گرمایش ساختمان مسکونی یا اداری خود را تنها با یک دستگاه تامین کنید.
2.این دستگاه دارای ظرفیت های کوچک و بزرگ می باشد که می تواند مناطق کوچک تا سالن های ورزشی و همایشی بزرگ و بیمارستان ها را به صورت کامل برای شما پوشش دهد.
3.با استفاده از هواساز شما قادر خواهید بود تا آب و هوای محیط خود را به صورت دقیق کنترل کنید. هواساز دما و رطوبت مورد نظر شما را وارد ساختمان می کند. این مورد بر اساس شدت گرفتن گرما و یا سرمای هوا قابل تنظیم است.
4.این نوع از سیستم های تهویه مطبوع بهترین نوع برای استفاده در مکان هایی است که بیماران تنفسی مانند آسمی ها در آن حضور دارند. این دستگاه با فیلتر های خود، حساسیت های بیماران را کاهش می دهد.
5.این دستگاه باعث می شود تا بازدهی و راندمان انرژی سیستم های تهویه مطبوع افزایش یابد.
6.استفاده از هواساز باعث کاهش انتقال عوامل آلودگی و حساسیت زا به هوای محیط شما می شود و به نوعی می توان گفت هوای پاک وارد محیط شما می شود.
برخی از مهم ترین مزایای استفاده از این دستگاه در سیستم های تهویه مطبوع ساختمان های مسکونی و غیر مسکونی برای شما بیان شد. شما باید بدانید که برای استفاده بهتر و بهره گیری صحیح از این دستگاه باید فیلتر ها را سه ماه یکبار و در حالت ایده آل هر ماه عوض کنید و دستگاه را به صورت منظم توسط متخصصان در فواصل زمانی مشخص بررسی و سرویس کنید. شما می توانید برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر در مورد هواساز با ما تماس بگیرید.

مطالب پیشنهادی