تعویض فیلترهای هواساز

تعویض فیلترهای هواساز

تعویض فیلترهای هواساز یکی از مهم ترین موارد در بهبود عملکرد و استفاده حداکثری از راندمان دستگاه هواساز است. در این مقاله به صورت جامع و کامل در خصوص زمان و مزایای تعویض این فیلترها برای شما صحبت خواهیم کرد. با ما تا پایان همراه باشید. 

تعویض فیلتر های هواسازیکی از راهکارهای مناسب برای بهبود بهره وری استفاده از این سیستم تهویه مطبوع است. AHU دستگاهی است که دما و رطوبت مورد نظر شما برای محیط های اداری و یا خانگی را تنظیم می کند و به شما این امکان را می دهد تا با استفاده از فیلترهای چند مرحله ای، هوای پاک و تمیز را به خانه خود بیاورید و تنفس کنید. در این مطلب قصد داریم تا در خصوص تمامی جزئیات مربوط به تعویض فیلترهای هواساز با شما صحبت کنیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید. 

ضرورت تعویض فیلترهای هواساز 

دستگاه هواساز یکی از محبوب ترین و پر استفاده ترین دستگاه های طراحی شده در تهویه مرکزی سیستم های تهویه مطبوع و گرمایش و سرمایش مراکز کوچک و بزرگ در جهان است. این دستگاه به دلیل مزایای مهمی که در تصفیه هوا دارد در مراکز مختلف مانند بیمارستان ها نیز قابل استفاده است و یک دستگاه ویژه به حساب می آید. AHUبا توجه به فیلترهایی که در چند مرحله در ورودی و خروجی هوای آن نصب می شود، می تواند تا آلودگی های موجود در هوای ورودی به ساختمان و محیط را تا حد زیادی کاهش دهد. این مزیت ویژه باعث می شود تا این سیستم با توجه به توان و ظرفیت های مختلف عملیاتی که دارد، در مناطق مختلف جهان به عنوان یک سیستم استاندارد حتی برای افراد مبتلا به بیماری های تنفسی شناخته شود. دستگاه هواساز نیز مانند سایر دستگاه های تهویه مطبوع در فواصل زمانی مختلف نیاز به سرویس و پاکسازی دارد. فیلتر ها و کویل های این دستگاه باید به صورت منظم تمیز و پاکسازی شوند تا شما بتوانید نسبت به عملکرد حداکثر و رسیدن به راندمان بالای کل سیستم تهویه مطبوعHVAC، اطمینان داشته باشید. عوارض عدم تعویض فیلترهای هواساز

تعویض نکردن فیلتر های آلوده در دستگاه هواساز می تواند مشکلات و معضلات زیر را برای سیستم پیش بیاورد:

  • فیلترهای آلوده و کثیف می توانند تا انرژی مورد نیاز برای فن دستگاه را بیشتر کنند. 
  • فیلترهای کثیف می توانند حجم هوای درخواستی در سیستم را کاهش دهند که این خود یک عامل مهم در ایجاد اختلال در سیستم های تهویه مطبوع می باشد. این خفگی به وسیله ذرات و اضافاتی ایجاد می شود که فیلترها در طول زمان به خود جذب می کنند. 
  • فیلتر های کثیف و قدیمی همچنین می توانند باعث کاهش شدید کیفیت هوای ورودی به سیستم شوند. در چنین شرایطی امکان ورود گرد و غبار و باکتری ها و ذرات ناسالم به محیط بالا می رود و هوای آلوده به ساختمان وارد می شود. 

مزایای تعویض فیلترهای هواساز 

تعویض به موقع و منظم فیلترهای دستگاه هواساز می تواند مزایایی برای شما داشته باشد. از جمله:

  1. کاهش هزینه ها: پس از تعویض فیلترهای هوا، سیستم شما در حالت عادی عملکرد خود قرار می گیرد و شما می توانید تا اضافه بارها و سایر موارد همچون مصرف بیشتر انرژی را از سیستم خود حذف کنید. 
  2. مزایای زیست محیطی: کاهش مصرف انرژی همواره تاثیرات مثبتی را بر محیط زیست می گذارد و باعش کاهش فرآیندهای مختلف در طبیعت برای دریافت انرژی می شود. همچنین تعویض فیلترهای هوا در این دستگاه باعث می شود تا هوای تمیز و تصفیه شده به محیط شما وارد شود. 
  3. مزایای بهداشتی: هوای تمیز تر به معنای ورود کمتر ذرات آلاینده و باکتری های مضر به محیط است. این مورد زمانی بسیار اهمیت پیدا می کند که ساختمان مد نظر یک بیمارستان است و یا بیماران تنفسی در آن حضور دارند.

چه زمانی باید نسبت به تعویض فیلترهای هواساز اقدام کنیم؟

به صورت کلی 30 درصد از پیش فیلترهای موثر در سیستم G3/G4 و یا MERV7/8 نیاز به تعویض و یا پاکسازی ماهانه دارند. انواع فیلترهای هواساز از نوع فلزی را می توانید به صورت دوره ای تمیز کرده و مجددا استفاده نمایید. 90 درصد فیلترهای خروجی یا نهایی G7/G8 یا  MERV 13/14نیز نیاز به تعویض در فواصل زمانی هر 6 ماه و یا حداکثر هر یکسال دارند. البته نکته مهم میزان آلودگی هوای محیط است که می تواند این زمان ها را جا به جا کند. همچنین در صورتیکه فیلتر های نهایی و پیش فیلتر ها به صورت منظم تعویض شده یا پاکسازی شوند، می تواند فیلتر HEPA را به مدت هر سال یک بار و یا بیشتر بازرسی و تعویض کرد. 

مطالب پیشنهادی