شهرک صنعتی بزرگ شیراز-بلوار دانشجو۳- هلدینگ کولاک فن

بالانس اجسام دورانی

کولاک فن » محصولات ما » بالانس اجسام دورانی » معرفی ماشین بالانس اجسام دورانی صنعتی
معرفی ماشین بالانس اجسام دورانی صنعتی
کاربرد ماشین بالانس اجسام دورانی در جهت تشخیص نابالانسی فن‌های صنعتی است و اطلاعاتی را ارائه می‌دهد که اپراتور میتواند با استفاده از آنها مشکل را حل کند.


حفظ تعادل اجسام در حال چرخش صنعتی برای جلوگیری از ارتعاشات سیستم بسیار مهم است. در سیستم‌های صنعتی سنگین لرزش می‌تواند خرابی‌های جبران‌ناپذیری مانند استهلاک بالای سیستم و آلودگی صوتی را به همراه داشته باشد. بالانس اجسام باتوجه‌به سبکی و یا سنگینی سیستم متفاوت است؛ مثلاً در مورد یک چرخ پروانه کوچک به‌راحتی می‌توان با حرکت مرکز ثقل به مرکز چرخش، تعادل را حفظ کرد. برای حفظ تعادل کامل یک سیستم صنعتی بزرگ، چند ضلع نیرو و چند ضلع زوج بایستی نزدیک یکدیگر باشند تا از تأثیر نیروی گریزازمرکز جلوگیری شود.

برای رهایی از معضل نابالانسی اجسام دوار طراحی هوشمندانه سیستم‌ها می‌تواند ارتعاشات را به حداقل سطح ممکن برساند یا به طور کامل از بین می‌برد؛ اما بدون شک به‌ مرور زمان عوامل متعددی سیستم را از تعادل اولیه خود خارج خواهد کرد و صنعتکار را نیازمند ماشین بالانس اجسام دورانی می‌کند.

 

 دستگاه بالانس اجسام دورانی 

 دستگاه بالانس اجسام دورانی


جهت آشنایی کامل با بالانس اجسام دورانی یا همان دستگاه دینامیکی استاتیکی در این مقاله از کولاک فن با ما همراه باشید.

 

عوامل نابالانسی فن

فن یک قطعه فوق‌العاده حساس است؛ درجه حساسیت فن به حدی بالا است که حتی ذرات به‌ظاهر ناچیز گردوغبار معلق در هوا نیز قادر هستند به‌مرورزمان آن را دچار اختلال کنند. به‌طورکلی دو عامل اصلی در به‌وجودآمدن نابالانسی فن می‌تواند خطا در خط تولید و کارکرد بالای فن باشد.

نابالانسی فن به دلیل خطا در خط تولید در نتیجه بی‌دقتی زمان ساخت محصول، سوراخ‌های نامناسب که در راستای مرکز نیستند و مونتاژ اشتباه می‌باشد. نابالانسی به دلیل کارکرد دستگاه می‌تواند ناشی از رسوب و تجمع ذرات گرد غبار بر روی پروانه، خوردگی، آسیب‌دیدن تیغه‌ها و به‌وجودآمدن مشکل حرارتی در روتور سیستم باشد.


بالانس اجسام دورانی 

فن‌های صنعتی اجسامی دورانی شکل هستند که به‌صورت مستقیم و یا غیرمستقیم بر کیفیت خط تولید محصولات و افزایش کارایی اپراتورها تأثیر می‌گذارند. نابالانسی فن صنعتی می‌تواند مشکلاتی مانند تولید صدای ناهنجار، لرزش زیاد، لقی یاتاقان، ازکارافتادن بلبرینگ، ناهم‌محوری زاویه‌ای و ... را به وجود آورد. با تشخیص زودهنگام و تنظیم اصولی مشکلات به وجود آمده می‌توانید احتمال ازکارافتادگی کامل سیستم را متوقف کنید. بدون شک برای رفع این مشکلات به تجهیزات پیشرفته‌ای مانند دستگاه بالانس اجسام دورانی نیاز داریم.

 

بالانس فن‌های صنعتی 

بالانس فن‌های صنعتی


قبل از معرفی ماشین بالانس اجسام دورانی صنعتی لازم است که با اصطلاحاتی مانند روتور، چرخش روتور و جرم جسم دوران آشنا شوید.

 • روتور: روتور یا چرخانه بخش چرخنده ماشین است.
 • عامل چرخش روتور: سیم‌پیچی و میدان مغناطیسی از عوامل حرکات گشتاور و چرخشی روتور می‌باشند.
 • جرم: جرم جسم صنعتی همان نقطه تعادل آن است.

ماشین بالانس دورانی یک فناوری پیشرفته جهت سنجش و تشخیص میزان نابالانسی و توزیع برابر جرم جسم دوار می‌باشد. با نصب روتور به پدال استال دستگاه و چرخاندن آن محل نابالانسی جرم شناسایی می‌شود و سپس می‌توان اقدام به میزان کردن سیستم کرد.

دستگاه بالانس اجسام دورانی متشکل از دوپایه فوق‌العاده محکم است که با استفاده از سیستم تعلیق و بلبرینگی که در بالا قرار دارد از سکوی نصب حمایت می‌کند. بعد از پیچ‌شدن قطعه مورد آزمایش به پلتفرم درایو انتهایی، ماشین با تسمه می‌چرخد؛ هم‌زمان با حرکات چرخشی، نامیزانی‌ها در سیستم شناسایی می‌شوند. اطلاعات به‌دست‌آمده می‌تواند تعیین‌کننده درجه و مکان نابالانسی استاتیکی و دینامیکی قطعه باشد؛ متخصصین با استفاده از این اطلاعات اقدام به تنظیم نابالانسی قطعه می‌کنند. 

 

  تست نابالانسی به‌وسیله دستگاه بالانس پروانه

تست نابالانسی به‌وسیله دستگاه بالانس پروانه


انواع بالانس اجسام دورانی

ماشین‌های بالانس اجسام دورانی با حذف ارتعاشات قطعات چرخان، مانند فن‌های صنعتی عمر و عملکرد آنها را بهبود می‌بخشند. لرزش و صدا معمولاً به دلیل عدم تعادل موجود در قسمت‌های چرخان ایجاد می‌شود. به‌منظور حذف این مشکل، هر جسم دوار باید به‌صورت دینامیکی از طریق یک ماشین متعادل‌کننده متعادل شود. دستگاه متعادل‌کننده اجسام دوار در دو نوع یاتاقان سخت و یاتاقان نرم هستند و سیستم تعلیق آنها با یکدیگر متفاوت است. ماشین بالانس یاتاقان سخت و یاتاقان نرم دارای مشخصات زیر می‌باشند:

ماشین بالانس یاتاقان سخت:

 • قابل‌استفاده برای ماشین‌هایی سنگین‌وزن
 • تنظیم نامیزانی قطعه در فرکانس پایین 
 • مجهز به سنسورهای اندازه‌گیری نیرو 
 • نیازمند به تنها یکبار کالیبراسیون

ماشین بالانس یاتاقان نرم: 

 • تنظیم نامیزانی قطعه در فرکانس بالاتر از فرکانس رزونانس ماشین 
 • حساسیت بهتر به وزن و بالانس 
 • مجهز به سنسور سرعت 
 • قابلیت استفاده از شتاب‌سنج همراه با دستگاه جهت اندازه‌گیری ارتعاشات

چرا تعادل روتورها مهم است؟

در ماشین‌های الکتریکی، بالانس کردن روتورها بسیار مهم است؛ زیرا شواهد نشان داده است که فن‌های نابالانس به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در خط تولید و سلامتی دستگاه‌ها تأثیرگذار هستند.

 

  بالانس اجسام دورانی کولاک فن

بالانس اجسام دورانی کولاک فن


عدم تعادل فن و سیستم می‌تواند سروصدای زیادی ایجاد کند؛ باعث آزار نیروی کاری شود و آسیب‌های زیادی را نیز به تولید محصول نهایی و قطعات سیستم وارد کند. درصورتی‌که این نابالانسی مدت‌زمان زیادی ادامه پیدا کند، ارتعاشات سیستم را به طور کامل از بین می‌برد.

تعادل روتورها به معنی کاهش نویز، حذف ارتعاشات، کاهش مصرف انرژی، افزایش طول عمر دستگاه، حفظ شرایط ارگونومیک، داشتن خط کاری سالم و محصولاتی باکیفیت بالا است.


مزایای ماشین بالانس اجسام دورانی

اگر قصد خریدن دستگاه بالانس اجسام دورانی را دارید امتیازات فوق ارزشمند زیر پیش رویتان خواهد بود:

 • بالابردن کیفیت عملیات تولید
 • افزایش عمر دستگاه
 • به‌حداقل‌رساندن ارتعاشات
 • نویزگیری
 • کاهش عوامل تنش‌زا و خسته‌کننده
 • فراهم‌کردن آسایش روانی اپراتور
 • افزایش عمر بلبرینگ
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی برق
 • حفظ هزینه تعمیر و نگهداری
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها، زمان، نیروی کار و ...

خدمات بالانس اجسام دورانی

کاربران بخش صنعتی نیازمند هواکش‌های صنعتی هستند و هواکش‌ها نیازمند حفظ تعادل می‌باشند. به‌خاطر داشته باشید که تجهیزات بالانس و نونوار صنعتی نیز به‌مرورزمان دچار نابالانسی می‌شوند؛ رسیدگی به‌موقع طول عمر مفید سیستم و سود حاصل از خدمات را افزایش می‌دهد. بالانس اجسام دورانی خود را به تجربه موفق بیش از 15 سال شرکت کولاک فن بسپارید. خدمات با ارزش و قیمت مقرون‌ به‌ صرفه کولاک فن، راز جذب بیش از 1000 مشتری وفادار به شرکت ما می‌باشد.


سخن آخر

ماشین زبان سخن‌گفتن ندارد تا شکایتش را مطرح کند! بدون شک اشتباه می‌کنیم، هرگونه سروصدای نامتعارفی ابراز شکایتی از سوی سیستم تهویه شما می‌باشد. فن صنعتی خدمات باکیفیت بالایی را برای صاحبان صنایع فراهم می‌کند؛ به همین دلیل نیازمند تجهیزات پیشرفته‌ای مانند ماشین بالانس اجسام دورانی برای رفع نامیزانی‌های احتمالی هستند.

ارائه خدمات در راستای بالانس اجسام دورانی حرفه کولاک فن است. ما در تولید ماشین‌های متعادل‌کننده صنعتی بادقت زیاد، نرخ تولید بالا و انعطاف‌پذیر تخصص کامل داریم. بخش تحقیق و توسعه کولاک فن برای توسعه محصولات سفارشی باتوجه‌به نیازهای خاص در اختیار مشتریان عزیز است.


ویدئوی خدمات بالانس اجسام دورانی کولاک فن


 • مکان مورد استفاده این محصول : جهت بالانس کردن اجسام دورانی کاربرد دارد

 • واتساپ